Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?
19 Haziran 2024

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen her insanın karbonhidrata ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan olan karbonhidrat, bir insan vücudunda en az protein kadar değerlidir. Nasıl ki protein eksikliklerinden dolayı bir insanın sağlığında bozulmalar meydana geliyorsa karbonhidrat eksikliğinde de insanlar aynı sorunları yaşayabilmektedir. Fakat insanlarda görülen protein eksikliklerine göre karbonhidrat eksikliğine daha az rastlanan bir durumdur. Bu durumun farklı nedenleri arasında en büyüğü ise hemen hemen her insanın tükettiği un ve unlu mamullerin içerisinde karbonhidrat bulunmasıdır. Bu mamullere örnek olarak ekmek verilebilir. Az bile olsa her insanın en az bir dilim günlük olarak yediği ekmek içerisinde birçok miktarda karbonhidrat bulunur. Böylece kişilerin ihtiyaç duydukları günlük karbonhidrat sağlanmış olur. Karbonhidrat birçok besin içerisinde görülen bir madde olmasına rağmen bazı insanlar bu maddeyi bazı tozlar ile vücuduna almaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise tabi ki bu insanlarda görülen aşırı karbonhidrat eksikliği ve bunun yanında görülen aşırı zayıflık durumlarıdır.

Karbonhidratın Önemi ve Temel Kaynakları
Karbonhidrat insanların çokça tükettikleri sebzeler içerisinde bolca karbonhidrat bulunmaktadır. Fakat doktorlar bu karbonhidratları genellikle kötü huylu olarak değerlendirmektedir. Bilimsel olarak kompleks karbonhidratlar olarak bilinen kötü huylu karbonhidratlar sebzelerin hızlı bir şekilde sindirilmesinden dolayı bu özelliği taşımaktadır. Örneğin bol karbonhidrat içeren bir sebzenin içerisinde bulunan karbonhidrat vücuda girdikten sonra hızlı bir şekilde sindirilerek kana karışır ve bu durumda aniden kana karışan karbonhidrat aynı zamanda aniden kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bu tür karbonhidratın bulunduğu besinler arasında fasulye en iyi örnektir.

Fasulye
Sebze olarak içerisinde karbonhidrat bulunan bir besin fasulyedir. İçerisindeki karbonhidrat özellikle vücudunda karbonhidrat eksikliği bulunan insanların çokça tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Fasulye içesinde bulunan karbonhidrat her ne kadar kötü huylu olsa da karbonhidrat eksikliği sorunu yaşayan insanlar ya da kilo almak isteyen insanlar bu besini bolca tüketmelidir.

Kırık Bezelye
Yine fasulye kadar büyük etkileri olan bezelye içerisinde karbonhidrata rastlamak son derece olağan bir durumdur. Aynı zamanda kişilerde günlük lif ihtiyacını karşılayabilen bezelye karbonhidrata ihtiyacı olanlar için uygun bir besindir.

Elma
İçerisinde bolca karbonhidrat bulunmaktadır. Bu meyve içerisindeki karbonhidrat aslında elmanın tam olarak kabuklarında bulunur. Bu nedenle karbonhidrat ihtiyacı olan ve bu ihtiyaçları elma ile karşılamak isteyen insanlar bolca kabuklu elma tüketebilirler.

Esmer Pirinç
Özellikle ülkemizde çok tüketilen bir besin olan pirinç tam bir protein ve karbonhidrat deposudur. Bu nedenle özellikle kilo almak isteyen insanlar pirinç ve karbonhidrat tüketerek kilo alabilirler. Sebzelere göre daha sağlıklı olan pirinç, en sağlıklı karbonhidrat kaynakları arasında yer almaktadır.

Kepek Ekmeği
Kepek ekmeği genellikle insanların zayıflamak amacı ile tükettikleri yiyecekler arasındadır. Fakat içerisinde bulunan karbonhidrat bu kişilerde zayıflamanın daha zorlaşmasına neden olabilmektedir.

Diğer Karbonhidrat Kaynakları
Bu besinlerin yanı sıra daha birçok karbonhidrat içeren besinler bulunmaktadır. Bu besinler ise kısaca armut, kızılcık, badem, kabak çekirdeği, yer fıstığı, ayçekirdeği, ceviz, şeftali, çilek, ananas, yulaf ezmesi, nektar, papatya, ahududu gibi daha birçok besin içerisinde karbonhidrat bulunmaktadır.

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur Yorumları

soru

Ertem

28 Mayıs 2024 Salı

Çoğu insan gibi benimde kilo problemim var. ancak karbon hidrat bulunan yiyecekleri çokça tüketiyorum. Tüketmediğim zaman kendimi değişik hissediyorum zayıflamaya başladım sizce günde ne kadar karbon hidrat içeren besinin kullanmalıyım.

Cevap yaz
cevap

Muti

28 Mayıs 2024 Salı

Karbonhidrat içeren besinleri ne kadar aza indirirseniz o kadar iyi olur. Kilo vermenin altın anahtarı 3 beyazdan uzak durmaktır. Bu üç beyazda her zaman en çok karbonhidratlarda bulunur. Karbonhidratlardan uzaktaşıp bol sebze, meyve, protein tüketin. Aşırı yağlı ve fast food gıdalardan kaçının. Bol bol su için ve spor yapın.

cevap

Baturay

28 Mayıs 2024 Salı

Merhabalar, boyunuza ve kilonuza göre hesaplayıp günlük almanız gereken kaloriyi hesaplayınız. Bunun 30 o kadarı karbondihidrat 40 ı protein olması sizin sağlıklı kilo verebilmeniz için eterli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karbonhidrat Tablosu

Karbonhidrat Tablosu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aşırı Karbonhidrat Tüketiminin Zararları?

Aşırı Karbonhidrat Tüketiminin Zararları?

Besinlerin Karbonhidrat Değerleri Nedir?

Besinlerin Karbonhidrat Değerleri Nedir?

Karbonhidratların Sindirimi Nerede Başlar

Karbonhidratların Sindirimi Nerede Başlar

Karbonhidrat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat Nelerde Var?

Karbonhidrat Nelerde Var?

Güncel

Vücut Geliştirme Karbonhidrat

Vücut Geliştirme Karbonhidrat

Diyette Karbonhidrat

Diyette Karbonhidrat

En İyi Karbonhidrat Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

En İyi Karbonhidrat Tozu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaliteli Karbonhidratlar Nelerdir?

Kaliteli Karbonhidratlar Nelerdir?

Karbonhidrat Kilo Aldırır mı?

Karbonhidrat Kilo Aldırır mı?

1 Gr Karbonhidrat Kaç Kalori?

1 Gr Karbonhidrat Kaç Kalori?

Karbonhidratlar Listesi

Karbonhidratlar Listesi