Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler, insan hayatı için gerekli olduğu kadar da çok önemli yiyeceklerdir. Nedeni ise gereğinden fazlası ölümcül rahatsızlıkların yanı sıra diğer tehlikelere de neden olabilen karbonhidratın, insan bedeninde eksik bulunması halinde de ciddiye alınması gereken sağlık problemleri meydana gelir. İnsan vücuduna karbonhidrat kesinlikle tüketilen besinlerden sağlanabilir. Bu yüzden insanlar başta olmak üzeri diğer canlıların bazıları içinde karbonhidrat içeren yiyecekler, mutlaka yenilmesi gereken besinlerdir. Sağlıklı beslenmenin oldukça önemli bir bölümü olan karbonhidrat özellikle vücudun ihtiyacı olan enerjiyi bünyesinde barındırır. Bu nedenle başta ağır işlerde çalışanların karbonhidrat barındıran gıdalar tüketmesi sonucunda çok daha enerjik çalışma ortamı sağlanabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre karbonhidrat kötü ve iyi olmak üzeri farklı 2 guruba ayrılmıştır. Bu duruma bağlı olarak karbonhidratlardan zararlı olanları kana hızla karışması sonunda kan şekeri seviyesinin ani olarak artmasına ve bu artışa bağlı olarak ilk sıra da hastada göz kararmasıyla birlikte baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık geçirmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden her karbonhidrat barındıran gıdayı, karbonhidrat içeriyor diye tüketmek oldukça yanlış olacaktır. Bu önemli konuya şayet dikkat edilmezse oldukça ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler

Soğan: Gün içerisinde düzenli olarak hemen hemen tüm yemekler içerisinde bir miktarda olsa yer alan soğan sayesinde karbonhidrat gereksiniminin bir bölümü sağlanabilir. Bir adet orta boy soğan içerisinde yaklaşık 14 gram kadar karbonhidrat yer alır. Bu yüzden soğan da insan sağlığı açısından fayda sağladığı söylenebilir.

Mısır: 1 tane mısır içerisinde yaklaşık olarak 26 gram civarında karbonhidrat yer almaktadır. Bu nedenle günlük karbonhidrat ihtiyacının yüzde onu kadarı mısırla karşılanabilir.

Mercimek: Bünyesinde barındırdığı fosforun yanında karbonhidrat bakımından bakıldığında oldukça ciddi sayılabilecek lif zengini olduğunu anlayabiliriz. Bu nedenle mercimeği de mükemmel oranda karbonhidrat barındıran yiyecekler arasında sayabiliriz.

Fasulye: İçeriğinde karbonhidrat barındıran yiyeceklerden söz ederken aslında ilk sırada yer alacak besinlerden birisi de fasulyedir. İster kuru olarak isterse taze olarak tüketilmesi sonucunda küçük bir porsiyonda bile yüksek miktarda karbonhidrat yer almaktadır. Yüz gram kadar haşlanmış kuru fasulye incelendiğinde bu miktar fasulye içerisinde 92,3 oranında karbonhidrat bulunmaktadır. Bu yüzden fasulyeyi de lif zengini yiyecekler arasında yer vermek doğru olacaktır. Hızlı ve çabuk bir şekilde kilo almak isteyenlerin bol miktarda fasulye yemesi sonrasında içerisinde yer alan karbonhidratların vücuda alınması kâfi olacaktır.

Portakal: Daha fazla sonbahar ve kış aylarına yakın dönemlerde olgunlaşan portakal içeriğinde yüksek oranda karbonhidrat barındırır. Bir adet portakal sayesinde kişiler karbonhidrat gereksiniminin yüzde yedi kadarını karşılar. Bu yüzden kişilerin gün içinde yaklaşık 3 tane portakal yemeleri gereklidir. Kalan karbonhidrat gereksinimini ise gün içinde tüketilen diğer yiyeceklerden kolaylıkla karşılanabilir.

Karbonhidrat İçeren Diğer Besinler
 • Kepek ekmeği
 • Ceviz
 • Patlıcan
 • Yulaf ezmesi
 • Şeftali
 • Badem
 • Ahududu
 • Armut
 • Sarımsak
 • Zencefil
 • Havuç
 • Pirinç

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Vücut Geliştirme Karbonhidrat

Vücut Geliştirme Karbonhidrat

Karbonhidratların Yapısı

Karbonhidratların Yapısı

Karbonhidrat Diyeti Listesi

Karbonhidrat Diyeti Listesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Besinlerin Karbonhidrat Değerleri Nedir?

Besinlerin Karbonhidrat Değerleri Nedir?

Karbonhidrat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Karbonhidrat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Karbonhidratlar Kaç Grupta İncelenir?

Karbonhidratlar Kaç Grupta İncelenir?

Diyette Karbonhidrat

Diyette Karbonhidrat

Güncel

Karbonhidrat Tablosu

Karbonhidrat Tablosu

Ceviz Karbonhidrat Mıdır?

Ceviz Karbonhidrat Mıdır?

Kaliteli Karbonhidratlar Nelerdir?

Kaliteli Karbonhidratlar Nelerdir?

Karbonhidrat Rejimi Listesi

Karbonhidrat Rejimi Listesi