karbonhidrat.gen.tr https://www.karbonhidrat.gen.tr Karbonhidrat, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, karbonhidrat.gen.tr Fri, 07 Aug 2015 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Biyoloji Karbonhidratlar https://www.karbonhidrat.gen.tr/biyoloji-karbonhidratlar.html Sun, 04 Nov 2018 07:47:05 +0000 Biyoloji karbonhidratlar, Bedenimizi ayakta tutan, verdiği enerji ile hayatımızı yaşanabilir hale getiren karbonhidratlar, biyoloji biliminin araştırma alanına girer. İnsan, hayvan ve bitkiler de bulunan karbonhidratlar CHO
Biyoloji karbonhidratlar, Bedenimizi ayakta tutan, verdiği enerji ile hayatımızı yaşanabilir hale getiren karbonhidratlar, biyoloji biliminin araştırma alanına girer. İnsan, hayvan ve bitkiler de bulunan karbonhidratlar CHO olarak kısaltılır. Bitkilerde sellüloz ve nişasta enzimi karbonhidrat görevi görürken, insan ve hayvanda glikoz olarak isimlendirilir. Karbonhidratlar oksijen, karbon ve hidrojenin belli reaksiyonlara girmesi ile elde edilir. Kendi aralarında değişik özellik gösterdiklerinden bilimsel olarak sınıflandırılmışlardır. 

İnsan ve hayvanda bulunan karbonhidratlar; Disakkaritler ve Monosakkaritlerdir. (basit şekerler)

Monosakkaritler; üzüm şekerinden elde edilen glikoz, diğer meyvelerden elde edilen fruktoz ve 6 karbonlu monosakkarit olarak isimlendirilen galaktoz'dan oluşur.

Monosakkaritler;

Glikoz; Vücudumuz damarlarında kan içinde serbest halde dolaşırlar, 100 ml. kan içinde yaklaşık 70 ile 90 mg. bulunur. İnsan beyninin sağlıklı çalışabilmesi için en önemli bileşiktir. Ayrıca kan içinde bulunan alyuvarlar enerji elde edebilmek için glikoz kullanır. Yapılan araştırmalarda özellikle siyah üzümde oldukça fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra üzümden üretilen yiyecekler ve bal içinde de bol miktar da bulunur. Hastanelerde kan şekerinin ölçümü için yapılan şeker yüklemelerinde glikoz kullanılır. Eczanelerde standart paketler de saf olarak tüketiciye ulaştırılır.

Fruktoz; Meyve diye tabir edebileceğimiz bütün bitkilerde bulunur. Yaşamsal açıdan önemli bir enerji kaynağıdır. Enerjisinin düştüğünü hisseden kişiler bir adet meyve yediklerinde kendilerini daha iyi hissetmeleri bu nedenledir. Başta üzüm ve üzüm pekmezi olmak üzere dut, incir gibi meyveler ile yüzde 50 oranında da balda bulunur. 

Galaktoz; Daha çok süt ve süt ürünlerinde olmak üzere insan vücudu tarafından senteze tabi tutulan bazı bitkiler de sakız şeklinde elde edilebilen protein özellikli şekerdir.

Sakkaroz; içtiğimiz çay içine attığımız şeker sakkaroz şekeridir. Bir çok meyvenin içinde dağınık olarak bulunur. Yapılan araştırmalara göre sakkarozun en yoğun olarak bulunduğu bitki şeker pancarı ve şeker kamışıdır. Ekonomik açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir. 

Laktoz; İçtiğimiz sütün ağzımızda bıraktığı tat laktozdur. İnsan ve hayvan sütünde bol miktarda bulunur, enerji ve yaşam kaynağıdır. Hücre üretiminde kullanılan enerjinin büyük bir kısmı laktozdan elde edilir. Aynı zamanda laktoz kaslarda laktik asit etkisini azaltarak ağrı ve sızlanmaları en hafife indirir. Yapı itibari ile organiktir.

Polisakkaritler,
 • Nişasta, değişik glikoz gruplarının birleşmesinden meydana gelir ve bitkinin yaşaması için enerji kaynağıdır.
 • Glikojen, bitki, insan ve hayvanda enerjinin şeker olarak biriktirilmesi anlamı taşır. 
 • Sellüloz, Bitkilerin insan  vücudu tarafından sindirilmeyip atılan kısmıdır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için selülöz özellikli bitkilerin tüketilmesi tavsiye edilir.
Karbonhidratlar ne işe yarar

Hücre zarlarında yağ ve proteinler ile bileşikler oluşturur. Bu durum enerjinin kullanılmasına olanak verir. Yapışkan özellikli olduğu için kolesterolü yüksek kişilerin aşırı şeker tüketmemesi gerekir. Bitkilerin hücre duvarını oluşturan esas maddedir. Canlılar enerjisinin karbonhidratlardan alır.
]]>
Karbonhidrat Nelerde Var https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-nelerde-var.html Sun, 04 Nov 2018 18:46:34 +0000 Karbonhidrat nelerde var diyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Karbonhidratların görevi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidrat olmak üzere ikiye ayrılır. Basit kar Karbonhidrat nelerde var diyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Karbonhidratların görevi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidrat olmak üzere ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar meyve, sebze, süt ve süt ürünlerinde bulunur. Basit karbonhidratların içinde bulunan şeker kana çabuk karıştığı için şeker seviyesini aniden yükseltebilmektedir. Kompleks karbonhidrat ise nişastalı sebzeler, baklagiller ve tam tahıllı ekmeklerde bulunur. Lif bakımından oldukça zengindir. İçinde bulundurduğu doğal şekerden dolayı daha kolay sindirildiği için, uzmanlara göre basit karbonhidratlardan daha çok tüketilmesi tavsiye ediliyor. İçeriğinde karbonhidrat bulunduran gıdaların kilo aldırdığı gibi bir düşünce söz konusudur. Oysa ki vücudun karbonhidrata ihtiyacı vardır. Kasların çalışabilmesi, organların görevlerini yerine getirebilmesi için dengeli beslenerek, gereken karbonhidrat ihtiyacını karşılamak gereklidir.

Karbonhidratlar Hangi Besinlerde Bulunur

Sağlıklı ve dengeli beslenerek, hangi gıdalardan ne kadar karbonhidrat almak gerekiyor Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise, günlük olarak alınması gereken kalorilerin %40 ile %50 arasının karbonhidratlardan karşılanması önerilmektedir. Tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, mercimek, fasulye tüketerek karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Tüketebileceğiniz diğer gıdalar ise şöyle:

Karbonhidrat bulunan sebzeler: Mısır, patates, bezelye, kabak.

Karbonhidrat bulunan meyveler: Kurutulmuş meyveler, şeftali, kuru üzüm, ananas, muz, kavun, çilek, portakal, elma püresi, armut.

Karbonhidrat bulunan baklagiller: Soya fasulyesi, kuru fasulye, mercimek, barbunya, siyah fasulye. 

Karbonhidrat bulunan tahıllar: Bulgur, arpa, yulaf ezmesi, tam buğday unu, kahvaltılık gevrekler, patlamış mısır, çavdar, darı, esmer pirinç.

Karbonhidrat bulunan süt ürünleri: Yoğurt ve yağsız yoğurt. Süt ve yağsız süt.

Karbonhidrat İçeren Diğer Besinler

Karpuz, mandalina, nektar, badem, yer fıstığı, salatalık, ay çekirdeği, ceviz, papatya, hindistan cevizi, sarımsak, havuç, zencefil, kızılcık, kabak çekirdeği, ahududu, mantar, patlıcan, kuşkonmaz.
]]>
Karbonhidrat Rejimi Listesi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-rejimi-listesi.html Sun, 04 Nov 2018 20:42:47 +0000 Karbonhidrat rejimi listesinde hangi gıdalar olmalıdır Tahıl ürünleri karbonhidratça zengin ürünlerdir. Karbonhidrat rejiminde et ürünleri, yumurta, süt ürünleri, meyve ve sebze ağırlıklı gıdalar tüketilmesi gerekir. Karbonhidrat rejimi listesinde hangi gıdalar olmalıdır Tahıl ürünleri karbonhidratça zengin ürünlerdir. Karbonhidrat rejiminde et ürünleri, yumurta, süt ürünleri, meyve ve sebze ağırlıklı gıdalar tüketilmesi gerekir.

Kilo vermek hastalık riskini azaltmak ve sağlığını en iyi hale getirmek için bu diyetin en ideal bir diyet olduğunu kanıtlayan birçok bilimsel araştırmalar mevcuttur. Hangi gıdaları yemeniz gerektiği sağlık durumunuza ne kadar kilo vermek istediğinize ve ne kadar spor yaptığınıza bağlı olarak değişmektedir.

Karbonhidrat rejiminde yememeniz gereken gıdalar; şeker, buğday, bitkisel yağlar, trans yağ asitleri, diyet ve az yağlı gıdalar, çok işlenmiş gıdalar yenmemesi gereken gıdalardır.  

Karbonhidrat rejimi listesi üç öğünden meydana gelmektedir. Aşağıdaki diyet listesini 7 gün boyunca üç öğün şeklinde uygularsanız bir haftada 5 kilo verdiren bir diyet listesi uygulamış olacaksınız. Bu diyet listesi sizin acıkmadan kilo vermenizi sağlayacak. Bu liste günde 50 gramdan daha az karbonhidrat içermektedir. Ama eğer spor yapıyorsanız karbonhidrat miktarını 150 grama çıkarabilirsiniz.

Karbonhidrat rejimi, günlük hayatında hareketsiz bir yaşam sürenler ve günde 1 veya 2 saat spor yapan kişiler için oldukça uygun bir rejimdir. Özellikle de vücut geliştiren ve kuvvet çalıştıranlar için oldukça uygundur çünkü kas kaybetmeden yağ kaybedeceksiniz, vücutta yağ oluşmadan kas oluşturacaksınız.

Karbonhidrat rejimi listesi sayesinde uyuyan yağ yakma mekanizmalarını harekete geçirecek şeker yakıcı olmanın yanında yağ yakmaya başlayacaksınız. Bu diyet sayesinde proteinli ve yağlı gıdaları daha çok yiyeceksiniz ve bu gıdalar daha çok doyurucu olduğu için kişinin iştahı oldukça azalacak. Karbonhidrat az tüketildiği için kalori tüketiminiz daha da azalacak. Karbonhidratlı gıdaların tadını zamanla unutacak ve canınız bu yüksek kalorili yiyecekleri çekmeyecek.

Karbonhidrat Rejimi Listesi; Pazartesi;

Kahvaltı; Hindistan cevizi yağı ve tereyağı ile yapılmış omlet ve çeşitli sebzeler
Öğle; yoğurt, böğürtlen ve bir avuç badem
Akşam; biftek ve yanında buharda pişmiş sebzeler

Karbonhidrat Rejimi Listesi; Salı;

Kahvaltı; Haşlanmış yumurta ve yanında sebze yiyebilirsiniz.
Öğle; pazartesi akşamından kalan biftek
Akşam; tereyağlı ve sebzeli somon balığı

Karbonhidrat Rejimi Listesi; Çarşamba;

Kahvaltı; Hindistan cevizi yağı ve tereyağı ile kızartılmış yumurta ve çeşitli sebzeler
Öğle; zeytinyağlı karidesli salata
Akşam; sebze ve ızgarada pişmiş tavuk

Karbonhidrat Rejimi Listesi; Perşembe;

Kahvaltı; Hindistan cevizi yağı ve tereyağı ile yapılmış omlet ve çeşitli sebzeler
Öğle; bir avuç badem, ızgara tavuk ve  çeşitli sebzeler
Akşam; biftek ve sebzeler

Karbonhidrat Rejimi Listesi; Cuma;

Kahvaltı; Hindistan cevizi yağı ve tereyağı ile kızartılmış yumurta ve çeşitli sebzeler
Öğle; zeytinyağlı ve tavuklu salata
Akşam; ızgarada yapılmış somon balığı ve çeşitli sebzeler

Karbonhidrat Rejimi Listesi; Cumartesi;

Kahvaltı; Hindistan cevizi yağı ve tereyağı ile kızartılmış yumurta ve çeşitli sebzeler
Öğle; zeytinyağlı ve tavuklu salata
Akşam; ızgarada yapılmış somon balığı ve çeşitli sebzeler

Karbonhidrat Rejimi Listesi; Pazar;

Kahvaltı; Hindistan cevizi yağı ve tereyağı ile kızartılmış yumurta ve çeşitli sebzeler
Öğle; yoğurt ve ızgarada yapılmış tavuk
Akşam; ızgarada yapılmış somon ve çeşitli sebzeler
]]>
Karbonhidratların Yapısı https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidratlarin-yapisi.html Mon, 05 Nov 2018 10:42:50 +0000 Karbonhidratların yapısı, karbonhidratlar vücuda enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşikler olup, hem de canlının yapısına katılmaktadır. Karbonhidratlar canlı olan tüm hü Karbonhidratların yapısı, karbonhidratlar vücuda enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşikler olup, hem de canlının yapısına katılmaktadır. Karbonhidratlar canlı olan tüm hücrelerde bulunur. Doğada genel olarak büyük moleküller halinde bulunmaktadır. Vücuda besinlerle alınmış olan bu büyük moleküllerin hücrelere ulaşabilmesi için canlı tarafından sindirilmesi, hücre için uygun büyüklüğe kadar parçalanması gerekir. Karbonhidratların görevleri ise, polisakkarit grubunda olanların bir kısmı hücre zarının yapısına katılır, hücrelere enerji deposu sağlar ve nükleik asitler ile Atp'nin yapısına katılmaktadır.   

Karbonhidrat çeşitleri nelerdir

 • Monosakkaritler,Karbonhidratların en basit şeklidir, ve basit şekerler olarak tanımlanırlar. Monosakkaritler daha fazla küçük birimlere parçalanamamaktadırlar. Cn(H2O)n genel formüldür. Ama bu formül tüm karbonhidratlara uygulanamamaktadır. Monosakkaritlerin karbon sayısı 3-8 arasında değişmektedir. Biyolojik açıdan önemli monosakkaritler  5Cu'lu pentoz(riboz ve deoksiriboz) 6 Cu'lu(üzüm şekeri, kan şekeri, süt şekeri, früktoz) heksoz şekerleridir.
 • Disakkaritler, çift şekerlerdir. Bir disakkarit iki molekül monosakkaritin glikozit bağıyla bağlanmasından oluşur. Bu bağlanma esnasında bir molekül su oluşur. İnsanların ve hayvanların yiyecek olarak aldıkları disakkaritler sindirim sisteminde monosakkaritlere ayrıştırılarak kullanılmaktadır. En önemli disakaritler laktoz, sakkaroz ve maltozdur.
 • Oligasakkaritler, 3-6 monosakkaritin birleşmesi sonucu ortaya çıkarlar. Bazı bitkilerde serbest halde bulunurlar. Ayrıca karbonhidrat olmayan bazı maddelerin yapısına da katılırlar. Üç monosakkaritden oluşanlara trisakkarit, dört monosakkaritden oluşanlarda tetrasaakrit adı verilir.
 • Polisakkaritler, çok sayıda monosakkaritden oluşur. Disakkaritler ile monosakkaritlerin dehidrasyon senteziyle birleşiminden oluşmaktadır. Suda çözünmeyen büyük moleküller olup, nişasta bir glukoz polimeridir.
 • Homopolisakkaritler, temel yapı taşı glikoz molekülü olup, çok sayıdaki monosakkaritin dehidrasyonu ile oluşan büyük moleküllerdir.     

Karbonhidratlar canlılar için temel besin kaynaklarından biridir. Yeşil bitkilerde fotosentez sonucu meydana gelirler. Otçul hayvanlar karbonhidrat ihtiyaçlarını bitkilerden, etçil hayvanlar ise karbonhidratı otçul hayvanlardan sağlarlar. Vücuda besin yolu ile alınmış olan 1 gr karbonhidrattan 4 kalori enerji açığa çıkmaktadır.

]]>
Karbonhidrat İçeren Yiyecekler https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-iceren-yiyecekler.html Mon, 05 Nov 2018 15:10:41 +0000 Karbonhidrat İçeren Yiyecekler, insan hayatı için gerekli olduğu kadar da çok önemli yiyeceklerdir. Nedeni ise gereğinden fazlası ölümcül rahatsızlıkların yanı sıra diğer tehlikelere de neden olabilen karbonhidratın, insa Karbonhidrat İçeren Yiyecekler, insan hayatı için gerekli olduğu kadar da çok önemli yiyeceklerdir. Nedeni ise gereğinden fazlası ölümcül rahatsızlıkların yanı sıra diğer tehlikelere de neden olabilen karbonhidratın, insan bedeninde eksik bulunması halinde de ciddiye alınması gereken sağlık problemleri meydana gelir. İnsan vücuduna karbonhidrat kesinlikle tüketilen besinlerden sağlanabilir. Bu yüzden insanlar başta olmak üzeri diğer canlıların bazıları içinde karbonhidrat içeren yiyecekler, mutlaka yenilmesi gereken besinlerdir. Sağlıklı beslenmenin oldukça önemli bir bölümü olan karbonhidrat özellikle vücudun ihtiyacı olan enerjiyi bünyesinde barındırır. Bu nedenle başta ağır işlerde çalışanların karbonhidrat barındıran gıdalar tüketmesi sonucunda çok daha enerjik çalışma ortamı sağlanabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre karbonhidrat kötü ve iyi olmak üzeri farklı 2 guruba ayrılmıştır. Bu duruma bağlı olarak karbonhidratlardan zararlı olanları kana hızla karışması sonunda kan şekeri seviyesinin ani olarak artmasına ve bu artışa bağlı olarak ilk sıra da hastada göz kararmasıyla birlikte baş ağrısı, baş dönmesi ve baygınlık geçirmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden her karbonhidrat barındıran gıdayı, karbonhidrat içeriyor diye tüketmek oldukça yanlış olacaktır. Bu önemli konuya şayet dikkat edilmezse oldukça ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Karbonhidrat İçeren Yiyecekler

Soğan: Gün içerisinde düzenli olarak hemen hemen tüm yemekler içerisinde bir miktarda olsa yer alan soğan sayesinde karbonhidrat gereksiniminin bir bölümü sağlanabilir. Bir adet orta boy soğan içerisinde yaklaşık 14 gram kadar karbonhidrat yer alır. Bu yüzden soğan da insan sağlığı açısından fayda sağladığı söylenebilir.

Mısır: 1 tane mısır içerisinde yaklaşık olarak 26 gram civarında karbonhidrat yer almaktadır. Bu nedenle günlük karbonhidrat ihtiyacının yüzde onu kadarı mısırla karşılanabilir.

Mercimek: Bünyesinde barındırdığı fosforun yanında karbonhidrat bakımından bakıldığında oldukça ciddi sayılabilecek lif zengini olduğunu anlayabiliriz. Bu nedenle mercimeği de mükemmel oranda karbonhidrat barındıran yiyecekler arasında sayabiliriz. 

Fasulye: İçeriğinde karbonhidrat barındıran yiyeceklerden söz ederken aslında ilk sırada yer alacak besinlerden birisi de fasulyedir. İster kuru olarak isterse taze olarak tüketilmesi sonucunda küçük bir porsiyonda bile yüksek miktarda karbonhidrat yer almaktadır. Yüz gram kadar haşlanmış kuru fasulye incelendiğinde bu miktar fasulye içerisinde 92,3 oranında karbonhidrat bulunmaktadır. Bu yüzden fasulyeyi de lif zengini yiyecekler arasında yer vermek doğru olacaktır. Hızlı ve çabuk bir şekilde kilo almak isteyenlerin bol miktarda fasulye yemesi sonrasında içerisinde yer alan karbonhidratların vücuda alınması kafi olacaktır.

Portakal: Daha fazla sonbahar ve kış aylarına yakın dönemlerde olgunlaşan portakal içeriğinde yüksek oranda karbonhidrat barındırır. Bir adet portakal sayesinde kişiler karbonhidrat gereksiniminin yüzde yedi kadarını karşılar. Bu yüzden kişilerin gün içinde yaklaşık 3 tane portakal yemeleri gereklidir. Kalan karbonhidrat gereksinimini ise gün içinde tüketilen diğer yiyeceklerden kolaylıkla karşılanabilir.

Karbonhidrat İçeren Diğer Besinler

 • Kepek ekmeği
 • Ceviz
 • patlıcan 
 • Yulaf ezmesi
 • Şeftali
 • Badem
 • Ahududu
 • Armut
 • Sarımsak
 • Zencefil
 • Havuç
 • Pirinç 

]]>
Karbonhidrat Zararları https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-zararlari.html Mon, 05 Nov 2018 20:09:34 +0000 Karbonhidrat Zararları, Karbonhidratlar insanlar, hayvanlar ve bitkilerde bulunan ve oksijen ve hidrojenlerin birleşmesi sonucu oluşur. Karbonhidratlar insan ve hayvanda glikojen olarak bulunur. Fakat bitkilerde durum farklıdır bitkilerd Karbonhidrat Zararları, Karbonhidratlar insanlar, hayvanlar ve bitkilerde bulunan ve oksijen ve hidrojenlerin birleşmesi sonucu oluşur. Karbonhidratlar insan ve hayvanda glikojen olarak bulunur. Fakat bitkilerde durum farklıdır bitkilerde karbonhidrat nişasta ve selüloz olarak bulunmaktadır. Karbonhidratlar gerek insan gerek hayvan ve gerekse bitkiler için son derece önemlidir. Çünkü karbonhidratlar enerjinin ana etmenidir. Bu sebeple çok fazlası da zarar çok azıda zararlı olmaktadır. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu lifleri karşılar ve aynı zamanda vücut da biriken yağların yakılmasını da karbonhidratlar sağlamaktadır.

İşlenmemiş Karbonhidrat Zararları

Karbonhidratların insan vücuduna zararlı olmasının en önemli sebeplerinden biri özellikle işlenmemiş ve kepeksiz karbonhidrat içeren yiyeceklerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunların ilk başında şekerli yiyecekler ve özellikle beyaz un gelmektedir. Bu tür besinlerin kana çok çabuk karışmaları ve özellikle de çok hızlı sindirilmesinden dolayı ani kan şekeri yükselmesi yaparak ve akabinde çok hızlı kan şekeri düşüşleri yapmasından dolayı karbonhidratların zararları arasında şeker hastalığı yaptığı bilinenler zararları arasındadır. Karbonhidratların zararlarından korunmak ve etkilenmemek için özellikle pirinç, makarna ve kepekli ekmek gibi ham karbonhidrat bulunduran besinlerin tüketilmesinde dikkatli olunmalıdır. Çok aşırı karbonhidrat almak ise tabii kide hem rafine karbonhidratların hemde ham maddelerin vücuda zarar vermesine neden olur. Fakat bu durumda en çok özen gösterilmesi gereken nokta ise almış olduğunuz karbonhidratlar kadar enerji harcanmasının kilo almanıza yol açmayacağıdır. Eğer sık, sık spor yapıyor iseniz ve hareketli bir yaşam tarzınız var ise almış olduğunuz karbonhidrat oranına çokta fazla takmadan karbonhidrat ağırlıklı ürünlerin tüketimini gerçekleştirebilirsiniz. Böylecede kilo almadan hayatınıza devam edebilirsiniz. Karbonhidratlar çok kilosu olan kişilerin çok fazla yenilmesi insülin direncinin düşmesine yol açar. Zararlı olan karbonhidratların çok fazla alınması fazla kilo almanıza neden olur. Karbonhidratların çok aşırı biçimde vücuda alınması iyi huylu olan kolesterolü düşürmektedir. Çok fazla alınan karbonhidrat kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu nedenden dolayı diyabet başlangıcına yol açar. Vücuda az alınan karbonhidratlar ise yorgunluğa, baş dönmesine ve halsizliğe yol açmaktadır.
]]>
9 Sınıf Biyoloji Karbonhidratlar https://www.karbonhidrat.gen.tr/9-sinif-biyoloji-karbonhidratlar.html Tue, 06 Nov 2018 11:21:21 +0000 9 Sınıf Biyoloji Karbonhidratlar, Karbonhidratlar, Karbon (C), Hidrojen (H) ve Oksijen elementlerin bir araya gelmesiyle oluşan bileşiklerdir. Nişasta içeren patates gibi bitkilerde doğal olarak bulunur. Birinci dereceden enerji kayna 9 Sınıf Biyoloji Karbonhidratlar, Karbonhidratlar, Karbon (C), Hidrojen (H) ve Oksijen elementlerin bir araya gelmesiyle oluşan bileşiklerdir. Nişasta içeren patates gibi bitkilerde doğal olarak bulunur. Birinci dereceden enerji kaynağıdırlar. Ağır egzersizlerle uğraşan sporcular bu yüzden karbonhidrat yönünden zengin gıdalarla beslenirler. Yapı taşları glikoz, bağ türü ise glikozittir. Yapısal olarak monosakkarit adı verilen birimlerden meydana gelir. Bu birimlerden her biri monomer olarak adlandırılır. Monomer yani karbonhidratların içindeki yapı taşları karbon sayısına, C, H, O elementlerinin dizilişlerine göre sıralanırlar. 

9 Sınıf Biyoloji Karbonhidratlar hakkında bilgiler

Karbonhidratların Görevleri; Hücrelerin ihtiyacı olan enerjiyi sağlarlar. Hücre zarının yapısında yağ ve proteinlere bağlı olarak işlev yaparlar. DNA, RNA ve ATP'nin yapısına giren çeşitleri vardır. 

Karbonhidratların Grupları; Karbonhidratlar Monosakkarit, Disakkarit ve Polisakkarit olmak üzere 3 gruba ayrılırlar. Sakkarit Latince'de şeker anlamına gelmektedir. Mono=tek, Di=iki, Poli ise çok demektir. 
 
Monosakkaritler, daha küçük parçalara ayrılamayan en basit şekerlerdir. Karbon sayıları 3-7 arasındadır. Yapılarındaki karbon sayılarına göre Triozlar, Pentozlar ve Heksozlar olarak 3 ana gruba ayrılırlar. Triozlar 3 karbon atomu içerirler. En basit monosakkaritlerdir. Tatlı ve renksizdirler. Canlı vücudunda orta derecede öneme sahiptirler. 

Pentozlar 5 karbon atomu içerirler. Bunlardan 2 tanesi Riboz ve Deoksiribozdur. Deoksiribozun, ribozdan farkı yapısında 1 oksijen atomunun daha az olmasıdır. Heksoz ise 6 karbon atomu içerir. Bunlar suda çözünebilen ve kolaylıkla hücre zarından geçebilen moleküllerden oluşur. Fruktoz, Glikoz, Galaktoz heksozdurlar.  

Disakkaritler; İki basit şeker atomunun birleşmesi ile oluşur. 2 monosakkarit birleşerek bir kovalent bağ olan glikozit bağı oluşturur. Birleşme sırasında bir molekül su açığa çıkar. Suyun açığa çıktığı bu duruma dehidrasyon denir. Disakkaritler su ile tepkimeye girdiğinde ortaya çıkan olay hidrolizdir. Disakkaritler hidroliz olmadan kana karışamaz ve hücre zarından geçemezler. Maltoz, Sakaroz ve Laktoz şekerleri disakkaritlere örnektir. 

Polisakkaritler; İkiden de fazla şeker molekülünün birleşerek meydana getirdiği kompleks moleküller polisakkarit olarak adlandırılır. Dehidrasyon reaksiyonu ile oluşurlar. Görevleri ve üretildikleri canlı grupları farklılık gösterir. Nişasta, Glikojen, Selüloz ve Kitin polisakkaritlere örnektir. Nişasta ve selüloz bitkilerde üretilirken kitin eklem bacaklıların dış kabuklarında yer alır.

Bitkilerde hücre çeperinin temel maddesi olan polisakkarit selülozdur. Selüloz ile nişasta arasındaki temel fark selülozda glikoz molekülleri ters dönerek birbirine bağlanır. İnsanlarda amilaz fermanti enzimi salgılanmadığı için selüloz sindirilemez. Polisakkaritler bakteri hücre duvarının yapısında mukopolisakkarit formunda bulunurlar. Glikojen oksijenli solunum basamakları sonucunda insanların karaciğer ve kas hücrelerinde yağ formunda depolanır. 
]]>
Antrenman Sonrası Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/antrenman-sonrasi-karbonhidrat.html Tue, 06 Nov 2018 19:11:05 +0000 Antrenman sonrası karbonhidrat, Herkesin bildiği gibi karbonhidrat alımı gün içerisinde iki defa yapılmaktadır. Bunlar sabah erken saatlerde ve antreman sonrasıdır. Sabah alınmasının sebebi sabah erkenden uyandığınız zaman Antrenman sonrası karbonhidrat, Herkesin bildiği gibi karbonhidrat alımı gün içerisinde iki defa yapılmaktadır. Bunlar sabah erken saatlerde ve antreman sonrasıdır. Sabah alınmasının sebebi sabah erkenden uyandığınız zaman vücut belli bir dönem vücut aç kaldığı için ilk iş karbonhidrat ve çabuk sindirilebilen protein gereklidir. Sabah kardiyo yapmadan önce karbonhidrat alımı yapmayıp ufak porsiyon protein shake almak gerekmektedir. Çünkü kardiyo yapılırken vücut yağı karbonhidratları benzin olarak kullanır. Antreman sonrası karbonhidrat alımı basit karbonhidratların alımı olmalıdır ve bu çok önemlidir. 

Antrenman sonrası karbonhidrat alımı nasıl olmalıdır

Karbonhidrat alımları kasların kendilerini tamir etmelerini ve kasların büyümesi için gereklidir. Ağır bir antrenman yaptıktan sonra vücut glikojen ve glikoz olarak şeker kaybetmiştir. Antreman sırasında hızlı çalışan kaslar enerji olarak glikojenin glikoza kullanmaktadır. Örneğin bir noktada glikoz ve glikojen seviyesi hızlı bir şekilde düşerek spora devam edemez hale gelir. Vücutta yeteri kadar enerji bırakmaz. Böylelikle vücut kortizol hormonu salgılamaya başlar. Bu da stres hormonunu oluşturur. Bu stres hormonunun katabolik etkisi bulunur. Kortizol ise protein kaslarını yemeye başlayarak bunları glikoza çevirir. Bu sürece ise glikojenez adı verilir. Bu süreç karaciğerden aminoasitlerden glikoz üretim sürecidir. Antrenman öncesi protein shake bu durumu engeller. Protein shake aynı zamanda hormon aktivite eder. 

En iyi karbonhidrat kaynağı yüksek glisemik indekse sahip olandır. Glisemik indeks ise bir yiyecekte bulunan kan şekerini ve insülin seviyesinin ne kadar hızlı bir şekilde yükseldiğini ölçen indekstir. Kan şekerini yükseltmek için glisemik indeksi düşük yiyecekler yemek gerekir. Fakat antrenman sonrasında kan şekeri yükselten yiyeceklerin yenmesi daha doğrudur. Basit karbonatlar süt, yiyecekler ve baz meyvelerde bulunur. İki  tip şeker vardır. Bunlar, Monosakkaritler ve disakkaritlerdir. Antremandan sonra karbonhidrat alımı kompleks karbonhidratlar ile sağlanabilir. Bunlar maltodekstrin olarak bilinir. Maltodekstrin pirinç, mısır, patates nişastasından yapılan bir karbonhidrat çeşididir. Bu maltodekstirin moleküler zinciri kompleks karbonhidratlara göre kısadır. Çünkü maltodekstirinin içinde gevşek bağlanmış glikoz molekülleri bulunur. Dekstroz gibi maltodekstrin de bağışıklık tarafından verilmektedir ve kan şekeri ile insülin seviyesini hızlı bir şekilde yükseltmektedir. Maltodekstrinden yaralanmadan önce parçalanmış glikoz molekülleri karaciğerden hızlı bir şekilde geçmesi gerekir. Yani glikozun yenilemesi için kullanılan oran dekstroz'a göre daha düşük seviyede olmalıdır. Fakat daha yavaş metabolizma edildiği için kan şekeri ile insülin seviyesi dekstrozun yaptığı kadar hızlı bir düşme oluşmamaktadır. Maltodekstrin kullanımında yağlanma meydana gelmez.

Karbonhidrat protein oranları

Karbonhidrat oranı kas kütlesinin iki katından fazla olmalıdır. Yani 170lb kas kemik hücresine sahip bir kişi 42 gram karbonhidrat ile 21 gram protein almalıdır. Eğer bulk döneminde ise 85 gram karbonhidrat ile 43 gram protein alması daha uygundur. Antrenmandan sonra karbonhidrat ve protein 30 dakika içerisinde alınmalıdır. Protein shakeden bir saat sonra mutlaka bir öğün yapılmalıdır. Çünkü kaslardan enerji kaybolması engellenmelidir.

]]>
En İyi Karbonhidrat Tozu https://www.karbonhidrat.gen.tr/en-iyi-karbonhidrat-tozu.html Wed, 07 Nov 2018 12:17:25 +0000 En iyi karbonhidrat tozu, Kas yapmak için harcayacağınız kalori miktarından daha fazlasını almanız gerekebilir. Karbonhidrat tozu ya da kilo aldırıcı da bu ihtiyacı karşılayabilir. Çünkü vücut yeni kas dokusunu üretebilm En iyi karbonhidrat tozu, Kas yapmak için harcayacağınız kalori miktarından daha fazlasını almanız gerekebilir. Karbonhidrat tozu ya da kilo aldırıcı da bu ihtiyacı karşılayabilir. Çünkü vücut yeni kas dokusunu üretebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Enerji üretimi kalori olmadan gerçekleşemez. Kas dokusu için protein de önemlidir. Özellikle ektomorf yapıdaki zor kilo alan kişilerin metabolizması çok hızlı çalışmakta ve kilo almaları için daha fazla kalori tüketmeleri gerekmektedir. Bu yüksek kalori miktarı yemeklerden karşılanmamaktadır. Bu enerjiyi karbonhidrat tozu kullanımıyla karşılanmaktadır. 

En iyi karbonhidrat tozu kaliteli karbonhidrat, yağ ve proteini bir arada bulunduran basit bir shake karışımıdır. Bu karışımda yüksek kalori almanıza yardımcı olur. Karbonhidrat tozu seçerken kalori oranını vücut yapınıza uygun olması önemlidir. Aşağıdaki 5 tane karbonhidrat tozu aktarılmaktadır. Bunlar, insanlar tarafından en çok kullanılan karbonhidrat tozlarıdır.

Weider mega mass 4000: 485 kalori ile 123 karbonhidrat içermektedir. Dünyanın en iyi markalarından biridir. Kilo bulk ve hacim kazandırma döneminde kişiler üzerinde olumlu sonuçlar alınmasını sağlar. Antrenman öncesinde ve sonrasında etkili bir enerji kaynağıdır. İçerisindeki 49 gram proteinler, vücuttaki yüzde 23 oranında kas oluşumunu sağlayan aminoasitler bulunur. 95 gram kompreks olmayan basit şeker bulunur. Bu basit şekeri,spor yaparak kolayca vücuttan atılabilmektedir.

Optimum Serious mass: Servis başına 1250 gram kalori ve 50 gram protein ile etkili bir kas yapıcıdır. Glutamin kreatin ve 25 gerekli vitamin ve mineral içermektedir .Kilo almakta zorlanan ektomorfların isteği fiziğe sahip olması için gerekli olan maddedir. Bu maddede 250 gram kalori, 50 gram protein, 250 gram karbonhidrat, 25 vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Dymatize super mass gainer: Bir serviste 1280 kalori bulunur. Bu kaloride  ektomorfik tipler için oldukça kullanışlıdır. 252 gram karbonhidrat ve 52 gram protein içermektedir. Sadece 19 gramı şekerden meydana gelir. İçerisinde a,b,e,d f c vitamine olan ihtiyacı günlük %100 karşılamakla birlikte kalsiyum ve fosfor ihtiyacını da karşılamaktadır. Ayrıca kreatinin ve glutamin, potasyum, magnezyum, fosfor ve 10 gram yağ bulunmaktadır.

Olimp Gain bolic 6000: Çok düşük bir miktarda yağ içermesi sebebiyle hacim kazandırmak isteyip yağ almaktan korkan kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği bir üründür. İçerisinde 386 kalori, 80 gram karbonhidrat, 15 gram protein, 0,7 gram yağ ve 500 gram taotin maddesi bulunur.

Yukarıda ifade ettiğimiz dört farklı karbonhidrat tozu kas yapmak isteyenler ve kilo almak isteyenler için alternatif olarak kullanabilecekleri en iyi karbonhidrat tozununun beş tanesi aktarıldı. Piyasanın en çok tercih edilen karbonhidrat tozları ve içerisinde bulunan maddeler sıralanmıştır. Kişilerin ihtiyacına göre bu ürünlerden herhangi birini tüketebilirler. Sağlık Bakanlığı tarafından bu ürünler tescillenmiştir. Gönül rahatlığıyla kullanabilir.]]>
1 Gr Karbonhidrat Kaç Kalori https://www.karbonhidrat.gen.tr/1-gr-karbonhidrat-kac-kalori.html Wed, 07 Nov 2018 22:11:48 +0000 1 gram karbonhidrat kaç kalori, 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak 4 kaloridir. Karbonhidrat sağlıklı beslenme için en önemli parçalarından bir tanesidir. Vücudun gerek duyduğu enerjiyi karşılanmakta sinir ve beyin si 1 gram karbonhidrat kaç kalori, 1 gram karbonhidrat yaklaşık olarak 4 kaloridir. Karbonhidrat sağlıklı beslenme için en önemli parçalarından bir tanesidir. Vücudun gerek duyduğu enerjiyi karşılanmakta sinir ve beyin sisteminin işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı olur. Uzmanlar karbonhidratlı kötü ve iyi olarak iki grupta incelemektedirler. İyi karbonhidratlar birden çok şeker içerdiği için ve sindirimi daha yavaş olur. Kötü karbonhidratların içeriğindeki şeker kana daha hızlı şekilde karışarak kan şekerini yükseltebilir.

İyi karbonhidratlar bakliyatlar, tahıllar, meyveler ve sebzeler bu tür besinler sağlıklı bir sindirim sistemi içine gerekli olan lif bakımından en sağlıklı en iyi kaynaklardır. Besin lifi yemeklerden sonra kan şekerinin seviyesini korur. Ayrıca damar ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Sindirim sistemini birçok hastalığa karşı koruyabilir. Karbonhidratsız diyet listeleriyle kısa süre içinde kilo vermek mümkündür. Fakat bu tür sağlıksız bir diyetin uzun bir süre zarfı içinde devam ettirilmesi uzmanlar tarafından önerilmez. Uzmanlar günlük olarak vücuda alınması gereken kalorinin yüzde 45-65'inin iyi karbonhidratlar tarafından alınmasını öneriyor
]]>
Karbonhidrat Bakımından Zengin Besinler Nelerdir https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-bakimindan-zengin-besinler-nelerdir.html Thu, 08 Nov 2018 08:02:19 +0000 Karbonhidrat bakımından zengin besinler nelerdir,  bu soruya cevap vermeden önce karbonhidrat nedir ve neden gereklidir açıklayalım. Karbonhidrat, karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan organik bileşenlere verilen addır. Ka Karbonhidrat bakımından zengin besinler nelerdir,  bu soruya cevap vermeden önce karbonhidrat nedir ve neden gereklidir açıklayalım. Karbonhidrat, karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan organik bileşenlere verilen addır. Karbonhidrat insanların ve hayvanların vücudunda glikojen, bitkiler de ise nişasta ve seliloz olarak bulunmaktadır. Karbonhidratlar yapılarına göre 3 guruba ayrılırlar bunlar; Monosakkaritler, disakkaritler, polisakkaritlerdir. Ana besin unsurlarından biri olan karbonhidratların temel görevi vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda beyin ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarını  yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Uzmanlara göre karbonhidratlar 2 ye ayrılmaktadır. İyi karbonhidratlar ve kötü karbonhidratlar olarak ayrılan karbonhidratlardan iyi olanına verilen ad kompleks karbonhidrat, kötü olan karbonhidrata ise basit karbonhidrat denilmektedir. Kompleks karbonhidratlar birden fazla doğal şeker içeriyor ve yavaş sindiriliyor. Basit karbonhidratın ise içinde bulunan şeker çok çabuk kana karışarak kan şekeri seviyesini aniden yükseltiyor. Kompleks karbonhidrat içeren meyveler, sebzeler, tam tahıllı gıdalar ve tabi ki bakliyat ürünleri vücudumuzun sindirim sistemi için gerekli olan lif açısından da oldukça zengindir. Kompleks karbonhidrat içeren gıdalarda bulunan lifler aynı zaman da yemeklerden sonra kan şekeri seviyesinin korunması, sindirim sistemi hastalıklarından korunmak ve kalp, damar hastalıklarından korunmak için gereklidir. Fazla karbonhidrat alımının fazla protein ve fazla yağ alımı gibi yan etkileri olabileceğinden vücudumuzun gerek duyduğu kadarını tüketmekte fayda vardır. Gerekenden az karbonhidrat alımında ise kalori eksikliğine yani yetersiz beslenmeye sebep olmaktadır. Ne kadar karbonhidrat tüketmeniz konusunda bir uzmana baş vurarak yaşınıza ve sağlık koşullarınıza uygun bir beslenme programı hazırlatabilirsiniz. Şimdi vücudumuz için gereken ve vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi karşılayabilen karbonhidrat bakımından zengin besinler nelerdir, bunları öğrenelim.

Karbonhidrat bakımından zengin besinler nelerdir

Karbonhidrat içeren meyveler: Muz, elma, üzüm, ananas, kayısı, hurma, karpuz, incir, yaban mersini, çilek, portakal, kavun, armut, şeftali, kuru üzüm ve meyve kurusu gibi meyveler yüksek miktarda karbonhidrat içermektedir.

Karbonhidrat içeren sebzeler: Tatlı patates, mısır, kabak, beyaz patates, bezelye gibi sebzelerdir.

Karbonhidrat içeren bakliyatlar: Kuru fasulye, barbunya, mercimek, börülce, bakla, siyah fasulye gibi bakliyat ürünleri de yüksek karbonhidratlı besinlerdir.

Karbonhidrat içeren tahıllar: Arpa, buğday, mısır, esmer pirinç, kara buğday, mısır unu, makarna, bulgur, yulaf, çavdar, kahvaltılık gevrekler, ve tam buğday unu gibi besinlerdir.

Karbonhidrat içeren süt ürünler : Yağsız süt, yağsız yoğurt gibi süt ürünleri de karbonhidrat bakımından zengindir.
]]>
Karbonhidratların Sindirimi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidratlarin-sindirimi.html Thu, 08 Nov 2018 23:33:24 +0000 Karbonhidratların Sindirimi, Karbonhidratlar vücudumuzun enerjisini baş kaynağıdır. Karbon, oksijen ve hidrojen atomlarından oluşan bileşiklere karbonhidrat denir. Karbonhidratlar yapılarına göre üç bölüme ayrılır. Poli Karbonhidratların Sindirimi, Karbonhidratlar vücudumuzun enerjisini baş kaynağıdır. Karbon, oksijen ve hidrojen atomlarından oluşan bileşiklere karbonhidrat denir. Karbonhidratlar yapılarına göre üç bölüme ayrılır. Polisakkaritler, nişasta, glikojen ve selüloz içeren maddelerden oluşur. Monosakkaritler ise glikoz, fruktoz, galaktozlardan oluşur. Disakkaritler, sakaroz, laktoz ve maltoz içeren maddelerin gruplandırıldıkları addır. Karbonhidratlar insan vücudunda glikojen olarak bilinmektedir.

Karbonhidratların Sindirimi Nasıl Olur  

Diğer yiyecekler gibi karbonhidratların da sindirimi ağızda başlar. Karbonhidratların sindirimi ağımızdaki dişler tarafından iyice çiğnenip, öğütülerek vücudumuza girişi sağlanır. Meyve ve sebzeler iyi çiğnenmezse gaz, hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere sebep olur. Karbonhidrat içeren bazı sebze ve meyvelerin sindirimi zor olur, bunlar yeneceği zaman rendelenmeli veya küçük parçalar halinde yenmeli ve iyice çiğnenmelidir. Bu sert yiyeceklerin linyin ve çatılarının parçalanmaları zor olur. Karbonhidrat olan nişastanın sindirimi ağızda tükürük amilazı veya pilyalin diye bilinen enzimle başlar. Pankreas pilyalin ve ince bağırsaktaki disakkaridaz enzimleri ile devam eder. Pilyalin  etkisi ile maltoza kadar hidrolize olan nişastadan disakkaridaz oluşan pilyalin etkisi ile glikoz meydana gelir ve emilir. Laktoz ve sükroz etkili disakkaridazların etkisi etkisi ile früktoz ve glikoz yada galaktoz ve glikoz verir bu monosakkaritler emilir. Ağızda parçalanmaya başlayan nişasta pankreasta bulunan amilaz ile ince bağırsakta sindirilir. Glikojen de nişasta gibi aynı işlemlere uğrar. Karbonhidratların sindiriminde son olarak glikoz meydana gelir. Hücrelerin solunumunu da glikoz sağlar. 

Karbonhidratların bazıları sindirildiği zaman beş atomdan meydana gelen şeker oluşur. İnsanların kendi hastalıkları veya doğuştan olan ince bağırsaktaki silindirik şeklinde olan epitelyum hücrelerinin fırça şeklinde kenarlarda bulunması durumunda  disakkaridazların birinin veya birkaç tanesinin olmaması şekere karşı tahammülsüzlük ve sulu ishallerin ortaya çıkmasına neden olur. Galaktoz, früktoz ve glikozların emilmesi oldukça kolaydır. Enerji ve pasif emilim gerektiren ve potasyum, sodyumların katıldığı bir pompanın çalışmasında aktif emilim oluşur. Früktoz ise pasif emilimle emildiğinden yavaş şekilde emilir. İnsanlarda bulunan troid hormonu glikozun emilmesi işlemini hızlandırır. Potasyum ve sodyum metobolizmasını çalıştıran hormonlar glikoz emilimini de önemli şekilde etkiler. 

Karbonhidratları sindirimi karbonhidratların disakkarit ve polisakkarit şeklinde alındıklarında sindirilince monosakkaritlere ayrılırlar. Polisakkaritler önce disakkaritlere sonra da monosakkaritlere ayrılırlar. Karbonhidratlar glikoz, fruktoz ve galaktoz oluşunca monosakkaritlere dönüşünce emilirler. Karbonhidratların sindirimi için mide hiçbir enzim salgılamaz.

]]>
Karbonhidratlar Listesi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidratlar-listesi.html Fri, 09 Nov 2018 03:27:52 +0000 Karbonhidratlar listesi, karbonhidrat sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası sayılır. Aynı zamanda vücutta tekrar için gerekli olan enerjiyi sağlar. Beyin ve sinir sisteminin işlevlerini yerine getirilmesine yardımcı olur. K Karbonhidratlar listesi, karbonhidrat sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası sayılır. Aynı zamanda vücutta tekrar için gerekli olan enerjiyi sağlar. Beyin ve sinir sisteminin işlevlerini yerine getirilmesine yardımcı olur. Karbonhidratlar genel olarak iki gruba ayrılır. Bunlar vücut için gerekli olan iyi karbonhidratlar ve kötü karbonhidratlardır. 

İyi karbonhidratlar; iyi karbonhidratlar sağlıklı bir sindirim sistemi için vücudun gerekli olan besin lifi içerir. Besinlerle lifi yemeklerden sonra kan şekeri seviyesini koruyarak kalp ve damar hastalıkları riskini düşürür. İyi karbonhidratlar, meyveler, sebzeler, tam tahıllı gıdalar ve bakliyatlardır. 

Kötü karbonhidratlar; bu tür karbonhidratlar ise içinde bulunan şeker kana çabuk karışarak kan şekeri seviyesini aniden yükselmesine sebep olan gıdalardır. 

Ayrıca karbonhidrat eksikliği de vücut için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü karbonhidrat eksikliği olan kişilerde öncelikle B vitamini ve lif eksikliği meydana gelir. Bunlarla birlikte halsizlik, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, sinir sistemi bozuklukları gibi rahatsızlıklar oluşmaya başlar.

Karbonhidratlar listesi değerleri; 

100 gram haşlanmış mercimekteki karbonhidrat; 80 
100 gram tam buğday ekmeğinde ki karbonhidrat; 247 
100 gram fasulyedeki karbonhidrat; 90 
100 gram soya fasulyesindeki karbonhidrat; %30 
100 gram bezelyedeki karbonhidrat; %85 
100 gram bulgurdaki karbonhidrat %70 
1 adet patatesteki karbonhidrat; 30 gr. 
1 adet elmadaki karbonhidrat; 25 gramdır. 
1 adet portakaldaki karbonhidrat; %7 
1 adet greyfurttaki karbonhidrat; %6 
1 adet muzdaki karbonhidrat; %10 
1 avuç böğürtlendeki karbonhidrat; %6 
1 kase üzümdeki karbonhidrat; 25 
1 adet soğandaki karbonhidrat; 15 
1 adet haşlanmış mısırdaki karbonhidrat; 28 gramdır.
Göstermiş olduğumuz bu karbonhidrat değerlerine dikkat edildiği takdirde hem sağlıklı beslenmiş oluruz hemde kilo problemi yaşanmamış olur.
]]>
Diyette Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/diyette-karbonhidrat.html Fri, 09 Nov 2018 07:18:54 +0000 Diyette karbonhidrat; Karbonhidratlar çok çeşitlidir. Basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlar diye ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar beyaz şeker ve bal gibi yiyeceklerde bulunur. Kompleks karbonhidratlar zor sindirilen karbo Diyette karbonhidrat; Karbonhidratlar çok çeşitlidir. Basit karbonhidratlar ve kompleks karbonhidratlar diye ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar beyaz şeker ve bal gibi yiyeceklerde bulunur. Kompleks karbonhidratlar zor sindirilen karbonhidrat demektir. Bu karbonhidratlar ise pirinç, ekmek, makarna, bulgur, erişte gibi yiyeceklerdir. Meyve ve kuru meyvelerde karbonhidrat içerir.

Sağlıklı beslenmenin temel şartlarından biri basit karbonhidrat ve şekerli yiyeceklerin tüketimini azaltıp, yerine kompleks karbonhidrat tüketimini arttırmaktır. Karbonhidratlı yiyecekler, vücudumuzda enerji üretimini sağlar. Günlük aldığımız kalorinin yarısı karbonhidratlı besinlerden olmalıdır.
Vücudumuzun sağlıklı olması için karbonhidratlar gereklidir. Fakat sağlıklı yaşam ve ideal kilo için tüketim saati büyük önem taşır. Gündüz saatlerinde karbonhidratlı yiyeceklerin tüketilmesi daha sağlıklıdır. Akşam yemeğinde karbonhidratlı bir besin tüketildi ise yemekten 4 saat sonra yatılmalıdır. Yatmadan 2 saat önce yemek yenmemeli, vücudumuzda yağlanmanın ve sindirim sistemimizin sağlığı için çok önemlidir. Meyveler tamamen masum değildir. Meyve tüketildiği zaman son 2 saat uykuya yatmaktan kaçınılmalıdır.

Ayakta yemek tüketmek, televizyon ve bilgisayar karşısında yemek tüketmek daha hızlı yememize sebep olur. Yapılan bilimsel çalışmalar,  televizyon karşısında yemek tüketen kişilerin, masada yemek tüketen kişilere göre çok fazla kalori aldığı tespit edilmiştir.
Hızlı yenilen karbonhidratlar, kan şekerini çok hızlı yükseltip çok hızlı şekilde düşürür. Bu nedenle bu tür yiyecekler yavaş tüketilmesi gerekmektedir. Karbonhidratların sindirimi ağızda başlar, bu nedenle iyi çiğneyerek besin tüketilmelidir. Kan şekerinin kontrolü için hızlı yemek yemekten kaçınmamız gerekmektedir.

Bazı karbonhidratlı yiyecekler, diğer karbonhidratlara göre kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürür. 

Bu durum daha çabuk acıkmamıza ve karın bölgemizde yağlanmaya neden olur. Örnek verirsek beyaz ekmek tam buğday ekmeğine göre,pirinç bulgura göre, muz elmaya göre kan şekerini daha hızlı yükseltir. Bu sebeple karbonhidratlı besinleri dengeli tüketmemiz ve sadece tek çeşitle beslenmemiz önemlidir. Bir orta boy patates 70 kaloridir. Patatesten hazırlanan patates salatası püresine göre daha sağlıklıdır. Püre, salatasına göre kan şekerini daha hızlı yükselttiğinden karın bölgemizde yağlanmaya neden olabilir.

Karbonhidratlı besinler beslenmemizde mutlaka olmalıdır. Çünkü vücudumuz temel enerjiyi bu besinlerden sağlar. Tahıl grubundan olan karbonhidratlar B vitamininden, meyvelerde C vitamininden zengindir. Bu grup lif kaynağıdır. Sindirim sistemimizi korumak ve kabızlık yaşamamak için lifler çok önemlidir. Yeterli karbonhidrat alınmadığında vücut enerji üretmek için, yiyeceklerdeki proteini kullanır. Bu da kaslar başta olmak üzere bütün vücut sistemine zarar verebilir.

Diyette karbonhidrat çok önemlidir. Vücudumuzun sağlığı için karbonhidratsız diyet düşünülemez. Diyet yapan kişilerin günlük karbonhidratlı besin ihtiyaçlarının ve hangi karbonhidratlı yiyecekleri yemesi gerektiği; harcadığı kalori, cinsiyeti, kan bulguları, yaşı, kullandığı ilaçlar ve metabolizma hızı ile yakından ilgilidir. Hamileler, emziren anneler, ergenlik çağındaki gençler, çocuklar ve sporcuların karbonhidrat ihtiyacı daha fazladır.
]]>
Karbonhidrat Tozu Kullanımı https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-tozu-kullanimi.html Fri, 09 Nov 2018 13:59:37 +0000 Karbonhidrat tozu kullanımı; kısaca söylemek gerekirse kilo aldırıcı bir tozdur. Karbonhidrat tozu, dünya üzerinde birçok insan aşırı kilolar yüzünden şikayet ederken yine tam tersi olarak zayıf olmaktan şikayet eden ins Karbonhidrat tozu kullanımı; kısaca söylemek gerekirse kilo aldırıcı bir tozdur. Karbonhidrat tozu, dünya üzerinde birçok insan aşırı kilolar yüzünden şikayet ederken yine tam tersi olarak zayıf olmaktan şikayet eden insanlarda elbette ki bulunmaktadır. Aşırı zayıf olan birçok insan içinde burada karbonhidrat tozu devreye girmektedir.

Aşırı kilolu insanlarda vücutlarında çok fazla karbonhidrat bulunması sebebiyle kilolu olmaları, aşırı zayıf insanlarda da karbonhidrat eksikliğinden zayıf görünmeleri çok normaldir. İşte burada zayıf insanlar için karbonhidrat tozu devreye girmektedir. Spor yapan veya yapmayan her kilo almak isteyen insan karbonhidrat tozu kullanımına başlayabilir. Tüketilen yiyeceklerden karşılanamayan kalori ve karbonhidrat miktarını karbonhidrat tozları ile karşılamak mümkündür, genellikle çok zayıf kişiler kilo almak amacıyla bu yönteme başvurabilirler. Günde 1000 kalori harcıyorsanız siz yemeklerden günlük olarak 800 kalori alabiliyorsanız, bu gibi durumlarda gerekli miktarı karşılayabilmek için karbonhidrat tozu kullanımı yapabilirsiniz.

Karbonhidrat tozu kullanımı;

Karbonhidrat tozu kullanımına bakılacak olursa, hepsi için kesin bir şey söylemek mümkün değildir ama genel olarak yapılması, uyulması gereken nedenler vardır. Örnek olarak günde 300 gram karbonhidrat tozu kullanacaksınız. bu miktarı üç öğüne bölmeniz gerekir. 100 gram sabah, 100 gram öğle, 100 gram akşam olmak üzere toplamda 300 gram karbonhidrat tozunu 3 farklı öğünde 3'e bölerek tüketilmesi gerekmektedir. Mantıklı olarak bakıldığında günlük yaşamda 3 öğünün hepsini bir öğünde yenilmediği için karbonhidrat tozunu da üç öğünde kullanmanız gerekir.

Ayrıca spor yapılıyorsa spor sonrasında alacağınız karbonhidrat tozu kilo almanızda ve kas gelişimi oldukça etkili olacaktır. Karbonhidrat tozu kullanımına karar verdiyseniz, eğer ki çok zayıf değilseniz gece yatmadan önce kullanmamanız önerilmektedir. Karbonhidrat tozunun egzersiz sırasında, egzersiz öncesi ve sonrası kullanılması önerilmekle beraber karbonhidrat tozunun bir gıda değil, gıda takviyesi olduğunu unutmamanız gerekir. Kişinin normal beslenme alışkanlıklarını korumalı bunu bir takviye amacı ile kullanmalısınız. Düzenli bir egzersiz, sağlıklı bir beslenme ve karbonhidrat tozu alınması ile sağlıklı bir şekilde kilo almaya başlayabilir, vücudunuzda istediğiniz miktarda kilo almaya sahip olabilirsiniz.  

Karbonhidrat tozu kullanımı faydaları;

Normal besinlerle beslenirken alınan sonuç çok yavaş iken karbonhidrat tozunda sonuç çok hızlı bir şekilde alınmaktadır. Sindirimi oldukça kolay olmakla beraber besinlerle alınan karbonhidrat yetersiz geldiğinde bu sebeple karbonhidrat tozu etkili bir şekilde sonuç alınmaktadır. Karbonhidrat tozunun faydası zayıf insanlar için oldukça önemlidir. İdeal bir kiloya ulaşmak ve zayıf vücuttan kurtulmak için karbonhidrat tozu oldukça etkili olup, kilo almada etkili bir sonuç alınması kullananları memnun etmektedir. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo almayı sağlayan karbonhidrat tozunu doğru ve abartılmadan kullandığınız sürece istediğiniz kiloya kavuşabilirsiniz. Aşırı zayıflıktan kurtulmak karbonhidrat tozu ile son derece kolay olmaktadır.
 • Karbonhidratlar kanda bulunan kolesterol seviyesini düşürür.
 • Karbonhidratlar insülin, glikoz ve kan dengesini korur.
 • Karbonhidratlar enerji ve kalori kaynağıdır.
 • Vücuda bedensel ve zihinsel olarak enerji vermektedir.
 • Vücutta bulunan suyu dengeler.
 • Çocuklar için çok önemli olup, gelişmelerine büyük katkısı bulunmaktadır. 
]]>
Aşırı Karbonhidrat Tüketimi https://www.karbonhidrat.gen.tr/asiri-karbonhidrat-tuketimi.html Fri, 09 Nov 2018 23:37:36 +0000 Aşırı karbonhidrat tüketimi, Günümüzde şişmanlık obezite sorunu gitgide artan bir problem olmaya deva etmektedir. Sağlık ile ilgili ortaya çıkan sorunların arkasında kilo problemleri ve yanlış beslenme alışkan Aşırı karbonhidrat tüketimi, Günümüzde şişmanlık obezite sorunu gitgide artan bir problem olmaya deva etmektedir. Sağlık ile ilgili ortaya çıkan sorunların arkasında kilo problemleri ve yanlış beslenme alışkanlıkları yatmaktadır. Diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, hipoglisemi, kalp gibi rahatsızlıklar bunların en başta gelenleridir. Ve bu rahatsızlıkların arkasında insülin seviyesindeki artış yatmaktadır. Bunun sebebi de kötü karbonhidratların fazla miktarda tüketiliyor olmasıdır. 

Aşırı karbonhidrat tüketimi zararları nelerdir

Kötü karbonhidrat denildiği zaman akla ilk gelmesi gerekenler beyaz un, beyaz şeker ve nişastadır. Bunları fazla miktarda tüketiyor olmak kilo ve sağlıkta çok ciddi sakıncalar ve rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Aşırı oranda tüketilen karbonhidrat, insülini artırarak bir süre sonra da vücutta insüline karşı direnç oluşumunu sağlamaktadır. Metabolizmayı düzenleyen en önemli hormon insülindir. İnsülin miktarındaki hafif bir artış ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Son 50 yıla bakıldığında besin sektöründe yaşanan gelişmeler karbonhidrat ile alakalı olarak beslenme şeklini inanılmaz derece de etkilemiştir. Artık insanlar günümüzde daha fazla şekerli, unlu ve nişastalı gıda tüketmektedir. Artık endüstriyel şeker bir şekilde hayatımıza girmiş durumda. Vücudumuz bu endüstriyel şekeri tanımadığı halde yine de parçalayıp enerji haline dönüştürmektedir. Tabi ki beyaz un ve nişasta içeren ürünler içinde aynı durum söz konusu. Aslında karbonhidrat içeren besinlere ve gıda gruplarına yönelmek tamamen günümüz ekonomik şartları ile de bire bir alakalı bir durumdan oluşmaktadır. Alt ve orta gelir grupları beyaz  un ve şeker içeren gıdalara yöneldiğinden dolayı vücudun hormonal sistemleri de alt üst olmaktadır.

Vücuttaki insülin artışı, insülin-şeker ilişkisinin dengesini bozarak vücut insülin direnci ile karşı karşıya kalmaktadır. İnsülin direnci oluştuğu zaman ise vücutta olağan üstü değişiklikler yaşanması sebebi ile vücut kendi kan şekerini ayarlayamıyor. Sonrasında ise hipoglisemi baş gösterip yemek sonraları uyuklamalar, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, öfke halleri, unutkanlık ve sürekli açlık nöbetleri oluşuyor. Bu şekilde başlayan sorunlar bir şekilde dengelenip düzene koyulmadığında ise şeker hastalığı ortaya çıkıyor.  

Aşırı derecede tüketilen karbonhidratlı besinler sadece kilo aldırmakla kalmıyor sağlığı da en olumsuz şekli ile etkiliyor. Karbonhidrat içeren gıdalar gövde bölgenizden kilo aldırmaya başlar. Ve sonrasında da bahsetmiş olduğumuz genel durumdaki değişikliklerle devam edip peşi sıra değişik hastalıkları hayatınıza sokmaktadır.

]]>
Yumurtada Karbonhidrat Var Mıdır https://www.karbonhidrat.gen.tr/yumurtada-karbonhidrat-var-midir.html Sat, 10 Nov 2018 23:08:33 +0000 Yumurtada karbonhidrat var mıdır diye soranlar vardır elbette. Yumurta hayvansal gıdalar arasında besin değeri açısından süt ve et ile karşılaştırılabilecek en zengin gıdalardan birisidir. Yumurta, fosfor, demir, nikotinik asit Yumurtada karbonhidrat var mıdır diye soranlar vardır elbette. Yumurta hayvansal gıdalar arasında besin değeri açısından süt ve et ile karşılaştırılabilecek en zengin gıdalardan birisidir. Yumurta, fosfor, demir, nikotinik asit, protein, B vitaminleri açısından insan sağlığı üzerinde büyük rol oynamaktadır. Yumurtada bulunan demir insan vücudu tarafından emilmektedir. Yumurtanın sarısı mineraller açısından oldukça zengindir. Yumurta sarısında potasyum, kükürt, sodyum ve klorürler gibi değerli mineraller vardır. Ayrıca yumurta sarısında bulunan lesitin adı verilen madde kansızlık ve aşırı yorgunluğa, halsizliğe iyi gelmektedir. Yumurta sarısının çoğunluğu proteinden meydana gelmektedir. Yumurta sarısı %32 yağ, %48 su, %16 protein, %1.1 mineral ve %1 oranında karbonhidrat içermektedir. Yumurta beyazında ise mangan, magnezyum, iyot ve bakır bulunmaktadır. Karbonhidrat açısından da yumurta akı daha zengindir. Proteinler çok az miktarda tuz ile birlikte karbonhidratlar da çözelti olarak bulunur. 

Yumurtada karbonhidrat var mıdır Diye sorulduğunda evet, yumurtanın içeriğinde karbonhidrat vardır. Yumurta insan sağlığı için çok önemli bir besin kaynağıdır. Biraz daha açacak olursak, 15 yumurta 1 kilo ete eş değerdedir diyebiliriz. Bir başka örnekle ise, 2 yumurta 1 bifteğe eştir. 

Yumurta Besin Değerleri (100 gram)
 • Kalori: 155
 • Kolesterol: 373 mg
 • Sodyum 124 mg
 • Yağ: 11 mg
 • Karbonhidrat: 1.1 g  
 • Şeker: 1.1 g
 • Protein: 13 g
]]>
Pilav Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/pilav-karbonhidrat.html Sun, 11 Nov 2018 21:54:30 +0000 Pilav karbonhidrat; Pirinç pilavı, karbonhidrat ve yağ içeriği çok yüksek bir yemektir. Beyaz pirinç düşük lif içerir. Kan şekerinde ani oynamalara ve çok çabuk acıkmalara yol açar. Çok sık tüketilmemesi gereklidi
Pilav karbonhidrat; Pirinç pilavı, karbonhidrat ve yağ içeriği çok yüksek bir yemektir. Beyaz pirinç düşük lif içerir. Kan şekerinde ani oynamalara ve çok çabuk acıkmalara yol açar. Çok sık tüketilmemesi gereklidir. Pirinç, nişasta açısından zengin bir besindir. İçerdiği kalori miktarıyla enerji verir. Ayrıca içeriğinde B1, B2, C ve E vitaminleri barındıran pirinç, ayrıca potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko gibi sağlığımız üzerinde etkili olan mineralleri içerir. Pirinç kabuklarından ayrıldığı zaman besin değerini yitirir. Bu nedenle vücudumuza daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

Karbonhidrat çeşitleri nelerdir

Karbonhidratlar basit ve kompleks olarak ikiye ayrılır. Basit karbonhidratlar, beyaz şeker ve bal gibi karbonhidratlardır. Kompleks yani zor sindirilen karbonhidratlar pirinç, ekmek, bulgur, erişte ve makarna gibi besinlerdir. Sağlıklı beslenmenin en temel kurallarından biri basit karbonhidrat ve şekeri azaltıp, yerine kompleks karbonhidratlara yer vermektir.

Karbonhidratın vücudumuzda faydaları;

Karbonhidrat, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar, beyin ve sinir sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Beynin glikoz ihtiyacını karşılar. Karbonhidratlar yetersiz alınırsa glikoz bulamayan beyin, otomatik olarak kas dokusundan glikoz kullanmaya başlar. Ayrıca kepeği ayrılmadan hazırlanan tahıl ürünler, kalp hastalıkları, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalık rikslerinin azaltılmasında etkili olur.

Karbonhidrat eksikliği nelere sebep olur

Öncelikle B vitaminleri, bazı aminoasitler ve lif eksikliği görülür. Bunun yanında halsizlik, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, sinir sistemi bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları proteinin vücut tarafından kullanılamaması nedeniyle yapım ve onarım azalma yetersiz lif alımından dolayı uzun vadede kanser vekalp hastalıkları görülebilir.

Günde alınması gereken karbonhidrat miktarı ne kadardır;

Sağlıklı bir beslenme için, besinlerin %45-%55 'ini karbonhidrattan sağlamak gerekir. Kilo başına 2 gram kompleks karbonhidrat tüketmek gerekiyor.Ancak beyaz ekmek ve şekerli gıdalar gibi basit karbonhidratlar, kana hızla karışarak kısa süreli tokluk verir. Çavdar, yulaf,tam buğday ekmeği, kepekli pirinç ve kepekli bulgur gibi kompleks karbonhidratlar kana daha yavaş karışarak daha uzun süre tokluk hissi vermektedir. Pirincin içeriğindeki bazı vitamin ve mineraller bu gıdaların besleyiciliğini arttırıyor.

Pilav karbonhidrat içeriği çok fazla bir besin olduğu için, çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bir porsiyon pirinç pilavında 46 gram karbonhidrat bulunmaktadır.
]]>
Gainer Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/gainer-karbonhidrat.html Mon, 12 Nov 2018 05:07:54 +0000 Gainer Karbonhidrat: Günümüzde obezite nedeniyle fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar olduğu gibi ne yaparsa yapsın bir türlü kilo alamıyorum diyen kişilerin sayısıda az değildir. Aşırı zayıflık durumu vücudumuzu di Gainer Karbonhidrat: Günümüzde obezite nedeniyle fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar olduğu gibi ne yaparsa yapsın bir türlü kilo alamıyorum diyen kişilerin sayısıda az değildir. Aşırı zayıflık durumu vücudumuzu dirençsiz bırakıp bağışıklık sistemimizin çökmesine kadar bir çok rahatsızlığa neden olabilmektedir. İşte bu noktada normal gıdalarda günlük ihtiyacını belli sebeplerden alamayan kişiler çeşitli takviyelere ( suplement ) ürünlerine baş vurmaktadırlar zayıflayıp daha sıkı bir vücuda sahip olup aynı zamanda kilosunu ideal seviyede tutmak isteyen kişiler sağlıklı bir spor yaşamının yanı sıra protein ve karbonhidrat destekleri kullanırlar. Bu gıdaların kullanımı çok tartışma konusu olmaktadır. Fakat bu tozları kullanan kişilerde şuana kadar çok ciddi bir durum söz konusu olmamıştır. Yinede piyasadaki her ürüne güvenmemek önemlidir çünkü her şeyde olduğu gibi bu konuda'da kalitesiz ürünler mevcut bu makalede sizlere sporcular tarafından çok tercih edilen gainer  karbonhidrat takviyesinden söz edeceğim. Gainer yani Türkçe anlamı kilo aldırıcı olan olan bu ürün yüzde yetmiş beş karbonhidrat yüzde beş proteinden oluşmaktadır. Özellikle zayıf sporcularda doğru beslenme ile kullanıldığında çok faydalı sonuçlar göstermektedir. Bu besin takviyesi kasların hacminin büyümesine katkı sağlayarak hem vücuda hacim hemde kiloda artış gözlenmesine olanak veriyor aynı zamanda antreman sırasında sağladığı ekstra enerji ile uzun süreli çalışmalara yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Gainer Karbonhidrat Nasıl İçilir

Gainer karbonhidrat tozu süt ve su ile karıştırılarak içilebilen bir üründür. Eğer fazla yağlı bir vücudunuz varsa ve aşırı kilolu iseniz bu besin takviyesini su ile içmeniz daha iyi olacaktır. Fakat zayıf bir vücuda sahipseniz ve  hacimli bir kas yapısına sahip olmak istiyorsanız gainer besin takviyesini yağlı veya yarım yağlı süt ile tüketebilirsiniz. Karışımı ise 150-200 gainer karbonhidrat besin desteğine 450 ml süt ekleyerek spor sonrasında içmelisiniz. Gainer karbonhidrat tozunu fazla kullanmak vücutta fazla yağlanmaya neden olabilir. Bunu bilen sporcular zaman zaman ölçeği azaltarak bu besin takviyesini tüketmektedirler fakat ölçeği azaltmak besin desteğinin etkisini önemli oranda düşürmektedir bu sebepten dolayı kutunun üzerinde tavsiye edilen ölçekte tüketilmesi en uygundur. 
]]>
Karbonhidrat Diyeti Listesi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-diyeti-listesi.html Mon, 12 Nov 2018 14:17:59 +0000 Karbonhidrat Diyeti Listesi, Karbonhidrat diyetinin amacı sizi doğal besinler tüketerek işlenmiş gıdalardan ve paketli yiyeceklerden uzaklaştırarak daha sağlıklı ve doğal beslenmeye yönlendirerek zayıflatmaktır. B
Karbonhidrat Diyeti Listesi, Karbonhidrat diyetinin amacı sizi doğal besinler tüketerek işlenmiş gıdalardan ve paketli yiyeceklerden uzaklaştırarak daha sağlıklı ve doğal beslenmeye yönlendirerek zayıflatmaktır. Bu diyet ile acıkmadan ve vücudun metabolizmasını değiştirmeden çok daha sağlıklı olarak kilo verebilirsiniz. Karbonhidrat diyetinin fayda sağlaması için diyetin yanı sıra spor yaparak günlük egzersizlerinizi de tamamlamanız gerekir. Böylelikle daha hızlı ve sağlıklı kilo verebilmeniz mümkündür. Karbonhidrat vücuda enerji vererek daha hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Bu nedenle yemeğe dikkat ederek doğal olan besinlerden karbonhidrat ihtiyacını karşılamanız sizin daha hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır. 

Karbonhidrat Diyeti Listesi Yenmesi Gerekenler:

Yemesi Serbest Olan Yemekler : Et, balık, sebze, meyve, kuru yemişler, doğal köy yumurtası, doğal inek sütü ve yağların içinden zeytinyağı tercih edilmelidir. Tüketilen gıdaların tamamen doğal olması gerekir. Böylelikle karbonhidratı daha doğal yollardan temin etmiş olursunuz. 

Yasak Olan Yemekler: Paketlenmiş hazır gıdalar, şeker, yapay tatlandırıcılar, trans yağlar, sıvı yağ, buğday, un ve tuz 
Şeker : Meşrubat içinde kullanılan fazla şeker oranı, hazır meyve suları, dondurma ve şekerleme gibi yüksek şeker oranı içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. 
Trans yağlar: Trans yağlar genellikle cipslerin ve fast food tarzı beslenmelerde sıklıkla karşılaşılır. Ayrıca paketlenmiş gıdalarda da yüksek oranda trans yağ içermektedir. 

Karbonhidrat Diyeti Listesi:

1. Gün:
Kahvaltı: Zeytinyağı ile hazırlanmış az yağlı sebzeli bir omlet yanında bol bol su tüketin.
Öğle Yemeği: Sınırsız yeşillik, bir kase yoğurt ve birkaç tane çiğ işlenmemiş badem
Akşam Yemeği: 2 adet yağsız ve tuzsuz köfte, haşlanmış sebze ve dilerseniz salça sosu

2. Gün:
Kahvaltı: Haşlanmış yumurta ve sınırsız salata yanında bol bol su tüketin.
Öğle Yemeği: Birkaç damla zeytinyağı ile pişirilmiş bonfile ızgara ve sınırsız salata
Akşam Yemeği: Az yağlı somon balığı ve yanında haşlanmış sebzeler

3. Gün:
Kahvaltı: Az yağlı sade bir omlet yanında sınırsız mevsim yeşillikleri 
Öğle Yemeği: Haşlanmış yada ızgarada pişirilmiş bir dilim tavuk göğsü yanında bol yeşillikli bir salata sınırsız
Akşam Yemeği: Bir parça ızgarada pişmiş kemiksiz et ve yanında haşlanmış sebzeler

4.Gün: 
Kahvaltı: Haşlanmış Sebzeler, tereyağında veya zeytinyağında pişmiş omlet 
Öğle Yemeği: Az yağlı karides ve yanında bol mevsim yeşillikleri
Akşam Yemeği: Az yağ ile ızgarada pişmiş bonfile yanında haşlanmış sebzeler

5. Gün :
Kahvaltı: Pastırmalı yumurta ve yanında bol mevsim yeşillikleri 
Öğle Yemeği: Zeytinyağı ile hazırlanan tavuk salatası ve bol bol su tüketin.
Akşam Yemeği: Bir dilim hindi ızgara ve yanında sınırsız mevsim yeşillikleri

6. Gün: 
Kahvaltı: Az yağ ile hazırlanan sebzeli omlet ve yanında sınırsız mevsim yeşillikleri 
Öğle Yemeği: İki adet yağsız ve tuzsuz köfte ve yanında haşlanmış sebze
Akşam Yemeği: Izgara tavuk ve yanında sınırsız salata

7. Gün: 
Kahvaltı: Haşlanmış yumurta ve yanında sınırsız mevsim yeşillikler, bol bol su ile tüketin. 
Öğle Yemeği: Bir dilim ızgarada pişmiş az yağlı bonfile ve mevsim yeşillikleri
Akşam Yemeği: Izgarada pişmiş az yağlı tavuk ve yanında mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış sınırsız salata
Karbonhidrat Tablosu https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-tablosu.html Mon, 12 Nov 2018 21:23:54 +0000 Karbonhidrat tablosu sayesinde istediğiniz besinleri dilediğinizce karbonhidrat değerine göre tüketebilirsiniz. Normal bir insanın günlük olarak alması gereken karbonhidrat miktarı 70 ile 75 arasındadır. Günlük olarak bu miktarda Karbonhidrat tablosu sayesinde istediğiniz besinleri dilediğinizce karbonhidrat değerine göre tüketebilirsiniz. Normal bir insanın günlük olarak alması gereken karbonhidrat miktarı 70 ile 75 arasındadır. Günlük olarak bu miktarda karbonhidrat alan kişi kilosunu dengede tutar. Bu miktarın altında karbonhidrat alan kişi ise kilo verir. Şimdi besinlerin karbonhidrat tablosunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sebzeler Karbonhidrat Tablosu (hepsinden 1 adet) 
 • Patlıcan 4
 • Kabak 4
 • Enginar 6
 • Havuç 9
 • Bamya 10
 • Kereviz 6
 • Ispanak 8
 • Mısır 18
 • Bezelye 20
 • Pırasa 8
 • Dolmalık Biber 4
Meyveler Karbonhidrat Tablosu 
 • Üzüm (100 gram) 9
 • Karpuz (100 gram) 4
 • Erik 4
 • Portakal 17
 • Elma 16
 • Kavun (100 gram) 4
 • Çilek (100 gram) 8
 • Greyfurt 16 
 • Muz 22
 • Kiraz (100 gram) 8
Tatlılar Ve Hamur İşleri Karbonhidrat Tablosu 
 • Baklava (1 porsiyon) 105
 • Muhallebi (1 porsiyon) 30
 • Meyveli pasta (1 porsiyon) 50
 • Dondurma (1 porsiyon) 20
 • Makarna 18
 • Pasta 62
 • Börek 33
 • Kek 30
 • Bal (1 kaşık) 16
 • Bitter çikolata(100 gram) 55
 • Reçel (1 tatlı kaşığı) 14
Meyve Suları Karbonhidrat Tablosu 
 • Portakal 28
 • Elma 32
 • Şeftali 30
 • Mandalina 24
 • Kayısı 34
 • Armut 36
 • Vişne 34
 • Kola 23
 • Çilek 24
 • Gazoz 21
 • Çay 0
 • Üzüm 42
 • Greyfurt 24
 • Şekerli çay 12
Bakliyat Karbonhidrat Tablosu (100 gram)
 • Mercimek 48
 • Bezelye 45
 • Bakla 47
 • Fasulye 52
 • Nohut 50
 • Pirinç 53
Et Karbonhidrat Tablosu 
 • Köfte ızgara 1
 • Köfte tava 8
 • Pirzola ızgara 0
 • İskender 28
 • Bonfile ızgara 0
 • Şiş ızgara 0
 • Pide döner 25
Çiğ Sebze Karbonhidrat Tablosu 
 • Domates (1 adet) 6
 • Marul 8
 • Havuç (1 adet) 4
 • Yeşil biber 3
 • Turp (2 adet) 1
 • Maydanoz (5 gram) 1
 • Taze soğan (1 adet) 1
 • Salatalık  (1 adet) 4
Çorbalar Karbonhidrat Tablosu 
 • Mercimek çorbası 18
 • Et suyu çorbası 0
 • İşkembe çorbası 10
 • Domates çorbası 16
 • Bezelye çorbası 20
 • Tarhana çorbası 17
 • Şehriye çorbası 17
 • Kuşkonmaz çorbası 16
 • Mantar çorbası 15
 • Paça çorbası 12
Kuru yemişler Karbonhidrat Tablosu 
 • Fındık (50 gram) 13
 • Leblebi (50 gram) 16
 • İncir (1 adet) 6
 • Ceviz (50 gram) 10
 • Badem (50 gram) 12
 • Kestane (50 gram) 35
 • Kuru üzüm (50 gram) 38
 • Fıstık (50 gram) 12
 • Cips (100 gram) 10
 • Patlamış mısır (50 gram) 10
Süt Ürünleri Karbonhidrat Tablosu 
 • Ayran(1 bardak) 5
 • Yoğurt (250 gram) 12
 • Kaşar peyniri (100 gram) 1
 • Beyaz peynir (100 gram) 1
 • Kaymak (1 kaşık) 1
 • Keçi sütü (1 bardak) 13 
 • İnek sütü (1 bardak) 6
 • Krem şanti (1 kaşık) 1
]]>
Karbonhidratların Kimyasal Sindirimi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidratlarin-kimyasal-sindirimi.html Mon, 12 Nov 2018 22:29:38 +0000 Karbonhidratların Kimyasal Sindirimi: Büyük molekül halinde alınan besin ilk önce ağızda diş yardımı ile fiziksel sindirime geçer. Fiziksel sindirim sonucu küçük parça haline gelen karbonhidratlar, yağlar daha sonra sind Karbonhidratların Kimyasal Sindirimi: Büyük molekül halinde alınan besin ilk önce ağızda diş yardımı ile fiziksel sindirime geçer. Fiziksel sindirim sonucu küçük parça haline gelen karbonhidratlar, yağlar daha sonra sindirim sistemindeki farklı bölümlerin de kimyasal sindirime uğramaktadırlar. Kimyasal sindirim hormonların kontrolü ile salgılanan enzimlerle gerçekleşir. Kimyasal sindirim hidroliz reaksiyonu olduğu için enzimler ile beraber su da kullanılır. Sindirim sonucunda oluşan besin monomerleri daha sonra kanda emilerek hücrelere ulaştırılır. Kana alınırlar. Vitamin ve mineral sindirilmez ama karbonhidrat sindirilmek zorundadır.

Karbonhidratların Kimyasal Sindirimi Nasıl Olur: Karbonhidrat bütün canlılar için birinci dereceden enerji verici olarak bilinir ve kullanılır. Polisakkarit ve disakkarit halinde alındığında, sindirilip monosakkaritlere ayrılırlar. Polisakkaritler önce disakkaritlere daha sonra monosakkaritlere ayrılır. Karbonhidratlar glikoz, galaktoz gibi monosakkaritlere dönüştükten sonra emilebilir. Karbonhidratların sindirimi önce ağızdan başlar. Tükürük içinde bulunan pityalin enzimi nişasta ve glikojene etki edip maltozu parçalar. Tükürük enzimin aktifliğini sağlar. Yemek borusundan mideye inen karbonhidrat midede kimyasal sindirime uğramaz. Mide içinde HCI sayesinde ortam asidik olduğu zaman karbonhidratların sindirimini sağlayan enzimler midede görev yapmaz. Mideden karbonhidratların sindirimi enzim salgılamaz. Asitli besin karışımı mideden ince bağırsağa geçeceği zaman on iki bağırsağı kana salgıladığı sekreten hormonu ile pankreas bezine uyarı verir. Disakkaritleri sindiren enzim ince bağırsak tarafından üretilir. Ağız ve ince bağırsak polisakkaritlerin sindirim sonucu maltozlar ve disakkaritler ince bağırsakta yani monosakkaritlerine parçalanır. Yani karbonhidratlar ince bağırsakda sindirilir. Monosakkaritler basit şekerler, tek şekerler, monozlar olarak bilinmektedir. Disakkaritler ise çift  şekerlidir. İnsan ve hayvanların yedikleri disakkarit denir. Polisakkaritler çok şekerlidir.

]]>
Karbonhidrat Kilo Aldırır Mı https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-kilo-aldirir-mi.html Tue, 13 Nov 2018 05:19:17 +0000 Karbonhidrat kilo aldırır mı Karbonhidratların insan bedenine ve sağlığa olan etkisi de kimyasal sınıflandırmalarında bulunduğu gibi gruplandırılarak anlatılabilir. Basit şekerler, basit sindirildiklerinden ötürü kan ş Karbonhidrat kilo aldırır mı Karbonhidratların insan bedenine ve sağlığa olan etkisi de kimyasal sınıflandırmalarında bulunduğu gibi gruplandırılarak anlatılabilir. Basit şekerler, basit sindirildiklerinden ötürü kan şekerini süratle yükseltirler. Bu yüzden, genelde yüksek glisemik indekse sahiptirler. Fazla miktarlarda tüketildiklerinde diş çürüklerine sebep olabilirler. Bu yüzden, ara öğünlerde tüketilmemesi ve tüketilecekse diğer bir gıda ile tüketilmesi önerilmektedir. 

Karbonhidratlı gıdaları tüketmek şişmanlatır mı 

HAYIR. Vücudun ağırlık kazanmasında başlıca etken, gıdalardan alınan enerji ve gün süresince harcanan enerji ile orantılıdır. Günlük enerji gereksiniminin  daha çoğunu alan bireyler, karbonhidratlı gıdaları tüketmeseler bile kilo alırlar. 

Karbonhidratsız zayıflatma  diyetleri işe yarar mı

Karbonhidrattan kısıtlı zayıflama diyetleri, ilk deneyimlerde süratle kilo vermeyi sağlıyor gibi görünebilirler lakin bu bedenin fizyolojik olarak verilen bir cevaptır. Karbonhidratlar, bedene gereğinden daha az miktarda alınırsa, bedende keton cisimcikleri adı verilen maddeler çok miktarda üretilmeye başlar. Başlangıçta idrarın koyu renk olması gibi bulgular gösteren ketozis adı verilen olay, ileri safhalarda komaya namacıyla olabilir. Bu sebeple, bu tür diyetleri yapmak sıhhatsiz bir zayıflamayı getirir. Ömür boyu karbonhidrattan sınırlı bir diyet tüketmek olası olamayacağından ötürü, bu diyetlerle verilen kilolar diyet bırakıldığında süratle geri alınacaktır. Karbonhidrattan kısıtlı bir diyetin, yağ ve protein içeriği daha çok olacağından ötürü, bu diyetler kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere çoğu süreğen hastalığın oluşmasında hazırlayıcı etken olur.  

Karbonhidratlar, proteinler ile eş güdümlü tüketildiklerinde kilo aldırırlar mı 

Ayrıca, karbonhidratları proteinlerden ayırarak tüketmek pekte olası değildir. Çünkü çoğu gıda karbonhidratları ve proteinleri birlikte içermektedirler. Yani görünür olan kaynakları birbirinden ayırmak, karbonhidratları ve proteinleri birbirinden ayırmak manasına gelmemektedir. Sağlıklı beslenme, tüm gıda öğelerinden dengeli miktarlarda tüketmek manasına gelir, Tek tip beslenme, zaman amacıyla da sıhhat problemini gündeme getirecektir. 

Sağlıklı beslenme planında mühim olan doğru ölçüyü yakalamaktır. Yediğiniz yiyeceğin türünün ne bulunduğu gibi ne kadar yediğinizde büyük ehemmiyet taşır. Örneğin, süt sıhhat amacıyla en faydalı içecektir lakin çok içildiğinde kanda kuruluğa ve kabızlığa yol açar. Protein, karbonhidrat, nişasta, vitamin gibi maddeler arasında sınıflandırma yapılırken karbonhidratların kilo aldırdığı yargısı vardır. Bütün karbonhidratları aynı katagoride değerlendirmemek gerekir. Glisemik indeksi düşük karbonhidrat kilo aldırır mı Sıhhat ve formunuzu korumanız yönünden faydalıdır. Her öğününüzde iyi karbonhidrat bulundurunuz. Hayvansal proteine yer verin. Balık ve tavuk etini tercih edin. Her gün 1 su bardağı ölçüsünde yarım yağlı yoğurt yiyin. Her gün 1 çorba kaşığı zeytinyağı tüketin. 
]]>
Muz Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/muz-karbonhidrat.html Wed, 14 Nov 2018 00:29:41 +0000 Muz karbonhidrat, C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan muz, iyi bir lif kaynağıdır ve tokluk hissi sağlayan bir meyvedir. Lezzetli olmasından dolayı çocuklar ve yetişkinler tarafından oldukça fazla ve severek tüke Muz karbonhidrat, C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan muz, iyi bir lif kaynağıdır ve tokluk hissi sağlayan bir meyvedir. Lezzetli olmasından dolayı çocuklar ve yetişkinler tarafından oldukça fazla ve severek tüketilir. Oldukça besleyici bir meyve olan muzun birçok kişi kalorisinin yüksek olduğunu düşünür. Ancak bu düşünce yanlıştır. Bu nedenle kilo problemi olan kişilerde gönül rahatlığıyla oldukça faydalı olan bu meyveyi diyet listelerine alabilirler. Aynı zamanda iyi bir karbonhidrat kaynağı olan muz, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi büyük bir oranda sağlar. Bilindiği gibi karbonhidrat sağlıklı beslenmenin oldukça önemli bir parçasını oluşturur ve merkezi sinir sistemi ve beynin görevlerini yerine getirilmesine katkı sağlar. Bu nedenle karbonhidrat vücut için oldukça gereklidir. 

Karbonhidratlar beslenme uzmanları tarafından iyi ve kötü karbonhidrat olarak iki şekilde ele alınır. İyi karbonhidratlar yani kompleks karbonhidratlar çok sayıda doğal şeker türü içerir ve sindirimi yavaş olur. Kötü karbonhidratların ise içinde yer alan şeker kana hızlı karışır ve bu durumda kan şekerinin aniden yükselmesine neden olur. Sağlıklı bir beslenme programı için beslenme uzmanları günlük alınması gereken kalorinin %50'sinin sağlıklı karbonhidratlardan gelmesini öneriler. Muz karbonhidrat içeren bir meyvedir ve bu nedenle beslenme uzmanları tarafından tavsiye edilir. Bilindiği gibi sporcular aldıkları mineralli su, enerji içecekleri ve bol miktarda muz tüketirler. Doğal olmayan ürünleri tüketmek yerine muz oldukça sağlıklı bir tercihtir ve muzun içerisindeki karbonhidrat sporcular için gerekli olan enerjiyi büyük bir oranla karşılar. Yapılan bir egzersiz çalışmasından sonra kaybedilen enerjiyi yeniden kazanmak için muz tüketilebilir. Aynı zamanda sindirimi oldukça kolay olan muz sindirim bozuklukları ve virüsten şikayet eden kişiler için oldukça faydalı bir meyvedir. Yüksek oranda A, C ve E vitamini, kalsiyum, demir, folik asit fosfor, karoten ve kolin, az miktarda da aminoasit içerir.

Bir porsiyon (1 adet) muzun besin değerleri; 
 • Karbonhidrat 33.52 g 
 • Protein 1.1 g 
 • Yağ 0.53 g 
 • Lif 2.98 g 
 • Kolesterol 0 mg 
 • Sodyum 3.8 mg 
 • Potasyum 302.1 mg 
 • Kalsiyum 7.6 mg 
 • A vitamini 7.72 mg 
 • C vitamini 18.05 mg 
 • Demir 0.42 mg
]]>
Makarna Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/makarna-karbonhidrat.html Wed, 14 Nov 2018 02:58:02 +0000 Makarna karbonhidrat bakımından zengin bir besindir. İrmik ya da una yumurta karıştırılarak elde edilen kuru hamur ve bu hamurla yapılan yemeklere makarna deniyor. Makarna ekmek grubundan olan, protein ve B vitamini açısından da old Makarna karbonhidrat bakımından zengin bir besindir. İrmik ya da una yumurta karıştırılarak elde edilen kuru hamur ve bu hamurla yapılan yemeklere makarna deniyor. Makarna ekmek grubundan olan, protein ve B vitamini açısından da oldukça zengin bir tahıldır.  1 dilim ekmek 2-3 yemek kaşığı makarnaya tekabül eder. 

Kilo vermek isteyenlerin ilk yaptığı şey karbonhidrat tüketimini kısıtlamak oluyor. Çünkü rafine edilen karbonhidratlar, yani işlenmiş tahılların tüketimi ve şeker tüketimi düşürüldüğünde kalori alımı kendiliğinden azalmış oluyor. Kalorinin azalması kilo kaybetmek açısından çok önemli olsa da karbonhidratların vücudun yakıtı görevi  gördüğünü unutmamak gerekir. Karbonhidratların vücudumuzdaki en önemli görevi kan şekerini ayarlayıp beynin glikoz ihtiyacını karşılıyor olması. Vücut yeterince karbonhidrat alamazsa beyin, yeterli glikozu bulamayıp direkt kas dokusundaki glikozu kullanmaya başlıyor. Buda vücudumuzdaki kas miktarının azalmasına ve sağlıksız zayıflamaya neden oluyor.

Fakat bunun yanında sporcular ve vücut geliştirme sporu yapanların en büyük destekçi yemeği makarnadır. Makarna karbonhidratı kompleks karbonhidrattır. Bu nedenle kolayca hazmedilir ve vücutta çabucak parçalanarak enerjiye dönüşür. Böylece sporcuların en büyük gereksinimini karşılar.

Makarna karbonhidrat değeri yüksek bir tahıl olduğundan kan şekerini hızlı yükseltir bu nedenle şeker hastaları tarafından çok dikkatli tüketilmelidir. 

Makarna karbonhidrat değeri, makarnanın türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • 100 gr sade makarna 72 gr karbonhidrat içerir.
 • 100 gr kepekli makarna 64 gr karbonhidrat içerir.
Yukarıdaki değerler makarnanın çiğ haldeki karbonhidrat değerleridir. Pişmiş makarna değerleri ise şöyledir.
 • 100 gr haşlanmış sade makarna 24 gr karbonhidrat içerir.
 • 100 gr kepekli makarna 32 gr karbonhidrat içerir.
Makarna yapımında kullanılan soslarda makarna karbonhidrat değerini etkilemektedir. Kısacası makarna karbonhidrat miktarı yüksek olduğundan günlük enerji ihtiyacımızı karşılar ancak dengeli ölçülerde alınmalı, aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Aksi taktirde faydadan çok zararı olmaktadır.
]]>
Patates Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/patates-karbonhidrat.html Wed, 14 Nov 2018 05:22:06 +0000 Patates Karbonhidrat, Patates antioksidanlar bakımından çok zengindir. Amerikan Tarım Dairesi'ne göre en yararlı 100 besin içinde 17. sıradadır. Akciğer kanseri, kalp krizine ve diyabet karşı koruyor. Lakin patatesi Patates Karbonhidrat, Patates antioksidanlar bakımından çok zengindir. Amerikan Tarım Dairesi'ne göre en yararlı 100 besin içinde 17. sıradadır. Akciğer kanseri, kalp krizine ve diyabet karşı koruyor. Lakin patatesi kızartmak yerine, yağsız bir şekilde haşladıktan ya da fırında pişirdikten sonra yenmesi  tercih edilmelidir. Patates, kök sebzelerdendir bu nedenle nişasta içeriği yüksektir. Potasyum, fosfor, lif ve folik asit açısından iyi bir kaynaktır.

Kabuğuyla haşlanmış 100 gr. patatesin içerdiği besin değerleri: 93 kalori; 21,2 g karbonhidrat, 2,6 g protein, 0,6 g lif, 0,1 gr. yağ, 65 mg fosfor, 503 mg potasyum, 23 mg magnezyum, 20 mg C vitamini, 9 mg kalsiyum, 4 mg sodyum, 1.7 mg B3 vitamini, 0,7 mg demir, 0,1 mg B1 vitamini, 0,04 mg B2 vitamini ve  eser miktarda A vitamini içermektedir. Kolesterol içermez.

Karbonhidrat, genel olarak karbon ve oksijenden oluşan organik bileşiklerdir. Bu bileşikler kalori ve enerji kaynağıdır. Nişasta, şeker ve selüloz gibi besinlerin içinde bulunur. Şeker, reçel, bal, kakao, buğday, diğer tahıl ürünleri ile nişastalı ve unlu gıdalar en fazla karbonhidrat içeren besin maddelerdir.

Karbonhidrat ne işe yarar: Karbonhidrat, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır ve bedene ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlarken, beyin ve merkezi sinir sisteminin görevini yerine getirmesine yardımcı olur.

Karbonhidratlar bedene en az yağlar kadar önemlidir. Kompleks (sağlıklı) karbonhidratlar çocukların gelişiminde gereklidir. Basit (sağlıksız) karbonhidratlarsa, abur cubur diye ifade edilen besinlerde bulunmaktadır. Basit karbonhidratlar, genellikle sağlıklı besinlerin etkisini yavaşlatır. Karbonhidratlar, bedenin enerji sağlayıcısıdır. İki temel karbonhidrat vardır. Kompleks karbonhidratlar; meyve ve sebzeler, esmer pirinç, rafine olmayan kepek unu, kepekli ekmek, kepekli makarna, yulaf ezmesi ve arpadır. Ham karbonhidrat tüketilmelidir. Kalori ihtiyacını sürekli olarak karşılayan bu karbonhidratlar yavaş yavaş sindirilirler. Basit karbonhidratlar; beyaz ekmek, kurabiye, reçel, makarna, meyve suyu, asitli içecekler ve beyaz un sayılabilir. Basit karbonhidratlar; kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşlere sebep olur. Besin değerleri düşüktür; var olan besin değeri de kimyasal işlemler sırasında kaybolurlar.

Patates karbonhidrat ilişkisi

Bir tane orta boy haşlanmış patates yaklaşık 28 gram karbonhidrat bulunur ve bu miktar vücudun karbonhidrat ihtiyacının günlük yaklaşık %10’unu karşılar. Patates kolay ulaşılabilir ve lezzeti açısından tercih edilmektedir. Patatesin kompleks karbonhidrat oluşunun avantajını korumak için tüketiminde dikkat edilmelidir. Kızartma olarak tüketilmemelidir.

]]>
Karbonhidrat Yağ Protein Sindirimi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-yag-protein-sindirimi.html Wed, 14 Nov 2018 19:10:22 +0000 Karbonhidrat yağ protein sindirimi, fiziksel ve kimyasal sindirim olarak ikiye ayrılır. Büyük moleküller halinde alınan besinler, önce ağızda fiziksel sindirime uğrar. Bunun sonucunda ufak parçalara ayrılan karbonhidrat ya Karbonhidrat yağ protein sindirimi, fiziksel ve kimyasal sindirim olarak ikiye ayrılır. Büyük moleküller halinde alınan besinler, önce ağızda fiziksel sindirime uğrar. Bunun sonucunda ufak parçalara ayrılan karbonhidrat yağ protein sindirimi sisteminin farklı bölümlerinde kimyasal sindirime uğrar.  Kimyasal sindirim, hormonların kontrolünde salgılanan enzimlerle gerçekleşir. Kimyasal sindirim hidroliz reaksiyonu olduğu için enzimlerle birlikte su da kullanılır. Sindirim sonucu oluşan besin monomerleri daha sonra kana emilerek hücrelere ulaştırılır. 

Karbonhidrat Sindirimi

Bütün canlılar tarafından birinci dereceden enerji verici olarak kullanılan karbonhidratların sindirimi ağızda başlar. Tükürük içinde bulunan amilaz enzimi pişmiş nişasta ve glikojene etki ederek onları maltoz ve dekstrinlere parçalar. Yemek borusundan mideye gelen karbonhidratlar, midede kimyasal sindirime uğramazlar. Mide içindeki HCI sayesinde ortam asidik oduğu için karbonhidratların sindirimini sağlayan enzimler midede görev yapamaz.

Protein Sindirimi

Yapıcı ve onarıcı olarak kullanılan proteinler, gerek olursa enerji olarak da kullanılır. Proteinlerin kimyasal sindirimi midede başlar. Midede belirli basamağa kadar  sindirimi yapılan proteinlerin sindirimi daha sonra ince bağırsakta devam eder. Ağızdan gelen besinler
yemek borusundan mideye geçerken pilor bölgesindeki bazı bezleri uyarır. Mide boşluğuna bezlerden salgılanan mide öz suyundaki enzimler, protein sindirimini başlatır.   

Yağ Sindirimi

Sıvı yada katı olarak sindirim sistemine alınan yağ, organizmada yapı ve enerji maddesi olarak kullanılır. Yağların kimyasal sindirimi ince bağırsakta başlar ve tamamlanır.  Besin karışımı mideden ince bağırsağa geçerken onikiparmak bağırsağında sekretinin ve kolesistokinin hormonları salgılanır. Sekretinin uyarmasıyla pankreastan yağların sindirimi için lipaz enzimi salgılanır. Kolesistokinin hormonu ise an yoluyla karaciğeri uyararak, onikiparmak bağırsağına safra  sıvısının salgılanmasını sağlar. Safra salgısı, yağları daha küçük parçalara ayırarak bir çeşit mekanik sindirim gerçekleştirir.
]]>
Ekmek Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/ekmek-karbonhidrat.html Wed, 14 Nov 2018 19:32:59 +0000 Ekmek Karbonhidrat, Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratın ekmekten alınmaması durumunda vücut enerji kaynağı olarak kasları kullanmaya başlar. Bu nedenle vücudun ihtiyacın olan karbonhidrat ekmek ile sağlanmalıdır. Böylelik Ekmek Karbonhidrat, Vücudun ihtiyacı olan karbonhidratın ekmekten alınmaması durumunda vücut enerji kaynağı olarak kasları kullanmaya başlar. Bu nedenle vücudun ihtiyacın olan karbonhidrat ekmek ile sağlanmalıdır. Böylelikle diyet yapan kişiler bile ölçüye dikkat ederek kaslardan enerji almadan hem sağlıklı kilo verip, hemde ekmek tüketebilirler. Vücudun ihtiyacı olan enerji tüketimini sağlayan üç temel ögesi vardır. Bunlar karbonhidrat, protein ve yağdır. Ekmekte doğal karbonhidrat içerir. Ekmek ile karbonhidrat arasındaki ilişki bu noktada ortaya çıkar. Çünkü bir insanın ihtiyacı olan karbonhidrat değeri 55-60 karbonhidrattan oluşmaktadır. Bu nedenle günlük karbonhidrat tüketiminde ekmek çok önemli bir yer tutmaktadır.

Ekmek Karbonhidrat Arasındaki İlişki 

Ekmek Karbonhidrat, Ekmek ile karbonhidrat arasındaki ilişki nedense diyet yapanlar için çok ürkütücü gelir. Sanki ekmek yersen hemen kilo alacakmışsın gibi hissederler. Oysaki bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü vücut gerekli olan karbonhidratı ekmek ile sağlamazsa vücut hem aç kalır. Hemde karbonhidrat ihtiyacını yeteri kadar sağlayamayan vücut kasları kullanmaya başlayacaktır. Aynı zamanda beyin için gerekli olan glikoz da karbonhidrattan sağlanmaktadır. Vücut için gerekli olan glikoz doğal yollardan yani ekmekten sağlanmazsa vücut beyin için kasları kullanmaya başlar ve bu durum sağlık açısından bir çok sıkıntıların oluşmasına neden olur.

Beyin ve kaslar için gerekli olan glikoz üretiminin sağlanması için kas proteinleri, glikoneogenesis yolu ile karbonhidrata çevirir. Ancak bu durum sağlık açısından büyük tehditler oluşturur. Diyet yapmak isteyenler sabah kahvaltısında ve öğle yemeğinde ekmek tüketmek istemeyen kişilerin akşama doğru birden acıkması ve ani şeker krizlerinin olma nedeni bu depoların boşalmasıdır. Bu nedenle kasların vücutta enerji kaynağı olarak kullanmaması için, belirli ölçülerde ve öğünlerde mutlaka bir dilim ekmeğin tüketilmesi gerekmektedir. 

Ekmek Karbonhidrat İle Diyet 

Diyetlerde mutlaka karbonhidrat kullanılmalıdır. Ancak ekmek tüketiminin kilo alınmasına neden olacağı düşüncesi vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı almasını engeller. Oysaki günlük alınması gereken karbonhidrat ihtiyacı 100-250 gram arası değişmektedir. Böylelikle sağlıklı diyet uygularken vücudun ihtiyacı olan kas kullanılmak zorunda kalınmaz. Kilo vermek isteyen kişiler günlük 4-5 dilim ekmek tüketebilirler. Böylelikle vücudun ihtiyacı olan 50-60 gram karbonhidrat sağlar. Ancak her insanın ihtiyacı olan karbonhidrat değeri birbirinden farklıdır. Kişinin ihtiyacına göre karbonhidrat değeri ekmek ihtiyacı 8-12 dilim ekmeğe kadar çıkabilir. 

Ekmeklerin Karbonhidrat Değerleri:

1 Dilim Beyaz Ekmek: 13.2 gram 
1 Dilim Kepek Ekmek: 11.14 gram 
1 Dilim İhe Kepek Ekmek: 12.6 gram 
1 Dilim İhe Çavdar Ekmek: 13.8 gram
1 Dilim Tam Tahıllı Ekmek: 12.88 gram
Special Çok Tahıllı Ekmek: 10.73 gram karbonhidrat içerir. 
]]>
Karbonhidrat Eksikliği https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-eksikligi.html Thu, 15 Nov 2018 11:46:41 +0000 Karbohidrat Eksikliği, Karbohidrat, karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden meydana gelen ve bütün canlı hücrelerde olan organik moleküllerdir. Birinci derece olarak enerji verici olarak kullanılır. Karbohidratlar; yapıta Karbohidrat Eksikliği, Karbohidrat, karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden meydana gelen ve bütün canlı hücrelerde olan organik moleküllerdir. Birinci derece olarak enerji verici olarak kullanılır. Karbohidratlar; yapıtaşı olan monosakkarit, disakkarit ve polisakkarit olarak sınıflandırılması yapılabilir.

Karbohidratlar en fazla ekmek, makarna, fasulye, pirinç, patates, kepek, tahıl ve hububat içinde bulunur. Karbonhidrat kandaki kolesterol seviyesini düşürür ve kilo vermeye yardımcı olur. Yüksek karbonhidrat bulunan besinler sanki bedenin yakıtı gibidir. Birçok fizyolojik işlevleri fonksiyonu düzenledikleri gibi kas daralmalarına mani olurlar. Gün içerisinde enerjik, dinç ve hevesli olmamıza neden olurlar. Az miktarda karbonhidrat tüketimi, yani karbonhidrat eksikliği merkezi sinir sistemi işlevinde bozukluk yapar. Kompleks karbonhidratlı gıdalar, aynı zamanda sindirimi kolaylaştırıp, kan şekerini düzene koyan ve enerji seviyelerini koruyan, lif oranı yüksek olan besinlerdir.

Karbonhidrat Eksikliği Sebep Olduğu Durumlar: ilk önce B vitaminleri eksiklikleri, bazı aminoasit ve lif eksikliği meydana gelir. Bununla birlikte vücutta; yorgunluk, halsizlik, depresyon, unutkanlık, sinir sistemi bozukluğu, sindirim sistemi rahatsızlığı, vücut tarafından proteinin kullanılamaması sonucu olarak yapım ve onarımda düşüş, yetersiz lif alımı nedeniyle uzun vade içerisinde kanser ile kalp hastalıkları meydana gelebilir. Karbonhidratın eksikliği olduğu takdirde vücut ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla proteinleri kullanmaya başlar. Bu nedenden ötürü yeterli düzeyde ve dengeli olarak beslenmek, sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Bundan ayrı olarak, karbonhidratlar vücudun su ve elekrolit dengesini sağlama için ve bağırsakları çalıştırmada çok etkilidir.

Karbonhidrat Eksikliği Nasıl Önlenir Karbonhidratlar her zaman için insanların diyetinde önemli bir rol oynar. Enerji verici olarak ilk önce olarak kullanılır. Karbonhidratlar açlık anında da ilk tüketilen besin maddeleridir. Bireyin metabolizma hızı, yaşı, cinsiyeti, aktivite düzeyi ve kilosuna göre değişir. Karbonhidrat eksikliği metabolizma hızına göre alınması lazım olan kalori belirlenir. Bu kalorinin vasati olarak %50’si karbonhidratlardan, %30’u yağlardan ve %15’i proteinlerden sağlanmalıdır. 

Tahıl ve ekmek çeşitleri, mısır gevreği, makarna, pirinç, arpa, yulaf, hurma, kayısı, muz, üzüm, incir, ananas, portakal, karpuz armut ve kuru üzüm yüksek karbonhidrat içerir. Baklagil türlerinden; kuru fasulye, nohut, börülce ve bakla yüksek kompleks karbonhidrat taşır. Bir takım kök sebzelerden, patates, tatlı patates, mısır, havuçta bu gruptadır. Toz şeker, mısır şurubu, şekerleme, meyve suyu, kek, ekmek, beyaz undan yapılmış makarnayla mısır gevreği basit karbonhidratlı gıdalar sınıfına girer. Fazla miktarda kompleks karbonhidrat bulunan gıdalar ise mısır, kepek, yulaf, arpa, karabuğday, makarna, mısır unu, kepekli pirinç, patates, öğütülmüş buğday, tam tahıllı gevrek, musli, bezelye, fasulye, mercimek. Bu gıdalardan dengeli bir şekilde tüketildiği takdirde Karbonhidrat eksikliği giderilmiş olur.

]]>
Karbonhidratların Görevleri https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidratlarin-gorevleri.html Fri, 16 Nov 2018 11:45:50 +0000 Karbonhidratların görevleri, Karbonhidrat, gerek canlının yapısına katılmış olan gerek ise enerji veren karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden meydana gelen organik bileşiklere verilen genel bir isimdir.  Karbonhidratların görevleri, Karbonhidrat, gerek canlının yapısına katılmış olan gerek ise enerji veren karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden meydana gelen organik bileşiklere verilen genel bir isimdir. 

Karbonhidratların Görevleri Nelerdir 
Karbonhidratların en temel görevi vücuda enerji sağlamaktır. Karbonhidratlar bu yüzden spor yapan bireyler için temel enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Sindirim enzimleri tarafından parçalalanamayan ismi posa olarak adlandırılan karbonhidratlar da kalın bağırsakların çalışmasını hızlandırırken, zararlı atık maddelerin de vücutta kalma sürelerini kısaltmaktadır. Karbonhidratlar hücrede enerji verici olarak ilk sırada yer alırlar. 1 grama sahip olan karbonhidrat 4 kalori vermektedir. Karbonhidratlar vücutta depolanabilirken, vücuda fazla alınan karbonhidratlar ise yağa dönüşmektedir. Beyin hücrelerinin sahip olduğu tek enerji kaynağı glikozdur. Proteinlerin tüketilmesini engellemek adına vücutta yeteri miktarda karbonhidrat bulundurulması gerekmektedir. Glikoz proteinlerle birleşerek glikoproteinleri meydana getirir iken yağlar ile de bir araya gelerek glikolipitleri oluşturmaktadır. Bu oluşturulan moleküller hücre zarının yapısına katılmaktadır. Kanda bulunan asit baz dengesinin kurulmasını sağlamaktadır. Eğer vücutta bulunan karbonhidrat az ise bu denge bozulmaktadır. Karbonhidratların büyük bir kısmı canlılar için enerji sağlayan temel besin maddelerini kapsamaktadır. 

Karbonhidratlar sinir dokusu için lazım iken aynı zamanda da beynin tek enerji kaynağıdır. Karbonhidrat eksikliğinde vücutta sindirim sistemi problemleri görülür. Karbonhidratların büyük bir kısmı çok iyi lif kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu lifler ise bireyin vücudunu kalp hastalıklarından, kanserden, sindirim sorunlarından, diyabetten korumaktadır. Karbonhidratların bazıları sindirim için lazım olan bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin meydana getirilmesinde görev almaktadır. Karbonhidratlar olmadan yağlar metabolize edilemezken, karbonhidrat alınmadığında vücut enerji sağlamak adına yağları kullanmak zorunda kalmaktadır. Karbonhidratlar vücudun sahip olduğu yağları verimli bir şekilde yakmasını sağlamaktadır. Karbonhidratlar proteinin enerji için kullanılmasını engeller. Vücutta yeterli suyun tutulmasını yine karbonhidratlar sağlamaktadır.
]]>
Karbonhidrat Formülü https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-formulu.html Fri, 16 Nov 2018 14:19:01 +0000 Karbonhidrat Formülü, karbonhidrat canlılar için gerekli olan ve canlılara enerji sağlayan bir bileşiktir. İçeriği karbon, oksijen ve hidrojen elementlerinden meydana gelir. Bunlar vücuda birinci dereceden enerji veren elementler Karbonhidrat Formülü, karbonhidrat canlılar için gerekli olan ve canlılara enerji sağlayan bir bileşiktir. İçeriği karbon, oksijen ve hidrojen elementlerinden meydana gelir. Bunlar vücuda birinci dereceden enerji veren elementler olarak bilinir. Karbonhidrat temel besin maddeleri arasında yer aldığı için tüm canlılar için büyük önem taşır. Vücutta 1 gr karbonhidratın yanması sonucunda ortalama 4 kalori açığa çıkar. Yeşil bitkilerde fotosentez sonucu meydana gelirler. Otçul hayvanlar bu ihtiyaçlarını bitkilerden sağlarken etçil hayvanlar ise otçullardan sağlar. Vücuda alınan proteinlerin enerji şeklinde kullanılmasında ziyade yapım ve onarım için kullanılmasını sağlar. Eğer vücuda yeterli oranda karbonhidrat alınmazsa enerji için yağlar kullanılır. Ancak yağların sağladığı enerji daha fazla olduğu için vücutta asit oranı yükselir ve keton denilen zararlı maddelerin oluşumu artar. Bu da kalp ve böbreklerle ilgili sorunların yaşanmasına neden olur. 

Karbonhidrat Çeşitlerine Göre Formüller

Karbonhidrat formülü bütün karbonhidratlar için geçerli değildir. Karbonhidratlar moleküllerindeki basit şekerlerin sayısına göre değerlendirilir. Bunlar monosakkarit, disakkarit ve polisakkarit olarak 3 grup halinde değerlendirilir. Monosakkaritler, su ile küçük parçalara parçalanmadığı için basit şekerler, tek şekerler ve diğer adıyla monozlar olarak da bilinirler. Örnek olarak glikoz olarak bilinen üzüm şekeri ve fruktoz olarak bilinen meyve şekeri verilebilir. Çoğu Cn(H2O) formülüne uyar. Besin kaynağı bakımından önemli olan monosakkaritler heksozlardır. Hepsinin formülü C6H12O6 şeklindedir. Disakkaritler, birbirleriyle birleşen iki monosakkaritten bir mol su açığa çıkmasıyla meydana gelen şekerdir. Çift şekerler olarak da bilinir. Örnek olarak sakkaroz olarak bilinen çay şekeri, laktoz olarak bilinen süt şekeri, maltoz olarak bilinen malt şekeri verilebilir. Hepsinin formülü C12H22O11 şeklindedir. Polisakkaritler çok sayıda monosakkaritin (n-1) adet su molekülü kaybetmesiyle meydana gelir. Polisakkaritler tatsızdırlar ve çoğu suda erimezler. Örnek olarak nişastalar ve selüloz verilebilir. Yalnız heksoz veya pentoz olarak meydana gelenler olduğu gibi hem heksoz hem pentoz olarak meydana gelenleri de bulunur. Heksozlardan türeyenlerin genel formülü (C6H10O5)n şeklinde, pentozdan türeyenlerin genel formülü  ise (C5H8O4)n şeklinde gösterilir. 

]]>
Ceviz Karbonhidrat Mıdır https://www.karbonhidrat.gen.tr/ceviz-karbonhidrat-midir.html Sat, 17 Nov 2018 03:07:47 +0000 Ceviz karbonhidrat mıdır; Karbonhidrat, karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan organik bir bileşiktir. Birçok gıda doğal olarak karbonhidrat içerir. Karbonhidrat, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Vücuda iht Ceviz karbonhidrat mıdır; Karbonhidrat, karbon, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan organik bir bileşiktir. Birçok gıda doğal olarak karbonhidrat içerir. Karbonhidrat, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlarken merkezi sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Karbonhidratlar daha çok sebzeler de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra baklagiller de karbonhidrat bakımından zengindir. Vücudumuz öncelikle karbonhidrat yağlarını yakmaktadır. Vücut daha sonra proteine geçiyor. Vücutta proteinin alınması demek yağ oranının yükselmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle proteinin sindirilmesi daha uzun sürmektedir. Protein vücutta daha uzun bir tokluk sağlamaktadır. Bunun için akşam saatlerinde protein içeren  sebzeler tüketilmemesi gerekmektedir. Karbonhidratlar vücutta hemen sindirilir. Ancak fazla tüketilmesi üzerine ortaya çıkan enerjiyi kaslarda fazla hareket etmezseniz eritecek kadar yağ oranınız yükselmektedir. Bu nedenle yağ oranı yükseldiğinde vücutta erimesi giderek zorlaşabilir.  

Karbonhidrat içeren gıdaları ele alırsak şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Fasulye
 • Kırmızı mercimek
 • Pirinç
 • Bezelye
 • Patates
 • Mısır 
 • Soğan 
 • Tahıllı ekmek
 • Kepek ekmeği
 • Üzüm
 • Elma
 • Mısır
 • Greyfurt
 • Portakal
 • Muz
 • Kayısı
 • Şeftali
 • Böğürtlen
 • Salatalık
 • Zencefil
 • Sarımsak
 • Havuç
 • Patlıcan
Bu gıdalar yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. Bu gıdaları tüketirken dikkat edilmelidir. Eğer ki bu gıdaları tüketiyor iseniz çok fazla hareket edilmesi gereklidir. Vücutta ki yağ oranının yükselmemesi için. Karbonhidratları kısıtlayarak diyet yapılabilmektedir. İşlenmiş tahıllar şekerin tüketimi düşürüldüğünde kalori tüketimi de azalmaktadır. Karbonhidratlar vücudumuzda pek çok görev almaktadır. Bunların en önemlisi kan şekeri ve beyin gelişimi ihtiyacını karşılaması. Vücutta kan şekerini ayarlamasıyla birlikte beyin fonksiyonlarını ayarlamaktadır.  Vücuttaki kan şekeri değerimiz çok önemlidir. Kan şekeri değerleriniz düştüğü an gözlerde kararma, baş dönmesi, halsizlik ve vücutta titreme gibi olaylar gelmektedir. Bu durumlar meydana geldiği an ayaklarınızı on dakika yüksekte tutunuz. Bir tane küp şeker alınız ve yiyiniz. Bu şekilde biraz kendinizi toparlayabilirsiniz. 

Cevizin karbonhidrat değeri şu şekilde ele alınmaktadır; 

50 gram ceviz 10.71 karbonhidrata sahiptir. Cevizin içinde bulunan değerler ise; Protein, lif, yağ, kolesterol, potasyum, sodyum, kalsiyum, demir, vitamin c ,vitamin b ve vitamin a bulunmaktadır. 

Ceviz kalori olarak;  

Folik asit, E vitamini, magnezyum, fosfor, çinko, potasyum ve omega 3 yağ aidi bakımından zengindir. Ceviz kolesterol, alzheimer ve kanser hastalıklarına karşı koruyucudur. Beyin geliştirici özelliğide taşımaktadır. Doktorlar bu nedenle her gün bir veya iki tane ceviz tüketilmesi gerektiğini önermektedir.  Fazla ceviz tüketildiği taktirde şeker, tansiyon ve kolesterolünüzü yükseltebilir. Cevizi dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Kolestrol hastaları cevizi bir bardak suyun içine ıslatıp bir gün boyunca bekletip suyunu içebilirler. Ceviz suyu şeker hastalarıda tüketebilirler aynı şekilde.   
]]>
Karbonhidrat Vücut Geliştirme https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-vucut-gelistirme.html Sat, 17 Nov 2018 08:59:03 +0000 Karbonhidrat Vücut Geliştirme, Karbonhidrat vücut geliştirme için en önemli unsurlardan bir de  beslenmedir. Beslenme olmadan vücut geliştirme de olamaz. Vücut geliştirme aslında geliştirme değil, bir inşa biçimidir. Bu i Karbonhidrat Vücut Geliştirme, Karbonhidrat vücut geliştirme için en önemli unsurlardan bir de  beslenmedir. Beslenme olmadan vücut geliştirme de olamaz. Vücut geliştirme aslında geliştirme değil, bir inşa biçimidir. Bu inşa biçiminde asıl görev ise  vücudun yapı taşları karbonhidratlara düşmektedir. Bu nedenden dolayı iyi bir vücuda sahip olmak için karbonhidratın düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Karbonhidrat vücut geliştirme ile uğraşan bir insan için temel enerji kaynağı karbonhidratlardır. Bundan dolayı karbonhidratlar proteinlere ve yağlara oranla %4-5 daha çok enerji kaynağı olarak kullanılır. 1 gram karbonhidrat da kabataslak 4,1 kcal bulunur. Vücuda dışarıdan takviye amaçlı alınan karbonhidratlara ise glikojen adı verilmektedir. Bir insan vücudunda karaciğerde ve kaslarda 50-100 gram arasında karbonhidrat bulunmaktadır. 

Karbonhidrat vücut geliştirme ile uğraşan insan uygun besinler tükettiği zaman bu karbonhidrat oranları ikiye katlanabilmektedir. İnsan kaslarındaki karbonhidrat oranı ne kadar fazla yüksek olursa çalışmalarındaki alacağınız verimde o kadar çok olacaktır. Karbonhidrat vücut geliştirme yaparken çok fazla alındığında insan vücudunda yağ olarak depolanacağını unutmamak gerekmektedir.

İnsan vücudu için lazım olan enerjinin %50’si karbonhidratlardan karşılanmaktadır. Bu sebepten dolayı gerektiği kadar karbonhidrat alınması gerekmektedir. Aksi halde vücut gereken enerjiyi karbonhidratlardan değil de proteinlerden sağlar. 

Karbonhidrat vücut geliştirme için tüketmesi gereken karbonhidratlar kompleks karbonhidratlardır. Kompleks karbonhidratlar daha uzun bir sürede sindirildikleri için daha uzun süre insan vücuduna enerji sağlamaktadırlar. Ayrıca kaslardaki karbonhidrat depolarını tamamen doldurdukları için de kaslara daha çok uzun bir süre enerji sağlarlar.  

Karbonhidrat Vücut Geliştirme Yaparken Tüketilmesi Gerekenler

 • Patates
 • Sebzeler
 • Mısır
 • Muz
 • Makarna
 • Tahıllar

Bu gibi yiyecekler karbonhidrat bakımından çok zengin yiyeceklerdir. Karbonhidrat vücut geliştirme yapan kişi bu yiyecekler tükettiği zaman vücut acıktığında proteinleri yakmayacaktır. Bu nedenle karbonhidrat vücut geliştirme yapan kişi ekmek ve basit olan şekerler gibi enerjiyi hızlı bir şekilde vücuda salatan ama hızlı bir şekilde de yaktıran yiyeceklerden tüketmemelidir. Kişi karbonhidrat vücut geliştirme yaparken vücuduna Karbonhidrat alımını %50’den fazla yapmamalıdır.

]]>
Hardline Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/hardline-karbonhidrat.html Sun, 18 Nov 2018 08:30:15 +0000 Hardline Karbonhidrat, Karbonhidrat vücudumuzun harcadığı enerjinin büyük bir kısmını sağlar. Tüm dokular enerji gereksinimi için karbonhidrat kullanır. Beynimiz enerji için sadece karbonhidrat kullanır. Ağır fiziksel hareket Hardline Karbonhidrat, Karbonhidrat vücudumuzun harcadığı enerjinin büyük bir kısmını sağlar. Tüm dokular enerji gereksinimi için karbonhidrat kullanır. Beynimiz enerji için sadece karbonhidrat kullanır. Ağır fiziksel hareketler yapıldığı zaman enerji kaynakları karbonhidratlardır. Proteinin enerji için kullanılmasını engelleyerek kas kaybını önler. Türkiye'nin sporcu gıdaları üreticilerinden olan hardline nutrition türk firmasıdır. Hırdline ürünleri 10 yıldır fitness ve tüm spor dallarına hizmet vermektedir. Üretim grubunda, Hardline nutrition protein tozu, aminoasit, yağ ürünleri, performans grupları, vitamin ve mineraller, kilo ve hacim ürünleri bulunmaktadır.

Hardline karbonhidrat faydaları 

Spor yapan kişilere hem kilo hemde hacim verir. Bu ürün yüksek karbonhidrat ve kompleks protein içeriği sayesinde kullanıcıların hem karbonhidrat ihtiyacını hemde günlük protein ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Hardline karbonhidrat kullanırken normal beslenmemize dikkat göstermemiz verimlilik açısından çok önemlidir.

Hardline karbonhidratın özellikleri:
 • Zengin bitkisel protein içeriğine sahiptir.
 • 6960 mg. değerinde BCAA amino asitleri içerir.
 • 7009 mg. değerinde glutamin içerir.
 • Her porsiyonda 787 kalori bulundurmaktadır.
 • Multivitamin içermektedir.
 • Her porsiyonda 2500 mg. Kreatin Monohidrat içerir.
 • 1000 mg. Taurin içerir.
Harline Karbonhidrat Porsiyon miktarı ve içeriği (5 ölçek)

Porsiyon sayısı:25
 • Enerji: 787 kcal.
 • Yağ: 1.2 gr.
 • Karbonhidrat: 153.8 gr.
 • Protein: 37.8 gr.
Vitaminler
 • C vitamini: 60 mg
 • B1 vitamini: 1.4 mg
 • B2 vitamini: 1.6 mg
 • B3 vitamini: 18 mg
 • B6 vitamini: 2 mg
 • B12 vitamini: 1 mcg
 • B9 vitamini: 200 mcg
 • kalsiyum: 600 mg
 • Çinko.(zn): 7.4 mg
 • Fosfor: 233 mg
 • Kreatin monohidrat: 2500 mg
 • Glutamin: 1000 mg
 • Taurin: 1000 mg
1 porsiyon için aminoasit profili
 • Alanin: 1633 mg
 • Arjinin: 2030 mg
 • Aspartik asit: 4108 mg
 • Sistin: 529 mg
 • Glutamik asit: 6009 mg
 • Glisin: 1127 mg
 • Histidin: 857 mg
 • İzolösin: 1763 mg
 • Lösin: 3225 mg
 • Lisin: 2669 mg
 • Metiyonin: 653 mg
 • Fenilanin: 1601 mg
 • Prolin: 1878 mg
 • Serin: 1945 mg
 • Tireonin: 1940 mg
 • Triptofan: 566 mg
 • Tirozin: 1296 mg
 • Valin: 1972 mg
Hardline karbonhidrat nasıl kullanılır 

Kullanım şekli 1) bir porsiyon 5 ölçek 200 gramdır. İsteğe göre 375-500 ml. süt ile karıştırarak öğünlerden sonra ve spordan yarım saat önce kullanılır.
Kullanım şekli 2) Öğünlerden hemen sonra ve yatmadan önce gün içerisinde 4 defa 2 ölçek isteğe göre 150-200 ml. süte karıştırılarak kullanılır.

Hardline karbonhidrat aspartam, domuz katkı maddesi, et ürünü, gdo, gluten ve koruyucu madde içermez. Hardline karbonhidrat gıda takviyesidir, kesinlikle ilaç değildir. 
]]>
Bulgur Karbonhidrat Mı https://www.karbonhidrat.gen.tr/bulgur-karbonhidrat-mi.html Mon, 19 Nov 2018 01:11:13 +0000 Bulgur karbonhidrat Mı, diyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bulgur, tahıl grubuna girmektedir. İnsanın beslenmesi açısından oldukça sağlıklı bir gıdadır. Bulgur en ekonomik karbonhidrat kaynaklarından biri ve s Bulgur karbonhidrat Mı, diyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bulgur, tahıl grubuna girmektedir. İnsanın beslenmesi açısından oldukça sağlıklı bir gıdadır. Bulgur en ekonomik karbonhidrat kaynaklarından biri ve sağlık için oldukça faydalıdır. Bulgur kolesterol içermez. İçinde bulundurduğu lifler bakımından kandaki yağ oranının düşmesini sağlar. Bulgurun içeriğindeki folik asitten dolayı çocuk ve hamilelerin sağlıklı beslenmesinden dolayı çok önemlidir. Özellikle hamile bayanların bebeklerinin zeka gelişiminde oldukça önemlidir. İçinde bulundurduğu minerallerden dolayı besin emilimini kolaylaştırır. Sindirimi kolaydır. Kabızlık ve bağırsak kanserini engeller. Tahıl ürünlerinin olumsuz yönü olarak bilinen fitik asit, bulgurun kuruma ve pişme yöntemlerinden dolayı bulgurda bulunmaz. Bulgurda yağ oranı düşük olduğu için sağlıklı ve çok tercih edilen bir besin kaynağıdır. Muhafaza edilebilirliği yönünden diğer gıdalara göre raf ömrü daha uzundur. Kurutma ve pişirme yöntemlerinden dolayı küf tutmaz. Diğer bakliyatlar ile karşılaştırıldığında en önemli besin kaynakları içinde ilk sıraları almaktadır. Radyasyonu emmez. Bazı ülkelerde bulgur askeri alanlarda stok ürün olarak kullanılır. Bulgurun içinde bulunan liflerin tok tutucu bir özelliği vardır. Bundan dolayı kilo kontrolünde bulgur tüketimi oldukça önemlidir. Bulgur kana yavaş yavaş karıştığı için diyetlerde en çok tercih edilen gıdalardan biridir. Uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Bulgur, aslında yaygın olarak tüketilen pirinçten daha besleyicidir.

100 gr pişmemiş Bulgur Besin Değeri Tablosu
 • Protein (g) 12,2
 • Yağ (g) 0,86
 • Potasyum (mg) 328,5
 • Karbonhidrat (g) 70,2
 • Fosfor (mg) 226
 • B1 vitaminleri (mg) 0,31
 • Niasin (mg) 4,1
 • B2 vitaminleri (mg) 0,07
 • Posa (lif) (g) 8,2
 • Kolesterol (mg) 0
 • Enerji (kal) 338
 • Kalsiyum (mg) 14,8
 • Demir (mg) 1,30
Bulgur karbonhidrat Mı Evet bulgur karbonhidrat içeren besinlerden biridir. Vücudun karbonhidrata ihtiyacı vardır fakat karbonhidrat alımına dikkat edilmelidir. Kilo problemi olanlar ve diyet sürecinde olanlar, bulgur tüketiminde daha dikkatli olmalıdır.
]]>
Kompleks Karbonhidratlar Nelerdir https://www.karbonhidrat.gen.tr/kompleks-karbonhidratlar-nelerdir.html Mon, 19 Nov 2018 06:37:54 +0000 Kompleks Karbonhidratlar Nelerdir, Tam tahıllı ekmek, yeşil sebzeler, kepek gevrekleri, taze meyve kompleks karbonhidrat kaynaklarıdır. Kompleks karbonhidratlı besinler, vücudumuzun daha sağlıklı, zinde ve formda olmasında ya Kompleks Karbonhidratlar Nelerdir, Tam tahıllı ekmek, yeşil sebzeler, kepek gevrekleri, taze meyve kompleks karbonhidrat kaynaklarıdır. Kompleks karbonhidratlı besinler, vücudumuzun daha sağlıklı, zinde ve formda olmasında yardımcı olan besinlerdir. Kompleks karbonhidratlar vücudumuz için gerekli olan lif, vitamin, mineral, tarzı besinleri sağlarlar. Çoğunlukla kompleks karbonhidratları sporcular ve diyetteki bireyler ölçülü miktarda kullanarak vücutlarını daha iyi bir duruma getiriler.

Kompleks karbonhidratlar, kimyasal yapıları ve lifli olmaları nedeniyle vücudumuzu, sindirirken daha çok çalışmaya zorlarlar ve enerji daha uzun bir zamanda açığa çıkar. Çoğunlukla kompleks karbonhidratlar doğal durumlarında veya ona çok yakındırlar.

Kompleks karbonhidratlar tercih sebepleri:
 • Lif ve besinler yönünden zengindirler
 • Düşük glisemik endekse sahiptirler
 • Daha az kalori alarak, tok hissetmenizi sağlarla
 • Doğal olarak metabolizmayı uyarırlar

Yüksek miktarda kompleks karbonhidrat taşıyan besinler

 • Kepek,
 • Yulaf,
 • Mısır,
 • Arpa,
 • Karabuğday,
 • Mısır unu,
 • Makarna,
 • Patates,
 • Kepekli pirinç,
 • Kıyılmış buğday,
 • Tam tahıllı gevrek,
 • Bezelye,
 • Musli,
 • Fasulye,
 • Mercimek
Kompleks karbonhidratlar nasıl tespit edilir Glisemik indeks, bir karbonhidratın ne kadar hızlı parçalara ayrılıp ne kadar hızlı bedene girdiğiyle ilgili bilgi verir; eğer hızlı parçalanır ve hızlıca bedene girerse o besinin glisemik indeksi yüksektir. Bu sebeple bir gıdanın glisemik indeksi yanında alındığı gıdalarla arttırılabilir veya azaltılabilir. Yalnızca bir sofra şekeri yerine, sofra şekeriyle beraber alınan protein ve yağ, o şekerin total glisemik indeksini düşürecektir. Genel görüş itibariyle 50 altındaki değerleri düşük, glisemik indeks 70 üzerindeki değerler ise yüksek glisemik indeksi ifade etmektedir. Bu sayıların manası ise; örneğin aldığınız besinin glisemik indeksi %10 ise, bu demektir ki o besin  kan şekerini aynı ölçüde alınan saf şekere göre ancak %10 oranında arttırabilir.

Basit karbonhidratlar, glisemik indeksi yüksektir, lakin besin değeri düşüktür. Kompleks karbonhidratların ise glisemik indeksi düşük, lakin besin değeri daha yüksektir. Basit karbonhidratlar 2-3 glukoz molekülünden oluştuğundan çabuk parçalanırlar. Bu sebeple de kana hızlı geçerler. Ancak yine bu sebeple çok fazla besin değerleri olduğu söylenemez. Kompleks karbonhidratlar, bir zincir şeklinde birbirine bağlanmış en az 3 glukoz molekülü içermektedirler. 

Glisemik indeks yalnızca karbonhidratların bir özelliğidir. Yağlarda ve proteinlerde glisemik indeks olmaz. Ancak beslenme sırasında karbonhidratlarla beraber yağ ve protein alınırsa, karbonhidratlar kan şekerini daha kolay yükseltir. Sağlıklı beslenmek için kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Vücudun enerji kaynağı olan karbonhidratların düzenli bir biçimde alınması gerekir. Basit karbonhidratlar doğal olmadıkları için, tüketiminden kaçınılmalıdır. En doğrusu doğal besinlerden kompleks karbonhidrat tüketimi yapmaktır.
]]>
Protein Ve Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/protein-ve-karbonhidrat.html Tue, 20 Nov 2018 04:29:42 +0000 Protein ve Karbonhidrat: vücudumuzun yapı taşlarını oluşturmaktadır. Kişinin besin, gen, bağışıklık, büyüme hatta üremeye kadar tüm fonksiyonel birimlerinde görev alır. Bir çok besinde bu iki yapı taşlarına rastlanm Protein ve Karbonhidrat: vücudumuzun yapı taşlarını oluşturmaktadır. Kişinin besin, gen, bağışıklık, büyüme hatta üremeye kadar tüm fonksiyonel birimlerinde görev alır. Bir çok besinde bu iki yapı taşlarına rastlanmaktadır. Eksikliğinde veya fazlalığında bile önemli rahatsızlıklara yol açmaktadırlar. Şimdi bu iki önemli yapı taşlarına ayrı ayrı değinelim.

Karbonhidrat ve yapısı: Enerji verici, onarıcı ve düzenleyicidir. 1 gr karbonhidrattan 4.1 kalorilik enerji elde edilir. Yapılarında karbon, hidrojen ve oksijen atomu bulundururlar. Karbonhidrat vücuda enerji sağlarken beyin ve sinir merkezilerinin işlevini yerine getirilmesine yardımcı olur. Karbonhidratlar, yağ ve proteinlere göre  %4-5 oranında daha fazla enerji kaynağı olarak kullanılır. Beslenme uzmanları Karbonhidratı iyi-kötü olarak iki ana kategoriye ayırıyor. İyi olanı karbonhidrat bakımından zengindir. Fasulye, mercimek, patates, kayısı, elma böğürtlen, portakal, muz, üzüm, greyfurt, mısır, soğan, esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, kepek ekmeği, badem, havuç, sarımsak, patlıcandır.

Kötü karbonhidratlar ise; beyaz şeker, gıdalara eklenen şeker, rafine tahılı yada glikoz formunda çıkan karbonhidratlar grubudur.

Protein ve yapısı: Yapılarında karbon, hidrojen, oksijen ve azot bulunur. Enzimlerin yapı taşını oluşturur. Proteinler aminoasitlerin bir araya gelmesi ile oluşur. Bilinen 22 aminoasidin 8 tanesi vücutta yapılamadığından elzem aminoasit adını alır. Enerji verici, onarıcı ve düzenleyicidir.
Protein saç telinden ayak parmaklarına kadar tüm hücrelerin önemli bir bileşenidir. Bunların %15 'i gıdalar yoluyla alınan proteinlerden gelir. Protein büyüme, onarım ve üreme gibi vücudun ilerlemesini sağlayan bir bileşendir. Proteinde Karbonhidrat gibi ikiye ayrılır. Hayvansal ve bitkisel şeklindedir. Hayvansal dan alınan proteinler vücudun ihtiyaç duyduğu tüm aminoasitleri içerir. Kırmızı ette, kümes hayvanlarında  ve balık etinde bulunur. Bitkisel proteinde ise baklagiller, soya ürünü, yemişler ve tahıllar önemli yere sahiptir. Günlük olarak protein alınımı çocuklar ve hamilelerde önemli bir yere sahiptir. Mutlaka öğünlerde balık, süt, peynir, yumurta bulunulması gerekmektedir.
Proteinler yıpranan dokuların yenilenmesinde, kırmızı kan hücrelerinde,enzim ve hormon yapısında, bağışıklık da ve enerji sağlamada rolü bulunmaktadır.

Karbonhidrat ve proteini birlikte tüketmemiz bizleri hacimce ideal bir kas yapısına ulaştırabilir.Fakat aynı oranda alınan protein ve karbonhidrat eş değer olmaz.Bununla birlikte ayrı ayrı zamanlarda alınan karbonhidrat ve proteinler vücuda iki kat daha fazla etki yapmaktadırlar. Kaslarımızın ileri düzeyde çalışabilmesi için kaliteli protein grubu oluşturulmalı bununla birlikte enerjimiz için de karbonhidratları kaliteli olandan seçmeliyiz.

Besinlerdeki Protein ve Karbonhidrat değerleri:
 • 100 gram bulgur pilavında 60 gram karbonhidrat, 8 gram protein 
 • 100 gram makarnada 60 gram karbonhidrat, 8 gram protein
 • 50 gram yulaf ezmesinde 25 gram karbonhidrat, 4 gram protein 
 • 1 büyük patateste 60 gram karbonhidrat, 7 gram protein
]]>
Vücut Geliştirme Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/vucut-gelistirme-karbonhidrat.html Wed, 21 Nov 2018 04:09:40 +0000 Vücut geliştirme karbonhidrat, birbiri ile bağlantılı iki kavramdır. Vücut geliştirme sporu kasların ağırlık antrenmanları ile yapılandırılması ve daha güçlü ve dayanıklı hale gelmesi sürecidir. Bunun için vücut geliş Vücut geliştirme karbonhidrat, birbiri ile bağlantılı iki kavramdır. Vücut geliştirme sporu kasların ağırlık antrenmanları ile yapılandırılması ve daha güçlü ve dayanıklı hale gelmesi sürecidir. Bunun için vücut geliştirme yapanların mutlaka alması gereken besinler bulunmaktadır. Bunların başında protein ve karbonhidrat gerekmektedir. Protein olmazsa kasları geliştirmeye çabalamanın çok fazla önemi yoktur. Bir bina nasıl çimentoya ihtiyaç duyuyorsa vücutta bu besinlere ihtiyaç duymaktadır. Çalışmış olduğunuz ağırlık kaslar üzerinde mikro yırtılmalar yapar ve vücut protein ve karbonhidrat sayesinde bu yırtıkları onararak kasların bir sonraki antrenmana daha sağlam çıkmasını sağlar. Vücut geliştirme karbonhidrat ilişkisi içerisinde karbonhidratın ne kadar alındığı önemlidir. Çok fazla karbonhidrat alımı yağlanmaya neden olabilecektir. O yüzden araştırma yaparak yada spor hocanızdan bilgi alarak karbonhidrat ihtiyacınızı belirlemelisiniz. 

Ne kadar karbonhidrat gerekli

Bunun cevabı kişinin boyuna, kilosuna, yaşına, cinsiyetine ve yapacağı antrenmanın şiddetine göre değişecektir. Kilo vermek isteyen bir kişi ile almak isteyen kişinin karbonhidrat ihtiyacı aynı olmamaktadır. Egzersize başlamadan 1-4 saat aralığı içerisinde kilo başına 1-5 gr karbonhidrat almanız gerekmektedir. Ancak son saat içerisinde aldıysanız sıvı olarak tüketmeniz kana daha hızlı karışması açısından önemli olacaktır. Çünkü kaslar karbonhidrata ne kadar verimli ulaşırsa yapacağınız antrenmanda o kadar iyi geçecektir. Yeterli karbonhidrat alınmaması vücutta yorgunluk meydana getirebilecektir. Vücut geliştirme sırasında karbonhidrat miktarında artış meydana geleceğinden antrenman  süresi de uzayacaktır. Tabi az önce belirtiğimiz gibi herkes için aynı oran geçerli değildir. Örneğin bir arkadaşınız ağır antrenman yaparak turnuvaya hazırlanırken 150 gr karbonhidrat alır. Eğer siz normal bir çalışma temposu içerisinde iseniz sizde aynı oranı almamalısınız. Vücut geliştirmede karbonhidrat alımının az olması kan şekerinde ve karaciğerde glikojen de azalmaya neden olacağından performans düşüklüğü meydana getirecektir. O yüzden bu sporu yapıyorsanız, karbonhidrat dengesini iyi ayarlamanız performans ve dolayısı ile kas gelişiminin daha iyi olması için önemli olacaktır. Ancak gereğinden fazla karbonhidrat alırsanız da mide bulantısı, sindirim sisteminde sıkıntı, iştah kaybı yada kalsiyum yetersizliği olabilmektedir. Vücut geliştirme yolculuğunuzda başarılar ve bol şanslar. 
]]>
Karbonhidratlar Kaç Grupta İncelenir https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidratlar-kac-grupta-incelenir.html Wed, 21 Nov 2018 18:18:04 +0000 Karbonhidratlar Kaç Grupta İncelenir; Karbonhidrat, hidrojen, karbon ve oksijen atomlarından oluşan organik bileşikler olarak adlandırılmaktadır. Karbonhidrat, insan ve hayvan vücudunda glikojen, bitkilerin yapısında ise selüloz v Karbonhidratlar Kaç Grupta İncelenir; Karbonhidrat, hidrojen, karbon ve oksijen atomlarından oluşan organik bileşikler olarak adlandırılmaktadır. Karbonhidrat, insan ve hayvan vücudunda glikojen, bitkilerin yapısında ise selüloz ve nişasta olarak bulunmaktadır. 

Karbonhidratlar Kaç Grupta İncelenir; Karbonhidratlar üç ayrı grupta incelenmektedir. 

Monosakkaritler, su ile küçük birimlere parçalanamadıklarından dolayı, basit şekerler, tek şekerler ve monozlar adında bilinmektedir. Karbonhidratların en küçük birimi olarak bilinmektedir. Kimi monosakkaritler tatlıdır. Halkalı ya da zincir yapısına sahip olup, genel olarak 3-6 arasında karbon atomu taşımaktadırlar. Modüllerinde Latince karbon sayılarının sonuna -oz eki getirilerek gruplandırılmaktadır. Üç karbonlu olanlara trioz, dört karbonlu olanlar tetroz, beş karbonlu olanlara pentoz ve altı karbonlu olanlar heksoz adlarını almaktadırlar. Riboz ve deoksiriboz 5 karbonlular arasında yer almaktadır. Besin kaynağı bakımından önemli olan heksozların arasında yer alan 6 karbonlular ise glikoz, fruktoz ve galaktozdur.

Disakkaritler, çift şekerler olarak bilinmektedir. Disakkaritler, iki molekül monosakkaritin glikozit bağı ile bağlanması sonucu oluşmaktadır. Bu bağlanma da bağ sayısı kadar su ortaya çıkmaktadır. Buna ise dehidrasyon sentezi denilmektedir. İnsanların ve hayvanların yedikleri disakkaritler, sinidirm sistemi içerisinde monosakkaritlerine ayrılarak kullanılmaktadır. Canlılar da en çok bulunan disakkaritler ise, sükroz diğer adı ile sakkaroz, maltoz ve laktozdur. Maltoz ve sükroz bitkilerden, laktoz ise hayvanlardan ve insanlardan sağlanmaktadır. 

Polisakkaritler,  birden fazla ya da ayrı glikoz molekülünün glikozit bağı birleşmesiyle oluşmaktadır. Glikoz birimlerinin farklı şekilde bağ kurması, polisakkaritler arasında farklı özellikler doğmasına sebep olmaktadır. Bu durumda kohezyonu desteklemektedir. Polisakkaritler tatsız olmakla birlikte, suda erimezler. En önemlileri; glikojen, nişasta, selüloz ve kitin olarak bilinmektedir. Çok sayıda glikoz molekülü birleşmesi sonucunda türeme göstermişlerdir. Meydana gelişlerinde farklılıklar gösterdiğinden aradaki fark, glikoz moleküllerinin sayısı ve birbirleri ile farklı bağlanış biçimlerinden kaynaklıdır.
]]>
Karbonhidrat Ne İşe Yarar https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-ne-ise-yarar.html Thu, 22 Nov 2018 14:05:29 +0000 Karbonhidrat ne işe yarar, karbonhidrat vücudun ihtiyacı olan harcadığı enerjinin önemli bir kısmını sağlar. Vücudumuzdaki bütün dokular enerji ihtiyaçlarını karşılamak için karbonhidrat kullanırlar. Özellikle ağır fizi Karbonhidrat ne işe yarar, karbonhidrat vücudun ihtiyacı olan harcadığı enerjinin önemli bir kısmını sağlar. Vücudumuzdaki bütün dokular enerji ihtiyaçlarını karşılamak için karbonhidrat kullanırlar. Özellikle ağır fiziksel hareketlerde karbonhidratlar önemli bir enerji kaynağıdır. Vücutta su ve minerallerin tutulmasını sağlar. Ayrıca proteinin enerji kaynağı olarak kullanılmasına engel olup, kas kaybının az olmasını sağlar. Karbonhidratların bir türü olan liflerde bağırsak hareketlerini arttırdığından, kabızlığın önlenmesinde etkili olurlar.

Herkesin karbonhidrata ihtiyacı bulunmaktadır. Fakat sporla uğraşan kişiler açısından karbonhidrat daha önemlidir. Kas dokularının antrenmanda glikojenle dolmasından sonra, emilim hızının ve pratikliğinin etkisiyle karbonhidrat takviyesi alınarak, sonraki antrenmana daha fazla glikojenle başlanabilir. Glikojen karbonhidratın kaslar ve karaciğerde depo edilen halidir.

Karbonhidrat ne işe yarar, faydaları nelerdir

Vücuttaki kas dokusunun temel kaynağı kaslarda depo edilen glikojendir. Ancak vücut belirli miktarda glikojen depo edebilir ve bu oranda fazla olmaz. Bu yüzden sıkça karbonhidrat tüketilmesi gerekir. Vücuttaki glikojen yemek yemeden dinlenme dönemindeki kişinin enerji ihtiyacını ortalama olarak 24-36 saat karşılayabilir. Ancak ağır egzersiz yapılırsa bu süre 2-3 saate kadar düşer. Eğer vücutta yeterince karbonhidrat depo edilmemişse, bu sefer enerji ihtiyacı kas dokusundan kullanılır. Karbonhidrat açısından emilim hızı da oldukça önemlidir. Acilen karbonhidrat ihtiyacı olursa basit karbonhidrat kaynakları tercih edilmelidir. Diğer zamanlarda ise sindirimi daha zor olan karbonhidratlar alınmalıdır.

Karbonhidrat ne kadar alınmalı, ne zaman alınmalı

Spor yapan kişilerin karbonhidrat ihtiyacı % 60-65, yoğun egzersizler ve spor faaliyetleri yapanların ise % 70 oranındadır. Bu kişilerin karbonhidrat ihtiyacı kilolarına göre belirlenir. Aktivitelerinin ağırlığına ve süresine bağlı olarak günlük kilo başına yaklaşık 5-10 gram karbonhidrat alınmalıdır. Besinlerle günlük alınan karbonhidrat dikkate alınarak, gerekirse ek takviyelerde alınmalıdır. Yapılan egzersizlerde ya da daha önce karbonhidrat almak, kişinin performansını olumlu şekilde etkiler. Bu yüzen karbonhidrat egzersizlerin öncesinde, egzersiz yaparken ya da sonra alınabilir.

Karbonhidrat ne işe yarar, çeşitleri nelerdir

Kan şekeri düzeyinin korunması için egzersiz yaparken karbonhidrat takviyesi yapılmalıdır. Egzersizden sonraki 15 dakikada depoların hızla dolması için, glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar tüketilmelidir. Bunun yanında biraz proteinde tüketilirse, vücuttaki depolarda glikojen daha iyi dolar. Bu süreden sonra glisemik indeksi biraz daha düşük karbonhidratlarla beslenmek doğrudur.

Karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızına göre gruplandırılması ve buna uygun tüketilmesi gerekir. Basit karbonhidratlar denilen grup kan şekerini hızla yükseltir. Bunlar arasında bal, şeker, meyve suları, şerbetli tatlılar, patates püresi gibi besinler bulunmaktadır. Bunların yapılan egzersizden önce ve hemen sonra tüketilmesi gerekir. Bu grup kan şekerini hızlı yükseltir. Makarna, muz, pirinç gibi orta ve düşük seviyedeki karbonhidratlar da kan dolaşımına daha yavaş geçerler. Bunlar egzersizden daha önce tüketilirse, daha uzun süre enerji verirler. Glisemik indeks bir anlamda besinlerin tüketildikten sonraki kan şekerini yükseltme derecesidir.
]]>
Sağlıklı Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/saglikli-karbonhidrat.html Fri, 23 Nov 2018 10:00:24 +0000 Sağlıklı Karbonhidrat; Karbonhidrat tüketimi uzun süredir bazı çevrelerce sağlıklı olup olmadığı konusunda tartışılmaktadır. Hatta bazı çevreler işi o kadar abartmıştır ki neredeyse karbonhidratların zehirli gıdalar ol Sağlıklı Karbonhidrat; Karbonhidrat tüketimi uzun süredir bazı çevrelerce sağlıklı olup olmadığı konusunda tartışılmaktadır. Hatta bazı çevreler işi o kadar abartmıştır ki neredeyse karbonhidratların zehirli gıdalar oldukları konusunda açıklamalar yapmaya başlamışlardır. Fakat uluslararası sağlık örgütleri  günlük tüketilen gıdalardan alınan kalorinin yüzde 40-60 oranında karbonhidrat içeren besinlerden alınması gerektiğini açıklamışlardır. Karbonhidratlar günlük enerji ihtiyacını karşılayan besinlerdir. Eksikliğinin kalp krizi riskini arttırdığı bilinmektedir.
Peki karbonhidratlar nasıl alınmalıdır, sağlıklı karbonhidrat nedir,  iyi karbonhidrat var mıdır

Öncelikle karbonhidrat nedir; karbonhidratlar karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinin birleşmesi ile meydana gelen basit şekerlerdir. Patatesten, pirince günlük tüketilen besinlerin birçoğunda doğal olarak bulunurlar.
 
İyi ya da sağlıklı karbonhidrat nedir; İyi karbonhidrat lif yönünden zengin, düşük glisemik endekse sahip, kompleks karbonhidrat olarak adlandırılan ve doğal olarak metabolizmayı uyaran karbonhidrat türleridir. Yeşil sebzelerde, taze meyvelerde, tam tahıllı ekmekler ile kepekli ekmeklerde bolca bulunurlar.  Doğal besinlerdir. Daha tok hissetmenizi sağlayarak daha az tüketmenize yardımcı olurlar. Vücut için gerekli olan enerjiyi sağlarken bedeni yormadan metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.  Sodyumun bağırsaklardan kana geçişini sağlar. Bağırsakta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasında yardımcı olur. 

Sağlıksız karbonhidratlar ise genellikle işlenmiş gıdalarda suni olarak yer. Direk kana karışır. Hücrelerde glikojen olarak depolanır ve yağa dönüşürler. Glisemik endeksleri yüksektir. Tüketildikten sonra kan şekerini yükselttikleri için doyma hissini azaltır, kısa bir zaman içinde yeniden açlık hissedilmesine neden olur, metabolizmayı yorar, halsizlik ve bağırsak sorunlarına yol açar. Kabızlık en bilinen ve en çabuk ortaya çıkan sağlıksız karbonhidrat sorunudur. Kötü karbonhidratlar kan şekerinde ani dalgalanmalara neden olarak uzun süre tüketildiğinde damar sağlığını tehdit eder. Sağlıksız karbonhidratlar tüketildikten sonra tatlı yeme isteği meydana gelir. Bu istek kandaki insülin hormonun hızla yükselip hızla düşmesi yüzündendir. 

Karbonhidratlar nasıl tüketilmelidir; Günlük beslenme düzeni içinde düşük glisemik endekse sahip karbonhidratlar öğünlerin içinde ya da yanında yer almalıdır. Düşük Glisemik Endekse sahip karbonhidratlar tercih edilmelidir. Rafine edilmemiş tam tahıl taneleri, beyaz pirinç yerine esmer pirinç tercihi, beyaz un yerine kepekli un tercihi sağlıklı beslenmeye yardımcı olacaktır. Salataya sirke eklemek glisemik endeksi yüzde 30 azaltır. Günde bir kaşık tarçın tüketimi kan şekerini düzenler. 

Sağlıklı karbonhidrat glisemik endeks değerleri; 1 su bardağı süt 9 Gl, 1 porsiyon kuru erik 15 Gl, 1 porsiyon havuç 16 Gl, 1 porsiyon fasulye 33 Gl,  Baklagiller 31 Gl, Bir Porsiyon şehriye 46 Gl, Bulgur 48 Gl
]]>
Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenme https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-agirlikli-beslenme.html Fri, 23 Nov 2018 16:42:39 +0000 Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenme, Karbonhidratlar çoğunlukla kilo aldırmakla meşhurdur, fakat karbonhidratları yalnızca kilo almakla hatırlamak yanlıştır. Bedenin sağlıklı biçimde işlevlerini devam ettirebilmek iç Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenme, Karbonhidratlar çoğunlukla kilo aldırmakla meşhurdur, fakat karbonhidratları yalnızca kilo almakla hatırlamak yanlıştır. Bedenin sağlıklı biçimde işlevlerini devam ettirebilmek için karbonhidratlara ihtiyaç vardır. Kişinin sağlık  şartlarına göre, karbonhidrat bulunduran besinleri tercih etmek, bir bölümünün tüketimini azaltmak bir bölümünü arttırmak en sağlıklı karbonhidrat alım yöntemidir. Doğru karbonhidrat tüketim yöntemini tercih etmek için öncelikle karbonhidratın ne olduğunu bilmek gereklidir.

Karbonhidrat çeşitleri: Basit karbonhidratlar, bal ve beyaz şeker gibi yiyeceklerde bulunur. Kompleks yani zor sindirilen karbonhidratlar ise bulgur, ekmek, pirinç, erişte, makarna gibi yiyeceklerdir. Meyveler de karbonhidrat içerir. Sağlıklı beslenmenin en temel koşullarından biri basit karbonhidrat tüketimini azaltıp, bunların yerine kompleks karbonhidratlara yer verilmelidir. Karbonhidratlı gıdalar, bedende enerji üretimini sağlarlar. Günlük alınan kalorinin en az yarısı karbonhidratlı gıdalardan karşılanmalıdır. 

Karbonhidrat ağırlıklı beslenme sağlıklımı, karbonhidrat neden alınmalı: Karbonhidratlı gıdalar beslenmede mutlaka yer almalıdır. Çünkü beden temel enerjiyi bu gıdalardan sağlamaktadır. Meyveler C vitamininden, tahıl grubu karbonhidratlar aynı zamanda B vitamininden zengindir. Yine bu grup gıdalar lif kaynağıdır. Sindirim sisteminin sağlığını korumak, kabızlık gibi sorunlar yaşamamak için lifler çok önemlidir. Yeteri kadar karbonhidrat tüketilmediğinde beden enerji üretebilmek için besinlerden gelen proteini kullanır. Bu durum kaslarımız başta olmak üzere bütün beden sistemlerinin zarar görmesine sebep olabilir. 

Bedenin sağlıklı olması için karbonhidratlar şarttır. Ancak tüketim saati de sağlıklı bir hayat ve ideal kilo için önemlidir. Karbonhidratlı içeren yiyecekleri gündüz saatlerinde tüketilmesi en doğrusudur. Akşam yemeklerinde karbonhidratlı bir besin var ise mümkünse yemekten en az dört saat sonra yatılmalıdır.

Karbonhidratlı gıdaların bir kısmı diğerlerine göre kan şekerini daha çabuk yükseltip daha çabuk düşürür. Bu durum daha çabuk  acıkmaya ve batın bölgesinden yağlanmaya sebep olur. Mesela pirinç bulgura göre; beyaz ekmek, tam buğday ekmeğine göre;  muz elmaya göre kan şekerini daha çabuk yükseltir. Bu sebeple, karbonhidratlı yiyecekleri dengeli tüketilmeli ve yalnızca tek bir çeşide yüklenmemelidir. 
 
Gıdaların tüketim sıcaklığı ve pişirme biçimleri de kan şekeri açısından önemlidir. Karbonhidratlı bir gıda ne kadar sıcak tüketilirse kan şekerini o kadar çabuk yükseltir. Mesela fırından taze çıkmış beyaz ekmek ile çavdarlı ekmek aynı kaloridedir, ancak beyaz ekmek daha fazla kilo almaya sebep olur. 
 
Vücutta karbonhidrat eksikliği sağlık sorunlarına sebep olur. Çoğunlukla kilo vermek için vücuda karbonhidrat alımını durdurmak gibi büyük yanlışlar yapılır. Oysaki bu durumda ciddi hastalıklara neden olabilir. Kilo vermek için karbonhidrat alımını durdurmak yerine, basit karbonhidrat tüketiminden uzak durarak; kompleks karbonhidrat içeren besin maddelerini tüketmek yeterlidir.
]]>
Kaliteli Karbonhidratlar https://www.karbonhidrat.gen.tr/kaliteli-karbonhidratlar.html Fri, 23 Nov 2018 23:02:31 +0000 Kaliteli karbonhidratlar, karbonhidratların kaliteli olduğunun belirlenmesinde glisemik indeks değerleri göz önüne alınmalıdır. Kaliteli karbonhidratlar içerik olarak vitamin, mineral ve bol miktarda lif içerir. Glisemi Kaliteli karbonhidratlar, karbonhidratların kaliteli olduğunun belirlenmesinde glisemik indeks değerleri göz önüne alınmalıdır. Kaliteli karbonhidratlar içerik olarak vitamin, mineral ve bol miktarda lif içerir. Glisemik indeksi besinin kan şekerini yükseltme hızını gösterir. Kaliteli karbonhidratlarda kan şekerini yavaş yükselten yani glisemik indeksi düşük besinlerdir. Bunların arasında baklagiller, esmer pirinç, tahıl ürünleri gibi karbonhidratlı besinler bulunmaktadır. Düşük kaliteli olan karbonhidratlarda kan şekerini hızla yükseltir, daha hızlı acıkmanızı sağlar. Bu yüzden vücudumuza gerekli olan karbonhidratları seçerken dikkatli olmalıyız. Karbonhidratları herkes kilo aldıran maddeler olarak bilir. Ancak sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için, fonksiyonların yerine getirebilmeniz için karbonhidratlara ihtiyaç duyarsınız. Burada önemli olan karbonhidratları kısıtlamak değil, içlerinde kaliteli olanların tüketimini arttırmak, daha düşük kaliteli olanların tüketimini azaltmaktır.

Karbonhidrat pek çok besinden alınan bir besin maddesidir. Genellikle bitkisel gıdalarda ve tahıllarda bulunur. Ayrıca gıdaların içine ilave edilen şeker, nişasta gibi ek karbonhidratlarda olabilir. Bu nedenle glisemik indeksi düşük olan kaliteli karbonhidratların alımını arttırmalı, diğerlerini daha az tüketmelisiniz. Karbonhidratın kalitesine dikkat etmelisiniz. Bu ayrım iyi ve kötü karbonhidrat olarak ta yapılır. Kaliteli yani iyi karbonhidratlar doğal besinlerden alınır. Bunların tüketilmesi sağlıklıdır. Karbonhidratları tüketmemek sağlıksız bir yaklaşımdır. Kilo almanıza neden olan karbonhidratlar doğal olmayan yapay besinlerdeki düşük kaliteli, glisemik indeksi düşük olan karbonhidratlardır. Şekerli besinler bunlara verilecek en güzel örnektir.

Kaliteli Karbonhidratlar

Kaliteli karbonhidratlar glisemik indeksi düşük olanlardır. Bu değer sadece karbonhidratların bir özelliğidir. Proteinlerde, yağlarda glisemik indeks olmaz. Fakat beslenme sırasında karbonhidratlarla birlikte yağ ve protein alınırsa, karbonhidratlar kan şekerini daha kolay yükseltir. Sağlıklı beslenmek için kaliteli karbonhidratlar tercih edilmelidir. Vücudun enerji kaynağı olan karbonhidratların düzenli şekilde alınması gerekir. Düşük kaliteli karbonhidratlar doğal olmadıkları için, tüketilmesinden kaçınılmalıdır. En doğrusu doğal besinlerden kaliteli karbonhidrat tüketimi yapmaktır.

]]>
Yiyeceklerin Karbonhidrat Değerleri https://www.karbonhidrat.gen.tr/yiyeceklerin-karbonhidrat-degerleri.html Sat, 24 Nov 2018 14:35:23 +0000 Yiyeceklerin karbonhidrat değerleri, özellikle diyet yapan kişiler açısından oldukça önemlidir. Günlük alınan karbonhidrat miktarının azaltılması kişilerin aç kalmadan kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Şişm Yiyeceklerin karbonhidrat değerleri, özellikle diyet yapan kişiler açısından oldukça önemlidir. Günlük alınan karbonhidrat miktarının azaltılması kişilerin aç kalmadan kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Şişmanlık sebepleri arasında önemli bir yeri bulunan fazla besin alımının vücutta yağ birikimine yol açması kaçınılmazdır. Yağ birikimi de daha çok tüketilen karbonhidratlı yiyeceklerin yakılmadan depo edilmesiyle oluşur. Normalde bir kişi günlük olarak 70-75 üniteyi geçmeyecek kadar karbonhidrat tüketmelidir. Bunun altında karbonhidrat tüketimi kişinin zayıflamasına, üzerindeki miktarlarda kilo almaya yol açar. Uzmanlar günlük olarak 40-50 ünite karbonhidrat alındığında kişilerin diledikleri kiloya inebileceğini belirtir. Bu yüzden karbonhidrat diyeti denilen diyet sıkça tercih edilmektedir. Bu diyet sırasında kişiler aç kalmadan zayıflayabilir. Unlu ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak, karbonhidrat değeri düşük, besleyici olan balık, yumurta ve peynir gibi yiyeceklere ağırlık vermek kilo vermeye yardımcı olur.

Yiyeceklerin karbonhidrat değerleri

Çorbaların karbonhidrat değeri

 • Tavuk suyu ve et suyu sade 0
 • İşkembe çorbası 10
 • Paça çorbası 12
 • Sebze çorbası 12
 • Şehriye çorbası 17
 • Mercimek çorbası 18
 • Mantar çorbası 15
 • Tarhana çorbası 17

Sebzelerin karbonhidrat değeri (Pişmiş)

 • Patlıcan, kabak ve dolmalık biber 4
 • Enginar, karnabahar, kıymalı ıspanak, kereviz 6
 • Püre ıspanak, etli lahana dolması, pırasa 8
 • Havuç 9
 • Bamya 10
 • Zeytinyağlı lahana dolması 18
 • Taze bezelye, pirinçli ıspanak 20
 • Mısır 18

Çiğ sebzelerin karbonhidrat değeri

 • Taze soğan 1
 • Kırmızı turp, maydanoz 2
 • Yeşil biber 3
 • Havuç, salatalık 4
 • Domates 6
 • Marul 8

Bakliyatların karbonhidrat değerleri (100 gram)

 • Bakla 47
 • Mercimek 48
 • Bezelye 45
 • Pirinç 53
 • Fasulye 52
 • Nohut 50

Kırmızı et karbonhidrat değerleri (200 gram)

 • Et şiş, biftek, pirzola, bonfile ızgara 0
 • Köfte ızgara 1
 • Sebzeli kuşbaşı et 6
 • Köfte tava 8
 • Sade döner 0
 • İskender döner 28
 • Pide döner 25

Tavuk eti karbonhidrat değerleri (400 gram)

 • Tavuk tava 8
 • Tavuk çevirme, tavuk döner, tavuk haşlama 0

Sakatatlarda karbonhidrat değerleri

 • 1 porsiyon beyin salatası 8
 • 100 gram beyin haşlama ve beyin tava 1
 • 200 gram yürek, böbrek ızgara 1
 • 200 gram ciğer tava 6
 • 200 gram ciğer ızgara 3
 • 200 gram dil tava 12

Şarküteri ürünleri karbonhidrat değerleri

 • Sosis, sucuk, pastırma, jambon, salam 1

Yumurta karbonhidrat değerleri

 • Yumurta 1 adet haşlanmış, sahanda 0
 • 2 adet sade omlet 1
 • 2 adet sebzeli omlet 1
 • 2 adet patatesli omlet 22
 • 2 adet menemen 11

Süt ürünleri karbonhidrat değerleri

 • 1 su bardağı inek sütü 6
 • 1 su bardağı ayran 5
 • 1 su bardağı keçi sütü 13
 • 1 yemek kaşığı kaymak, krem şanti 1
 • 250 gram yoğurt 12
 • 100 gram kaşar, dil ve beyaz peynir 1
 • İçkilerde karbonhidrat değerleri
 • 1/4 litre kırmızı şarap 2
 • 1/6 litre rakı, votka, viski, cin 0

Mezelerde karbonhidrat değerleri (100 gram)

 • Çiroz, ançüez, lakerda 1
 • Ciğer ezmesi 3
 • Fava 47
 • 1 tatlı kaşığı hardal 2
 • 1 yemek kaşığı mayonez 1
 • 1 adet limon 6
 • 1 yemek kaşığı sirke 1
 • 1 yemek kaşığı ketçap 4

Kuruyemişlerde karbonhidrat değerleri (50 gram)

 • Fıstık, badem 12
 • Leblebi 16
 • Fındık 13
 • Ceviz 10
 • Patlamış mısır 10
 • Kuru üzüm 38]]> Besinlerin Karbonhidrat Değerleri https://www.karbonhidrat.gen.tr/besinlerin-karbonhidrat-degerleri.html Sun, 25 Nov 2018 05:32:04 +0000 Besinlerin Karbonhidrat Değerleri,  Ana besin unsurlarından bir tanesi olarak kaynaklanan karbonhidratların kolay misyonu vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar yöntemiyle alınan karbonhidrat Besinlerin Karbonhidrat Değerleri,  Ana besin unsurlarından bir tanesi olarak kaynaklanan karbonhidratların kolay misyonu vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar yöntemiyle alınan karbonhidratı glikoza dönüştürür. Bu şeker organların çalışması,  yepyeni hücre ve doku oluşumu amaçlı kullanılır. Şekerin fazlası, daha daha daha daha sonra gereksinim duyulduğunda kullanılmak üzere karaciğerde depolanır. Karbonhidratlar  kolay ve kompleks  karbonhidrat olarak ikiye ayrılır. Kolay karbonhidratlar meyveler,  sebzeler, süt ve süt ürünlerinde yer alır.  Rafine edilmiş ve işlemden geçmiş hazır gıda ürünlerinde de kolay karbonhidrat yer almaktadır. Tam tahıl ekmekleri,  kahvaltılık gevrekler, nişasta içeren sebzeler ve baklagiller ise kompleks karbonhidrat içerir.  Kompleks karbonhidratlı yiyecekler aynı zamanda besin lifi bakımından zengindir. Beslenme uzmanlarının önerisi; yemeklerinize ekstra şeker ekmeden ve sonradan şeker ek eden işlenmiş hazır gıdaları mümkün olduğunca az tüketilmesi,   tipik sağlığın korunması ve düzgün çalışan bir sindirim sistemi amaçlı daha bir sürü kompleks karbonhidrat bakımından zengin gıdaların tüketilmesi şeklindedir. Kolay karbonhidrat kaynağı içinse rafine şeker yerine meyve ve sebze tüketebilirsiniz.   

  Karbonhidrat yer alan besinler ile alakalı, bilhassa düzen uygulayanlar içinde karbonhidratın kilo aldırdığı  biçimde bir ön yargı  yer almaktadır. Karbonhidrat beden için gereklidir ve yeterli  miktarda alınması dengeli beslenme, organların ve kasların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi amaçlı gereken gelen vaziyette kaynaklanan enerjinin sağlanması bakımından önemlidir. Ancak  iyi ve  kötü  karbonhidratları birbirinden ayırmak gerekir.  Kötü karbonhidrat kaynakları beyaz ekmek, beyaz pirinç,  beyaz şeker, tatlılar ve öbür işlenmiş gıdalardır. Bu gıdaların besin değerleri düşüktür, çoğu nadir lif içerirler ve kan şekerinde dalgalanmalara sokak açarlar. Ambalajlı gıda ürünü alırken içinde eklenmiş şeker olup olmadığını ambalaj üzerindeki "  içindekiler " kısmını okuyarak öğrenebilirsiniz. 

  Besinlerin Karbonhidrat Değerleri
  Peki, Sağlıklı Bir Beslenme İçin Hangi Kaynaklardan Ne Kadar Karbonhidrat Almak Gerekir 

  Şayet özel bir sağlık koşulunuz yoksa gündelik olarak alınan kalorilerin %40  sağlamak  %60'ının karbonhidratlardan,  tercih olarak kompleks karbonhidratlardan gelmesi önerilir. Bunu sağlamak için; taze sebze ve meyve, tam tahıllı ekmek,  esmer pirinç,  fasulye, mercimek, bezelye yiyebilirsiniz.  Aşağıda kolay ve kompleks karbonhidrat içeren bazı gıdaların listesini inceleyebilirsiniz, yalnız bu liste karbonhidrat yer alan besinlerin tam listesi değildir.  Yaşınıza ve sağlık koşullarınıza uyumlu, karbonhidrat bakımından zengin bir beslenme programı için bir uzmana danışabilirsiniz.   
  Meyveler: Muz, elma, üzüm, ananas, elma püresi, yaban mersini, çilek, portakal, kavun,  armut, şeftali, kuru üzüm,  kurutulmuş meyveler. Sebzeler: Beyaz patates,    tatlı patates, mısır, bezelye, kabak.   
  Bakliyat: Mercimek, barbunya,  fasulye, kara fasulye,  kuru fasulye, lima fasulyesi.   
  Süt Ürünleri: Süt,  yağsız süt,  yoğurt,  yağsız yoğurt.   
  Tahıllar: Esmer pirinç, arpa,  bulgur, darı, çavdar, yulaf ezmesi,  kahvaltılık gevrekler, patlamış mısır, tam buğday unu.   

  Fazla karbonhidratın benzer çoğu protein ya da çoğu yağ türünden anında anında yan tesirleri olabilir. Gereğinden bir sürü karbonhidrat tüketirseniz aldığınız kalori de gerçek orantılı artar ve kilo alabilirsiniz. Şayet gereğinden az karbonhidrat tüketirseniz bu kalori eksikliğine (yani  beslenme yetersizliğine )  sebep olabilir. Fakat dengeli bir beslenme programı uyguluyorsanız her iki durum amaçlı da kaygı etmenize gerek yok. Düzen listeleri üstünde yapılan a]]> Karbonhidrat Nedir https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-nedir.html Sun, 25 Nov 2018 12:41:25 +0000 Karbonhidrat nedir, karbonhidrat canlılar için gerekli olan, enerji sağlayan içeriği karbon, oksijen ve hidrojen elementlerinden meydana gelen organik bileşiktir. Bu bileşikler vücuda birinci dereceden enerji veren madde o Karbonhidrat nedir, karbonhidrat canlılar için gerekli olan, enerji sağlayan içeriği karbon, oksijen ve hidrojen elementlerinden meydana gelen organik bileşiktir. Bu bileşikler vücuda birinci dereceden enerji veren madde olarak kullanılmaktadır. Bunlar temel besin maddeleri arasındadır. Karbonhidrat vücuda alınan proteinlerin enerji şeklinde kullanılmasında ziyade yapım ve onarım için kullanılmasını sağlar. Eğer karbonhidrat olmazsa, yağlar metabolize olamaz. Eğer vücuda karbonhidrat alınmazsa, yağlar enerji ihtiyacında kullanılır. Fakat yağların verdiği enerji daha fazla olduğu için, vücutta asidite yükselir, keton denilen zararlı maddelerin oluşumu artar. Bu yüzden kalp ve böbreklerle ilgili sorunlar yaşanabilir.

  Karbonhidrat aynı zamanda sinir sistemi için gerekli olan bileşiktir. Özellikle beynin enerji gereksinimi sadece karbonhidratlar tarafından karşılanır. Bazı karbonhidratlarda bağırsaklarda sindirim için gerekli olan bakterilerin oluşumda gereklidir. Vücutta karbonhidrat eksikliği olursa, sindirim sorunları yaşanır. Ayrıca karbonhidrat iyi bir lif kaynağıdır. Bu yüzden kalp hastalıklarına, diyabet, kanser, sindirim problemlerine karşı koruyucu bileşiklerdir.

  Karbonhidrat türleri

  Sağlıklı bir diyet menüsündeki kalorinin % 50-60 oranının karbonhidratlardan oluşması gerekir. Karbonhidratlar basit ve kompleks olarak 2 türlüdür. Bal ve, meyvelerde olan şeker, süt şekeri, toz şeker, mısır şekeri basit karbonhidrat türüdür. Bunlar kolay sindirilir, kana hızla karışır. Vücutta insülin hormonu salınımını arttırarak, kan şekerinin çabuk düşmesini sağlar. Tatlıların hepsi, çikolatalar, meşrubatlar, bisküvi ve kekler, hamur işleri basit karbonhidrat içerir.

  Kompleks karbonhidratlar pasta, sebzeler, tahıl ürünleri, ekmek, baklagillerde bulunur. Genellikle besin değeri yüksek olan besinlerde kompleks karbonhidrat olur. Rafine edilmediğinden daha sağlıklı olurlar. Sindirimleri sırasında daha fazla metabolik enerji tüketimi olur. Uzun sürede sindirildiklerinden, kan şekerini hızla yükseltmezler. Kan şekeri sabit kalabilir. Lif içerdiklerinden hastalıklara karşı koruyucu olurlar.

  Karbonhidrat Nedir

  Karbonhidrat eksikliği

  Vücutta karbonhidrat eksikliği durumunda lif eksikliği, B vitaminleri ile bazı amino asitlerin eksikliği olur. Halsizlik, unutkanlık, yorgunluk, sinir sistemi sorunları, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar, lif alımı az olduğundan uzun vadede kalp hastalıkları, kanser türleri, proteinin kullanılmaması yüzünden yapım ve onarımın azalması gibi etkiler görülebilir.

  1 günde alınması önerilen karbonhidrat miktarı nedir

  Herkeste metabolizma hızı farklıdır. Bu yaşa, cinsiyete, yapılan aktivitelere, kiloya ve diğer etkenlere göre değişir. Bu metabolizma hızı günlük alınması gereken kalori miktarının belirlenmesini sağlar. Alınacak kalorinin % 55 kadarı karbonhidratlardan, % 30 kadarı yağlardan, % 15 kadarı proteinlerden alınmalıdır. Yani metabolizma hızı 2000 kcal olan bir kişi 1100 kcal enerjiyi karbonhidratlardan almalıdır. Bu miktar tespit edildikten sonra, karbonhidrat türü için glisemik indeks ile yüküne bakılmalıdır. Eğer karbonhidratlı besinin glisemik indeksi, glisemik yükü düşük olursa, tok kalmanıza, kilo vermenize yardımcı olur. Vücudun enerji kaynağı olan karbonhidrat, aktiviteler öncesinde alındığında daha iyi olur. Bu yüzden aktivite yapılmadan en az 2 saat önce karbonhidrat alınmalıdır. Dengeli beslenmede karbonhidrat, protein ve yağ tüketimine dikkat edilmelidir.

  ]]>
  Karbonhidrat Metabolizması https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-metabolizmasi.html Sun, 25 Nov 2018 23:56:21 +0000 Karbonhidrat metabolizması, birçok farklı yol içerir ve bu yollar arasında güçlü bir ilişki vardır. Karbonhidrat metabolizmasında organizmanın hedefi enerji sağlamak, indirgeyici güç NADPH üretmek ve
  Karbonhidrat metabolizması, birçok farklı yol içerir ve bu yollar arasında güçlü bir ilişki vardır. Karbonhidrat metabolizmasında organizmanın hedefi enerji sağlamak, indirgeyici güç NADPH üretmek ve bazı önemli ara maddeler oluşturmaktır. Organizmaların yaşamlarını sürdürebilmesi birbiriyle bağlantılı ve sıkı bir şekilde kontrol edilen metabolik yollar sayesinde gerçekleşir. Besinler ağızda çiğneme ile mekanik olarak parçalanır. Önce ağızda sindirimi başlayan disakkaritler ise ince bağırsaklardan salgılanan disakkaridaz enzimi ve pankreastan gelen amilas enzimlerinin etkisiyle monosakkaritlere dönüştürür. Disakkaridas enzimleri olan laktaz laktozu, sükraz sakkarozu maltazda maltozu monosakkaritlere parçalar. Tükürükte bulunan amiloz ( pit-yalın) enziminin etkisi ile karbonhidratta sindirimi başlar. Polisakkaritler disakkaritlere dönüşür. Midede emilim olmaz, midenin peristaltik hareketleriyle parçalanmış olan besinler ince bağırsaklara gönderilir. Karbonhidratlar, ince bağırsaklardan sadece monosakkarit yapısında kan dolaşımına katılıp karaciğere gelir. Kana geçen glikozun bir kısmını kan dolaşımı ile dokulara iletir. Glikoz dokularda, oksijen ve enzimleri etkisiyle oksidasyona ( yanma ) uğrar. Sonucunda ortaya enerji, su ve karbondioksit çıkar. 

  Metabolizma denilince ilk akla gelen bağırsakların ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasıdır. Lifli yiyecekler metopolizmayı daha hızlı çalıştırır. Metabolizma çalışmadığı zaman insan vücududunda yağlanma olur. Buda insanlara kilo aldırı. Sebze, meyve ve karbonhidratlı yiyecekler tüketmeliyiz. Karbonhidrat metabolizmasını etkileyen bazı hormonlar vardır. Bunlardan en önemlisi pankreastan salgılanan insülin hormonudur. Yine pankreastan salgılanan glikogon hormonu, insülinin tersi etkiler gösterir. Karaciğerdeki glikojenden glikoz yapımını arttırarak kan şeker seviyesini yükseltir. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin de öfke, heyecan, stres ve bu gibi durumlarda kas ve karaciğer glikojenin glikoza çevrilmesini sağlayarak kan şeker seviyesini yükseltir. 

  Karbonhidrat Metabolizması
  Glikoz ve sitrik asit siklusunun temel amacı enerji sağlamaktır. Organizma için gerekli enerji yağ asitleri ve amino asitkerinden sağlanmasına karşılık, beyin gibi dokular enerji kaynağı olarak özellikle glikoz kullanır. Bu nedenle, kan glikoz düzeylerinin açıkta da belirli bir düzeyde tutulması gerekir. 
  Karbonhidratlı yiyecekler metabolizmayı daha hızlı çalıştırır. Bu yüzden karbonhidratlı yiyecekleri tüketmekte fayda var. Hamurlu yiyeceklerden ve fazla tatlı yiyeceklerden fazla tüketmiyelim. Fazla tatlı tatlı tüketimi çeşitli hastalıklara yol açar.

  Besinde karbonhidratlar :
  Karbonhidratlı besinler arasında başta nişasta olmak üzere glikojen, sükroz ve özellikle çocukluk döneminde laktoz yer alır. Mantarlarda bulunan trahaloz  da bir diğer karbonhidrat kaynağıdır. Mantar çok lezzetli bir gdadır.  Bitkilerde bulunan ve besindeki lifleri oluşturan seliloz, hemiselüloz gibi bazı karbonhidratlar ise insanlarda sindirilemediklerinden besin değeri yok olur ve kaybolur.

  Karbonhidratların sindirimi :
  İnsanlar için temel karbonhidratlı besinler bitkisel kaynaklı nişastadan oluşur. Nişasta amiloz ve pektin karışımından olur. Nişastalarda oranlar değişmekle birlikte, nişasta molekülünün %20'si amiloz, %80'i ise amilopektindir.
  ]]>
  Ebru Akın Karbonhidrat Diyeti https://www.karbonhidrat.gen.tr/ebru-akin-karbonhidrat-diyeti.html Mon, 26 Nov 2018 14:09:29 +0000 Ebru akın karbonhidrat diyeti, karbonhidrat diyeti birçok diyet listelerinin arasında çokça tercih edilen diyetler arasında ilk sıralarda olmuştur. Karbonhidrat diyeti zordur yapması uyması katlanması zorunlu diyetler arasında Ebru akın karbonhidrat diyeti, karbonhidrat diyeti birçok diyet listelerinin arasında çokça tercih edilen diyetler arasında ilk sıralarda olmuştur. Karbonhidrat diyeti zordur yapması uyması katlanması zorunlu diyetler arasındadır. Etrafımızdaki bir çok insan her seferinde zayıflamak formda kalmak kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak için diyete başlar ve her seferinde bu diyeti ya yarıda bırakır yada bugünden bir şey olmaz bu sefer böyle olsun akşama telafi ederim aman bulgur kilo aldırmaz aman 1 dilim pastadan bir şey olmaz diyerek diyeti bozarlar.  Karbonhidratların kilo almaya neden olan besin grupları olması nedeniyle günlük kullanım miktarı sınırlandırılan ilk besinler arasında yer alır yanlış bilinen bir şey karbonhidratlar kalorisi yüksek gıdalardır. Karbonhidratlı diyetler yaparken kilo alması riski bulunmaktadır. İhtiyacımızdan fazla karbonhidrat alımı önerilmez.Karbonhidrat diyeti sayesinde istediğiniz öğünde dilediğiniz kadar yiyebilir, ölçüler fark etmez bu sayede aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken günlük aldığınız karbonhidrat miktarını azaltmak. Sadece karbonhidrat miktarı önemlidir. Normal bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat ünite miktarı 65- 75 arasındadır. Her gün bu miktarda karbonhidrat alan kişi kilosunu dengede tutar kilo almaz vermez. Karbonhidrat diyetini yaparken aç kalmazsınız yoğunlukla tok olursunuz. Bu sebeple de sinir sisteminiz yıpranmaz. Listenizde, yumurta, peynir ve balık et gibi hem besleyici hem de karbonhidrat eğeri düşük besinleri bol bol bulundurabilirsiniz.

  Ebru Akın Karbonhidrat Diyeti
  Ebru akın karbonhidrat diyeti, en fazla 2 hafta yapınız.

  BU DİYETİN GÜNLÜK MENÜLERİ 

  1. GÜNSabah: 1 dilim kepek ekmeği, 35gram kibrit kutusu kadar peynir, çay, kahve ya da neskafe. Öğle: 1 simit, 1 bardak ayran, Akşam: Tavuk, salata

  2. GÜNSabah: 1 dilim kepek ekmeği, 35 gram kibrit kutusu peynir çay, kahve ya da neskafe. Öğle: 1 simit, 1 bardak ayran Akşam: 4 tane kabak (ya da dolma, domates biber), 1 kaşık yoğurt

  Bu öğünler normalde hep aynı düzende gitmelidir sabah kahvaltısı hep aynıdır. Öğlen yemeğinde tek fark yoğurt ekleyebilirsiniz. Akşamları ise birgün sebze yediyseniz diğer gün muhakkak et. Bir gün sebze varsa diğer gün muhakkak balık, tavuk, köfte veyahut ızgara tüketmemiz gerekir.  ]]>
  Karbonhidrat Sindirimi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-sindirimi.html Mon, 26 Nov 2018 15:26:32 +0000 Karbonhidrat Sindirimi, Karbon, hidrojen ve oksijen atomları içeren organik bileşiklerin genel adıdır. Aktif aldehit veya keton grubuna sahip polihidroksi alkaller veya hidroliz edildiklerinde bu maddeleri veren bileşikler olarak Karbonhidrat Sindirimi, Karbon, hidrojen ve oksijen atomları içeren organik bileşiklerin genel adıdır. Aktif aldehit veya keton grubuna sahip polihidroksi alkaller veya hidroliz edildiklerinde bu maddeleri veren bileşikler olarak tanımlanmaktadır. Bütün canlı hücrelerin de bulunmaktadır. Doğa da büyük moleküller halinde bulunur. Vücuda alınan bu büyük moleküllerin hücrelere iletilmesi için canlı tarafından sindirilmesi ve uygun moleküler büyüklüğe kadar parçalanması gerekmektedir. Karbonhidratlar  birinci dereceden enerji olarak kullanılırlar. Vücudumuz da en çok bulunan üçüncü besin maddesi karbonhidratlardır. Su ve bazı minerallerin vücutta tutulmasına yardımcı olurlar. Proteinin enerji için kullanılmasını önleyerek kas kaybını azaltırlar. Kompleks karbonhidratlar sindirimi çok yavaş olduğu için kan şekerini hemen yükseltmezler.  Karbonhidrat eksikliği ciddi hastalıklara sebep verdiğinden  dolayı uzun süreli diyetlerde önerilmemektedir. Kısa süreli ve çabuk kilo verilecek diyetlerde karbonhidratlı yiyecekler vücuda alınmadan, sadece protein ağırlıklı beslenme ile yapılır. Beynin en önemli çalıma kaynağı karbonhidratlar dır. Bu da kişide unutkanlık, sinir sisteminde bozukluklar, huzursuzluk, depresyon, halsizlik ve yorgunluk, unutkanlık, lif alımının yeterince olmamasından dolayı ileri durumlarda kanser ve kalp hastalıkları, vücuttaki hastalıkların tedavisinde aksamalar görülebilmektedir.

  Karbonhidrat Sindirimi

  Karbonhidratlar içeriğindeki lifler sayesinde bağırsak sistemini düzene koyan gıdalardandır. Karbonhidrat içeren gıdalar arasında en başta bulunan hepimizin bildiği gibi tahıllar ve ekmekler gelmektedir, mısır gevreği, pirinç, arpa, yulaf, makarna, yüksek karbonhidrat içeren besinler arasında bulunmaktadır. Meyvelerden kayısı, hurma, muz, yaban mersini, incir, üzüm, elma, portakal, armut, ananas, çilek, karpuz ve kuru üzüm bulunmaktadır. Baklagiller içinden ise, nohut, kuru fasulye, börülce, bakla yüksek miktarda karbonhidrat taşıyan kuru gıdalardır.  Bazı kök sebzelerden olan patates, havuç, mısır ve tatlı patates de bu grup içerisinde yer almaktadır. Basit karbonhidratlı gıdalar da bulunmaktadır.  Yüksek miktarda kompleks karbonhidrat taşıyan besinler de bulunmaktadır. Bu besinler bize sağlıklı olmayı ve formda kalmayı sağlarlar. İçerilerinde yeteri kadar vitamin, mineral ve lif bulunmaktadır. Bu besinler arasın da kepek, yulaf, mısır, arpa, karabuğday, mısır unu,  tam tahıllı gevrek, bezelye, müsli, fasulye ve mercimek dir. Süt ve süt ürünleri yüksek yağ ve protein içerikleriyle bilinirler. Yağsız süt, diyet yoğurt, çikolatalı süt yüksek karbonhidrat içeren ayrıca protein kaynaklı gıdalardır. Bütün çikolata, şeker ve şekerlemeler, kurabiyeler de karbonhidrat içeriği fazla olan gıdalardır. 

  Karbonhidrat Sindirimi, tükrük te bulunan bir enzim sayesinde ağızda başlamaktadır. Bu enzimin adı amilaz dır. Amilaz nişastayı etkiler. Dahil olduğu enzim grubu karbohidraz dır. Amilaz nişasta molekülündeki bağları parçalayarak bu parçalanmada oluşan maddeleri tükrüğün su moleküllerini etkiler. Enzim içerisinde bulunan ortamın asit veya baz konsantrasyonuna göre etkili olur. Tükrükteki amilaz sadece bazik ortamda etkili olmaktadır. Mide öz suyu çok asitlidir. Amilazın etkinliği asitli ortamda durur, bundan dolayı mide de nişastanın sindirimi yapılmaz. Karbonhidrat sindirimi, ince bağırsakta tamamlanır. Amilaz enzimi ile meydana gelen maltoz ince bağırsakta özel bir enzim ile glikoza çevrilir. Ağızda parçalanan nişasta pankreastan gelen amilazın etkisi ile ince bağırsakta sindirilir.
  ]]>
  Karbonhidrat Sentezi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-sentezi.html Tue, 27 Nov 2018 09:51:11 +0000 Karbonhidrat sentezi, karbonhidratlar canlılar için oldukça önemli bir enerji kaynağıdır. Oksijen, hidrojen ve karbondan oluşan karbonhidratlar, (CH2O)n formülüyle gösterilmektedir. Enerji vermelerinin yanında, yapı m Karbonhidrat sentezi, karbonhidratlar canlılar için oldukça önemli bir enerji kaynağıdır. Oksijen, hidrojen ve karbondan oluşan karbonhidratlar, (CH2O)n formülüyle gösterilmektedir. Enerji vermelerinin yanında, yapı maddesi görevini üstlenmişlerdir. Karbonhidratlar disakkarit, monosakkarit ve polisakkarit olarak 3 grup halinde değerlendirilir. Karbonhidrat sentezine polisakkaritlerin sentezi ilk poliasakkaritlerin sentezinden başlamaktadır.

  Polisakkaritlerin sentezi

  Bunlar fazla sayıda monosakkaritin dehidrasyon sentezi neticesinde birleşmesiyle meydana gelen karbonhidratlardır.

  n (Monosakkarit) (Hidroliz) <----- -----> (Dehidrasyon) Polisakkarit + (n+1) Su

  Dışardan hücre içine giren ya da hücrenin içinde olan monosakkaritlerin arasında kurulan glikozit bağı sayesinde polisakkaritler sentezlenmektedir. Bu sentez bakterilerde 2 türde meydana gelir. Bunlar;

  Fosforilasyon:  Fosforilase enzimleri aracılığıyla katalize edilen reaksiyonda monosakkarit ünitelerinde glikozit bağı kurulmak suretiyle polisakkaritler sentezlenmektedir.

  Transglikozilasyon: Reaksiyonda glikozit bağının üniteden aktarılması yoluyla yeni bağlar kurulmakta ve polisakkaritler meydana gelmektedir.

  Polisakkaritler kompleks şeker olarak ta tanımlanmaktadır. Bunların temel birimi glikozdur. Glikozlar farklı bağlandığından, çeşitli polisakkarit oluşur. Bunların en önemlileri selüloz, nişasta, kitin ve glikojendir.

  Monosakkaritlerin sentezi

  Bunlar basit şeker olarak tanımlanmaktadır. Suyla daha küçük ünitelere parçalanmaz, ancak hücre zarından direkt geçerler. En önemli monosakkaritler altı karbonlu heksoz ve beş karbonlu pentozdur. Glikoz, galaktoz ve fruktoz hektoz örnekleridir.

  Karbonhidrat Sentezi

  Disakkaritlerin sentezi

  2 molekül monosakkarit dehidrasyon senteziyle birleştiğinde meydana gelen şekerler disakkarittir. Monosakkaritler glikozit bağıyla bağlanmaktadır. Küçük moleküllerde birleşme sırasında su açığa çıkarmakta ve bu tepkimeler dehidrasyon sentezi olarak tanımlanmaktadır.

  C6H1O6 + C6H1206 (Hidroliz) <---- ------> (Dehidras Polisakkaritler: Çok sayıda monosakkaritlerin dehidrasyon senteziyle birleşmesi sonucu oluşan karbonhidratlardır.

  Canlılarda en fazla sakaroz, laktoz ve maltoz disakkaritler olur. Disakkaritler canlıların sindirim sisteminde monosakkaritlere ayrılıp kullanılmaktadır. Büyük moleküllere su ilave edilerek kendini oluşturan yapı birimlerine ayrılması ise hidroliz olarak tanımlanır.

  ]]>
  Karbonhidrat Kaynakları https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-kaynaklari.html Tue, 27 Nov 2018 22:26:59 +0000 Karbonhidrat Kaynakları, Temel besin maddelerinden birisi olan karbonhidratların ana görevi vücudun ihtiyaçının olduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar vasıtasıyla alınan karbonhidratı glikoza dönüştürür. Karbonhidrat Kaynakları, Temel besin maddelerinden birisi olan karbonhidratların ana görevi vücudun ihtiyaçının olduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar vasıtasıyla alınan karbonhidratı glikoza dönüştürür. Bu şeker organların çalışması, yeni hücre ve doku oluşumu şeklinde kullanılır. Şekerin fazlası, daha sonra ihtiyaç duyulduğu zaman kullanılmak üzere karaciğerde saklanır. Karbonhidratlar basit ve kompleks karbonhidrat olarak 2’ye ayrılır. Basit karbonhidratlar meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünlerinde yer alır. Rafine edilmiş ve işlemden geçirilmiş hazır gıda ürünlerinde de basit karbonhidrat yer almaktadır. Tam tahıl ekmekleri, kahvaltılık gevrekler, nişastalı sebzeler ve baklagiller ise kompleks karbonhidrat yer almaktadır. Kompleks karbonhidratlı yiyecekler aynı zamanda besin lifi bakımından zengindir.

  Karbonhidrat bulunan besinler, beslenme uzmanlarının tavsiyesi, yemeklerinize fazla şeker, ekmeden ve sonradan şeker eklenen işlenmiş hazır gıdaları olabildiğince fazla tüketilmemesi, genel sağlığın muhafaza ve düzgün bir şekilde çalışan bir sindirim sistemi için daha çok kompleks karbonhidratça zengin gıdaların alınması biçimindedir. Basit karbonhidrat kaynağı bulunan rafine şeker yerine meyve ve sebze kullanabilirsiniz.

  Karbonhidrat yer alan besinler hakkında, özellikle diyet uygulayanlar arasında karbonhidratın kilo aldırdığı biçiminde bir ön yargı yer almaktadır. Karbonhidrat vücut için önemlidir ve belirli miktarda alınması dengeli beslenme, organların ve kasların fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereken enerjinin oluşması açısından önemlidir. Fakat iyi ve kötü karbonhidratları birbirlerinden ayırmak gerekir. Kötü karbonhidratların ana unsurları beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, tatlılar ve öbür işlenmiş gıdalardır. Bu gıdaların besin değerleri azdır, oldukça az lif bulundururlar ve kan şekerinde dalgalanmalara sebep olurlar.

  Ambalajlı gıda ürünü satın alırken içerisine eklenmiş şeker bulunup bulunmadığını ambalaj üstündeki içindekiler kısmını okuyarak öğrenebilirsiniz. Bunun için etikette, mısır tatlandırıcı, mısır şurubu, fruktoz, glikoz, laktoz, maltoz, sakaroz, şeker, invert şeker, malt şurubu, şurup ibarelerinin bulunup bulunmadığını kontrol edin. Eğer bu gıda katkı maddelerinden birisi varsa bu ürün kötü karbonhidrat kaynağı şeklinde nitelendirilebilir.

  Peki, sağlıklı bir beslenme için hangi kaynaklardan ne derecede karbonhidrat tüketmek gerekiyor Eğer özel bir sağlık koşulunuz yoksa günlük olarak alınan kalorilerin %40-%60’ının karbonhidratlardan, tercihen kompleks karbonhidratlardan gelmesi tavsiye edilmektedir. Bunu oluşturmak için, taze sebze ve meyve, tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, fasulye, mercimek, bezelye tüketebilirsiniz. Basit ve kompleks karbonhidrat yer alan bazı gıdaların listesini bulabilirsiniz, fakat bu liste karbonhidrat yer alan besinlerin tam listesi değildir. Yaşınıza ve sağlık koşullarınıza uygun, karbonhidrat bakımından zengin bir beslenme programı için bir uzmana başvurabilirsiniz.

  Meyveler, muz, elma, üzüm, ananas, elma püresi, yaban mersini, çilek, portakal, kavun, armut, şeftali, kuru üzüm, gibi kurutulmuş meyveler. Sebzeler, beyaz patates, tatlı patates, mısır, bezelye, kabak, gibi sebzeler. Bakliyat, mercimek, barbunya, fasulye, siyah fasulye, kuru fasulye, lima fasulyesi gibi bakliyatlar. Süt Ürünler, süt, yağsız süt, yoğurt, yağsız yoğurt gibi süt ürünleri. Tahıllar, esmer pirinç, arpa, bulgur, darı, çavdar, yulaf ezmesi, kahvaltılık gevrekler, patlamış mısır, tam buğday unu gibi tahıllar.

  Karbonhidratın kilo aldırması, fazla karbonhidratın aynı fazla protein yada yüksek yağ gibi yan etkilere neden olabilir. Gereğinden fazla karbonhidrat alırsanız tükettiğiniz kalori de doğru miktarda yükselir ve kilo alabilirsiniz. Eğer gereğinden az karbonhidrat alırsanız bu kalori eksikliğine (beslenme yetersizliği) sebep olabilir. Fakat dengeli bir beslenme programı yapıyorsanız her iki durum için de endişe etmenize neden yoktur. 

  ]]>
  Karbonhidrat Rejimi https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-rejimi.html Wed, 28 Nov 2018 07:11:11 +0000 Karbonhidrat Rejimi, Sağlıklı bir insanın günlük ihtiyacı olan karbonhidrat miktarı, 70. 80 arasında olmalıdır. günlük aldığı karbonhidrat bu rakamı geçmez ise kişinin kilosu dengede kalır ve kilo almaz. Karbonhid Karbonhidrat Rejimi, Sağlıklı bir insanın günlük ihtiyacı olan karbonhidrat miktarı, 70. 80 arasında olmalıdır. günlük aldığı karbonhidrat bu rakamı geçmez ise kişinin kilosu dengede kalır ve kilo almaz. Karbonhidrat miktarının yetmişin altında olması ise kilo verilmesine neden olur. Bu yüzden karbonhidrat, yani unlu gıdaların alımını azaltmak, tek başına bile zayıflama sebebidir. Karbonhidrat rejimi uygulayarak aç kalmadan, sağlığınızı riske atmadan rahat bir şekilde kilo vermek mümkündür.

  Karbonhidrat Rejimi Nasıl Zayıflatıyor

  Rejimi harfiyen uygulayan kişi, vücuda giren karbon hidrat azaldığı için glisemik indeks değerini yüksek tutarak vücudun doğal insülin salgılamasını çoğaltıyor ve böylece kan şekerini dengede tutuyor. Ayrıca vücut ihtiyacı olan insülini kendi ürettiği için rejim yapan kişi, rejim boyunca ve daha sonrasında bile, şeker, tatlı ve hamur işlerine olan düşkünlüğü azalıyor.

  Karbonhidrat Rejimi
  Karbonhidrat Rejimi Şu Şekilde Uygulanmaktadır:

  Bir hafta boyunca uygulanan bu diyetle yaklaşık olarak beş kilo verebilirsiniz.

  1. gün

  Kahvaltı:
  • 1 fincan şekersiz kahve veya çay
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı,
  • 1 adet az yağ ile hazırlanmış tost
  • 1 çay bardağı greyfurt suyu
  Öğle yemeği:
  • 1 porsiyon bonfile
  • Haşlanmış karışık sebze tabağı, (patates, kabak, fasulye, brokoli, vs)
  • 1 adet mümkünse yeşil alma
  Akşam yemeği:
  • 5.6 adet haşlanmış karides
  • 1 bardak meyve suyu, veya meyveli yada sade soda
  • Yarım porsiyon ızgara tavuk
  • 1 adet domates
  2. gün

  Kahvaltı:
  • 1 fincan şekersiz çay veya kahve
  • 1 adet rafadan yumurta
  • Tereyağı ile hazırlanmış sucuklu veya peynirli tost
  Öğle yemeği:
  • 1 porsiyon balık ızgara
  • 1 bardak istediğiniz bir içecek
  • yağsız mevsim salata
  • 1 fincan şekersiz kahve
  Akşam yemeği:
  • 1 bardak dilediğiniz içecek
  • 1 porsiyon beyaz veya kırmızı et,
  • Krem şantili çilek, (bir porsiyon)
  3. gün:

  Kahvaltı:
  • 1 fincan sade Türk kahvesi
  • 1 çay bardağı taze sıkılmış portakal suyu
  • 50 gram beyaz peynir
  • 1 adet tost
  Öğle yemeği:
  • 1 kase domates çorbası (hazır olmasın)
  • Yağsız karışık salata
  • Etli sebze yemeği
  • Sade kahve
  Akşam yemeği:
  • Bir adet orta irilikte ince doğranmış domates
  • Balık ızgara,
  • Yarım kase tarhana veya yoğurt çorbası,
  4. gün:

  Kahvaltı:
  • 1 fincan şekersiz kahve veya çay
  • 1 adet katı pişmiş yumurta
  • 10 adet az tuzlu ve yağsız zeytin
  Öğlen yemeği:
  • Et veya tavuk döner
  • 1 kase yarım yağlı yoğurt 
  • 1 adet portakal
  Akşam yemeği:
  • 1 fincan sade kahve
  • levrek tava
  • 4 yaprak marul
  • 1 çorba kaşığı mayonez
  5. gün:

  Kahvaltı:
  • 1 fincan şekersiz çay veya kahve
  • 50 gram beyaz peynir
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 adet rafadan yumurta
  Öğle yemeği:
  • 1 porsiyon ızgara kuzu eti
  • 1 porsiyon, ıspanak, (püre halinde veya salatası)
  • 1 porsiyon karışık salata
  • 1 çay bardağı yarım yağlı ayran
  Akşam]]> Protein Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/protein-karbonhidrat.html Thu, 29 Nov 2018 05:58:32 +0000 Protein Karbonhidrat, Protein, saç telinden tutunda tırnaklara kadar, bütün hücrelerin önemli bir fonksiyonel ve yapısal bileşeni olmaktadır. Vücudun üretmiş olduğu enerjinin yaklaşık %5-%15’i, gıdalar aracılığıyl Protein Karbonhidrat, Protein, saç telinden tutunda tırnaklara kadar, bütün hücrelerin önemli bir fonksiyonel ve yapısal bileşeni olmaktadır. Vücudun üretmiş olduğu enerjinin yaklaşık %5-%15’i, gıdalar aracılığıyla alınan protein maddelerindendir. Protein, canlıların hücre yapılarının temel taşı olarak bilinir. Bu nedenden dolayı protein adı verilir. Protein, Yunanca da ilk veya birinci anlamında kullanılan protos kelimesinden gelir. Her canlı kendine özgü bir protein bileşimine sahip olmaktadır.  Özellikle de çocukluk döneminde yeterli olarak protein alımı sağlıklı bir gelişim için oldukça önemli bir husustur. Yetişkin kişilerdeyse, enerjinin yanı sıra hücrelerin onarımında protein mineraline ihtiyaç duyulur. Bütün hayvan ve bitki hücreleri bir miktar protein içerse de, besinlerde bulunan protein miktarı çok farklı değerlere sahip olabilir. Bu nedendendir ki bir organizmadan diğer bir organ, kan ve doku yapısını direk olarak aktarmak oldukça zor gerçekleşir. Her hücrede beş bine yakın protein çeşidi vardır. Bunların çoğunluğu enzimlerden oluşur. İnsan organizmasında olan proteinlerin çeşitli görevleri bulunmaktadır. Katılmadıkları biyokimyasal olay yok denecek kadar azdır. Besin maddesindeki protein maddelerinin görevi, vücutta bulunan aminoasitleri uyararak vücuda has protein maddelerini oluşturur. Besin maddelerinde proteinin kalitesi, organizmanın ihtiyaç değişim göstermektedir. Proteinler kas yapımında ve doku tamirinde gerekli olan maddelerdir. Sadece karbonhidrat ve yağ miktarında bir yetersizlik söz konusu olduğu vakit vücut proteini bir enerji kaynağı olarak kullanır. Bu şekilde bir oluşum söz konusu olduğunda, kaslarda ve zayıf dokularda kayıplar meydana gelecektir.

  Protein KarbonhidratKarbonhidrat, sağlıklı beslenmenin önemli olan maddelerindendir ve vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar, beyin ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Karbonhidrat, dünyada en önemli ve en yaygın olan organik maddelerdendir. Karbonhidrat, bitkisel mikro organizmadan, karbon maddesinden, sudan ve ışık enerjisinden oluşmuştur. Beslenme uzmanları karbonhidrat mineralini iyi ve kötü olarak iki ana gruba ayırmaktadır. İyi olan karbonhidrat minerali, diğer adıyla kompleks karbonhidratlar olarak adlandırılır ve 1’den fazla doğal şeker türü içermektedir. Bu mineralin sindirimi oldukça yavaştır. Kötü karbonhidrat minerali ise diğer bir adıyla basit karbonhidrat olarak adlandırılmaktadır. Bu karbonhidrat mineralinin içerisinde var olan şeker kana çabuk karışarak kan şekeri seviyesini aniden yükseltir. Kompleks karbonhidrat maddeler içeren meyve, sebze, bakliyat grubu ve tam tahıllı gıdalar sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olan karbonhidrat içerikli gıdalardan olmaktadır. Besin lifi içeren karbonhidrat gıdaları aynı zamanda yemeklerden sonra kan şekeri seviyesinin korunmasında, kalp rahatsızlıkları ve damar hastalıkları riskinin düşürülmesinde, sindirim sistemi hastalıklarından korunmak için oldukça önemli olmaktadır.Karbonhidratların yapısında oksijen bulunması nedeniyle, oksidasyon halinde olan yağlar ve proteinlere göre çok daha az oksijene ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı karbonhidrat maddeleri, ekonomik enerji maddesi olarak belirir. Karbonhidratlar, yağ ve proteinlere göre %4-5 oranında daha fazla enerji kaynağı olarak kullanmaktadır. Karbonhidratlardan zengin bir beslenme programı izleyen kişiler, normal yağ ve proteinden zengin diyet alanlara göre daha uzun süre yorulmadan çalışırlar. Karbonhidrat yapısına göre monosakkarit madde, disakkarit madde, oligosakkarit madde ve polisakkarit madde şeklinde sınıflandırılmaktadır. Karbonhidrat kaynakları genel itibariyle basit olarak ve kompleks şekilde ayrılmaktadır. Basit şekerler çabuk emilir ve kan şekerinde ani yükselme ve düşüşe sebep olurlar. Çay şekeri, süt şekeri, meyve şekeri, bal ve reçelde bu gruba dahil olmaktadır. Bileşik olan karbonhidratların sindirimi d]]> Karbonhidrat https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat.html Thu, 29 Nov 2018 07:19:31 +0000 Karbonhidrat,  Karbon, hidrojen ve oksijen atomları içeren organik bileşiklerin genel adıdır. Bütün canlı hücrelerin de bulunmaktadır. Doğada büyük moleküller halinde bulunur. Vücuda alınan bu büyük moleküllerin hücr Karbonhidrat,  Karbon, hidrojen ve oksijen atomları içeren organik bileşiklerin genel adıdır. Bütün canlı hücrelerin de bulunmaktadır. Doğada büyük moleküller halinde bulunur. Vücuda alınan bu büyük moleküllerin hücrelere iletilmesi için canlı tarafından sindirilmesi ve uygun moleküler büyüklüğe kadar parçalanması gerekmektedir. Karbonhidratlar birinci dereceden enerji olarak kullanılırlar. Vücudumuzda en çok bulunan üçüncü besin maddesi karbonhidratlardır. Yapıtaşları glikozdur. Depo şekli hayvanlar da glikojen, bitkilerde ise nişastadır. Kimyasal sindirimi ağızda başlamaktadır.

  Karbonhidratlar, yapılarına göre üç gruba ayrılmakta dırlar. Monosakkaritler, disakkaraitleri polisakkaritlerdir.  Monosakkaritler, basit şekerler olarak adlandırılmaktadır. Bunlar; glikoz (üzüm şekeri), fruktoz (meyve şekeri), galaktoz ( altı karbonlu mono sakkarit)). Disakkaritler, sakkaroz (çay şekeri), laktoz ( süt şekeri), maltoz ( malt şekeri) dir. Polisakkaritler, nişastalar ( bitkilerde depo karbonhidratlar, glikojen ( kas ve karaciğerdeki depo karbonhidratlar), selüloz (posa) dır.Su ve bazı minerallerin vücutta tutulmasına yardımcı olurlar. Proteinin enerji için kullanılmasını önleyerek kas kaybını azaltırlar. Kompleks karbonhidratlar sindirimi çok yavaş olduğu için kan şekerini hemen yükseltmezler.  Karbonhidrat eksikliği ciddi hastalıklara sebep verdiğinden  dolayı uzun süreli diyetlerde önerilmemektedir. Kısa süreli ve çabuk kilo verilecek diyetlerde karbonhidratlı yiyecekler vücuda alınmadan, sadece protein ağırlıklı beslenme ile yapılır. Beynin en önemli çalıma kaynağı karbonhidratlar dır. Bu da kişi de unutkanlık, sinir sisteminde bozukluklar, huzursuzluk, depresyon, halsizlik ve yorgunluk, unutkanlık, lif alımının yeterince olmamasından dolayı ileri durumlarda kanser ve kalp hastalıkları, vücuttaki hastalıkların tedavisinde aksamalar görülebilmektedir. Karbonhidratlar da içeriğindeki lifler sayesinde bağırsak sistemini düzene koyan gıdalardandır.  Sağlıklı bir beslenme programında kişinin günlük alacağı kalori miktarının % 45-65 arasının rafine edilmemiş saf karbonhidratlar dan olması gerekmektedir. Tabi herkesin metabolizma hızı, yaşı, cinsiyeti, aktivite hızımız ve kilomuza göre  günlük alınacak karbon hidrat miktarı da değişiklik göstermektedir. Metabolizma hızımız günlük kaç kalori karbonhidrat almamız gerektiğini belirler. Örneğin metabolizma hızı 2000 kcal olan bir kişinin günlük alması gereken karbonhidrat miktarı %55, protein miktarı %15, yağ miktarı %30 olmalıdır. Vücutta yeteri kadar karbonhidrat olmamsı halinde vücut kaslardan kullanmaya başlar. Karbonhidrat çeşitleri, glikoz, selüloz, nişasta, glikojendir. 

  Karbonhidrat
  Karbonhidrat içeren gıdalar arasında en başta bulunan hepimizin bildiği gibi tahıllar ve ekmekler gelmektedir, mısır gevreği, pirinç, arpa, yulaf, makarna, yüksek karbonhidrat içeren besinler arasında bulunmaktadır. Meyvelerden kayısı, hurma, muz, yaban mersini, incir, üzüm, elma, portakal, armut, ananas, çilek, karpuz ve kuru üzüm bulunmaktadır. Baklagiller içinden ise, nohut, kuru fasulye, börülce, bakla yüksek miktarda karbonhidrat taşıyan kuru gıdalardır.  Bazı kök sebzelerden olan patates, havuç, mısır ve tatlı patates de bu grup içerisinde yer almaktadır. Basit karbonhidratlı gıdalar da bulunmaktadır. Bunlar arasında şeker, şekerleme, kek, mısır şurubu, meyve suyu, ekmek, beyaz undan yapılmış makarna, mısır gevreğini sayabiliriz. Yüksek miktarda kompleks karbonhidrat taşıyan besinler de bulunmaktadır. Bu besinler bize sağlıklı olmayı ve formda kalmayı sağlarlar. İçerilerinde yeteri kadar vitamin, mineral ve lif bulunmaktadır. Bu besinler arasın da kepek, yulaf, mısır, arpa, karabuğday, mısır unu, makarna, patates, kepekli pirinç, kıyılmış buğday, tam tahıllı gevrek, bezelye, müsli, fasulye ve mercimek dir. Karbonhidratların fazla alınması ile bilindiği üzere kilo aldırma özelliği bulunmaktadır. Bunun için kilo almak isteyen kişiler karbonhidrattan zen]]> Karbonhidratların Sindirimi Nerede Başlar https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidratlarin-sindirimi-nerede-baslar.html Fri, 30 Nov 2018 04:14:24 +0000 Karbonhidratların sindirimi nerede başlar, kimyevi maddelerin sindirilmesi ile alakalıdır. Canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri amaçlı gereken maddeleri vücutlarına ya da hücrelerine almaları olayına beslenme denir.  Karbonhidratların sindirimi nerede başlar, kimyevi maddelerin sindirilmesi ile alakalıdır. Canlıların hayatlarını sürdürebilmeleri amaçlı gereken maddeleri vücutlarına ya da hücrelerine almaları olayına beslenme denir. Beslenme olayında, dışarıdan edinilen maddelere besin denir, Besinler, organik olmayan besinler ( su ve madensel tuzlar)  ve organik besinler biçimde 2 grupta toplanabilirler.
   
  Ototrof canlılar, dışarıdan yalnızca organik olmayan besin  alırlar. Aldıkları organik olmayan maddelerden, yaşamları amaçlı gereken organik maddeleri fotosentez ya da kemosentezle kendileri yaparlar. Bu sebeple sindirici sistemleri yoktur. Heterotrof olan canlılar, hem bir organik olmayan hem bir de organik besinleri hazırlıklı biçimde alırlar. Dışarıdan edinilen kocaman parça parça besinlerin, ağız, mide ve az da olsa ince bağırsaklarda fizyolojik biçimde daha minik parçalara ayrılmasına mekanik sindirim denir. Edinilen kocaman moleküllü besinlerin enzimler sayesinde, daha minik moleküllere parçalanması olayına ise kimyevi sindirim denir. Yediğimiz besin maddelerinde yer alan, su, madensel tuzlar, vitaminler, glikoz, fruktoz, galaktoz, amino asitler, içki benzeri minik maddeler sindirime uğramaz. Yağlar, disakkarit, polysakkarit benzeri karbonhidratlar, proteinler ve nükleik asitler kimyevi sindirim ile hücre zarından geçebilecek minik moleküllere parçalanırlar. Kimyevi sindirim, ağız, mide, ince bağırsaklarda olabilir. Karbonhidratların birçok vücuda nişasta, glikojen ve karmaşık şekerler biçimde girer. Bu bileşikler, glikoz benzeri kolay şekerlerden meydana gelir. Nişasta ve glikojen birçok glikoz moleküllerinin bağlanmasıyla meydana gelen çok kocaman moleküllerdir. Çay şekeri olan sakkaroz karmaşık bir şekerdir. Sakkaroz moleküllü 2 tane altı- karbonlu şeker molekülünün bağlanmasından meydana gelir. Besin biçimde hayvan vücuduna giren enerji kaynaklarının en başında karbonhidratlar yer alır. 
  Karbonhidratların Sindirimi Nerede Başlar 
  Karbonhidrat sindirimi, tükrükteki bir enzimin tesiriyle başlar. Bu enzim amilazdır. Amilaz nişastayı etkiler. Amilazın dahil olmak üzere meydana geldiği enzim grubuna karbohidraz denir. Amilaz nişasta molekülündeki bağları parçalar ve bu parçalanma neticesi olan maddelere tükrüğün su moleküllerini etkiler. 
   
  Amitaz 
  Nişasta + su  ---Şeker  (Maltoz)  
   
  Enzim ortamın asit ya da baz  ( pH )  konsantrasyonuna göre gösterişli olabilir. Tükrükteki amilaz tek bazik ortamda etkilidir. Mide öz suyu çok asitlidir. Amilazın faaliyeti asitli ortamda durduğu amaçlı, midede nişastanın sindirimi yapılmaz. 
   
  Tükrükteki Amilaz Karbonhidratlar + Su ----------------> Monosakkaritler  
   
  Karbonhidratların Sindiriminde vazife alan Enzimlerin tipik ismi Karbonhidratazdır.   
   
  Ağızda: Dekstrin + Maltoz  (pityalin)   
   
  Midede: Karbonhidrat Sindirimi konusunda Enzim salgılanmaz.   
   
  İnce Bağırsaklarda: Onikiparmak bağırsağına salgılanan pankreas öz suyundaki amilaz ile, nişasta, glikojen ve dekstrin disakkaritlere  ( maltoza )  parçalanır.   
   
  Nişasta Amilaz Glikojen + Su --------- > Maltoz Dekstrin  
   
  İnce bağırsak bezlerinden salgılanan maltaz,  laktaz,  sakkaraz enzimleriyle disakkaritler monosakkaritlere parçalanır.   
   
  Maltaz Maltoz + Su  ---- > 2 Glikoz Laktaz Laktoz + Su  ------> Glikoz + Galaktoz Sakkaraz Sakkaroz + Su  --------> Glikoz + Fruktoz  
   
  Karbonhidrat Sindirim ürünü glikoz, fruktoz ve galaktozdur .
  ]]> Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-hangi-besinlerde-bulunur.html Sat, 01 Dec 2018 03:19:37 +0000 Karbonhidrat hangi besinlerde bulunur, Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen her insanın karbonhidrata ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan olan karbonhidrat, bir insan vücudunda en az protein kadar Karbonhidrat hangi besinlerde bulunur, Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen her insanın karbonhidrata ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazlardan olan karbonhidrat, bir insan vücudunda en az protein kadar değerlidir. Nasıl ki protein eksikliklerinden dolayı bir insanın sağlığında bozulmalar meydana geliyorsa karbonhidrat eksikliğinde de insanlar aynı sorunları yaşayabilmektedir. Fakat insanlarda görülen protein eksikliklerine göre karbonhidrat eksikliğine daha az rastlanan bir durumdur. Bu durumun farklı nedenleri arasında en büyüğü ise hemen hemen her insanın tükettiği un ve unlu mamüllerin içerisinde karbonhidrat bulunmasıdır. Bu mamüllere örnek olarak ekmek verilebilir. Az bile olsa her insanın en az bir dilim günlük olarak yediği ekmek içerisinde birçok miktarda karbonhidrat bulunur. Böylece kişilerin ihtiyaç duydukları günlük karbonhidrat sağlanmış olur. Karbonhidrat birçok besin içerisinde görülen bir madde olmasına rağmen bazı insanlar bu maddeyi bazı tozlar ile vücuduna almaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise tabi ki bu insanlarda görülen aşırı karbonhidrat eksikliği ve bunun yanında görülen aşırı zayıflık durumlarıdır. 

  Karbonhidrat insanların çokça tükettikleri sebzeler içerisinde bolca karbonhidrat bulunmaktadır. Fakat doktorlar bu karbonhidratları genellikle kötü huylu olarak değerlendirmektedir. Bilimsel olarak kompleks karbonhidratlar olarak bilinen kötü huylu karbonhidratlar sebzelerin hızlı bir şekilde sindirilmesinden dolayı bu özelliği taşımaktadır. Örneğin bol karbonhidrat içeren bir sebzenin içerisinde bulunan karbonhidrat vücuda girdikten sonra hızlı bir şekilde sindirilerek kana karışır ve bu durumda aniden kana karışan karbonhidrat aynı zamanda aniden kan şekerinin yükselmesine neden olabilir. Bu tür karbonhidratın bulunduğu besinler arasında fasulye en iyi örnektir. 
  Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur
  • Fasulye: Sebze olarak içerisinde karbonhidrat bulunan bir besin fasulyedir. İçerisindeki karbonhidrat özellikle vücudunda karbonhidrat eksikliği bulunan insanların çokça tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Fasulye içesinde bulunan karbonhidrat her ne kadar kötü huylu olsa da karbonhidrat eksikliği sorunu yaşayan insanlar ya da  kilo almak isteyen insanlar bu besini bolca tüketmelidir. 
  • Kırık Bezelye: Yine fasulye kadar büyük etkileri olan bezelye içerisinde karbonhidrata rastlamak son derece olağan bir durumdur. Aynı zamanda kişilerde günlük lif ihtiyacını karşılayabilen bezelye karbonhidrata ihtiyacı olanlar için uygun bir besindir.
  • Elma: İçerisinde bolca karbonhidrat bulunmaktadır. Bu meyve içerisindeki karbonhidrat aslında elmanın tam olarak kabuklarında bulunur. Bu nedenle karbonhidrat ihtiyacı olun ve bu ihtiyaçları elma ile karşılamak isteyen insanlar bolca kabuklu elma tüketebilirler. 
  • Esmer pirinç: Özellikle ülkemizde çok tüketilen bir besin olan pirinç tam bir protein ve karbonhidrat deposudur. Bu nedenle özellikle kilo almak isteyen insanlar pirinç ve karbonhidrat tüketerek kilo alabilirler. Sebzelere göre daha sağlıklı olan pirinç, en sağlıklı karbonhidrat kaynakları arasında yer almaktadır.
  • Kepek ekmeği: Kepek ekmeği genellikle insanların zayıflamak amacı ile tükettikleri yiyecekler arasındadır. Fakat içerisinde bulunan karbonhidrat bu kişilerde zayıflamanın daha zorlaşmasına neden olabilmektedir. 
  • Bu besinlerin yanı sıra daha birçok karbonhidrat içeren besinler bulunmaktadır. Bu besinler ise kısaca armut, kızılcık, badem, kabak çekirdeği, yer fıstığı, ayçekirdeği, ceviz, şeftali, çilek, ananas, yulaf ezmesi, nektar, papatya, ahududu gibi daha birçok besin içerisinde karbonhidrat bulunmaktadır.
  ]]>
  Karbonhidrat Değerleri https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-degerleri.html Sat, 01 Dec 2018 12:17:30 +0000 Karbonhidrat değerleri, Karbonhidrat diyeti sayesinde istediginiz ögünde dilediginiz kadar yiyebilir dilediğiniz ölçülerde besin yiyecek gıda tüketebilir ölçüler önemlidir, bu sayede aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Tek yapmaniz Karbonhidrat değerleri, Karbonhidrat diyeti sayesinde istediginiz ögünde dilediginiz kadar yiyebilir dilediğiniz ölçülerde besin yiyecek gıda tüketebilir ölçüler önemlidir, bu sayede aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Tek yapmaniz gereken günlük aldiginiz karbonhidrati miktarini azaltmak karbonhidrat değerlerini bilmek ve bu değerlere dikkat etmek gerekir. Sismanlamamizin kilo almanızın  en önemli nedenlerinden biri de fazla gida almamiz sonucunda vücudumuzda yag birikmesi yağ depolanması ve bu yağı yakamamamız o enerjiyi tüketemememizdir. Vücuttaki bu yaglar genellikle de alinan karbonhidratlarin yakilmayip depolanmasiyla olusur. Bu yağları sporla, yürüyüşle ve yüzmeyle yakabiliriz.

  Normal bir insanin günlük almasi gereken tüketmesi zorunlu karbonhidrat ünite miktari 65-70 arasindadir. Her gün bu miktarda karbonhidrat alan tüketen kisi kilosunu dengede tutar ve şismanlamaz. 65 ünitenin altinda karbonhidrat alan tüketen kisi ise kilo verir. Karbonhidrat üniteniz 35-65 ünite arasinda kaldiği sürece inmek istediğiniz kiloya kolayca erise bilir sağlıklı yaşaya bilir zinde ve dinç kalabiliriz.

  Karbonhidrat diyetini yaparken aç kalmazsiniz sürekli tokluk hissi duyar kolay kolay acıkmazsınız. Bu sebeple de sinir siteminiz yipranmaz mutlu ve huzurlu kalırsınız. Rejim sirasinda özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sekerli ve unlu yiyeceklerden kaçinmak hamur işi tereyağ bal tüketmemek ve bol bol spor yapmak gerekir. Bunun yaninda listenizde, yumurta, peynir ve balik gibi hem besleyici hem de karbonhidrat degeri düsük besinleri bol bol tüketmeli yoğurt ve çorbayı menünüzden eksik etmemeli ve sofranızda kırmızı biber bulundurmalisiniz. 
  Karbonhidrat Değerleri
  Karbonhidrat değerleri Çorbaların karbonhidrat değerleri,

  Tavuk suyu 0 
  Et suyu sade 0 
  Iskembe 12
  Paça 13
  Sebze 13 
  Mantar 16
  Domates 17
  Kuskonmaz 17 
  Sehriye 18 
  Tarhana 18 
  Mercimek 19
  Bezelye 22

  Karbonhidrat değerleri Sebzelerde,

  Patlican (2 adet) 5
  Kabak (2 adet) 5
  Dolmalik biber (2 adet)4
  Kuskonmaz 6
  Enginar (1 adet) 7
  Karnabahar 7
  Kereviz 7
  Kiymali ispanak 7
  Etli lahana dolmasi 9
  Püre ispanak 9
  Pirasa 10
  Havuç 10
  Zeytinyagli lahana dolmasi 1*9
  Misir (2 adet) 20
  Pirinçli ispanak 22
  Taze bezelye 22
  ]]>
  Karbonhidrat Sayımı https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-sayimi.html Sun, 02 Dec 2018 07:15:48 +0000 Karbonhidrat sayımı, Karbonhidrat sayımı diyabetli hastalar için öğün planlama yöntemidir. Bu yöntemi kullanan diyabetli hastalar gün içerisinde tükettiği besinlerdeki karbonhidrat miktarını hesaplayarak
  Karbonhidrat sayımı, Karbonhidrat sayımı diyabetli hastalar için öğün planlama yöntemidir. Bu yöntemi kullanan diyabetli hastalar gün içerisinde tükettiği besinlerdeki karbonhidrat miktarını hesaplayarak ona göre öğün planlaması yaparak kandaki şeker oranını dengede tutabilir. Örneğin etkili insülin kullanan diyabet hastaları, karbonhidrat sayımı ile  bir ünite insülinde vücutlarına ne kadar karbonhidrat aldıklarını öğrenebilirler. Bununla birlikte yemek yemeden önce kan şekerini ölçtüklerinde karbonhidrat miktarına göre insülin dozunu da ayarlayabilirler.

  Karbonhidrat sayımı, diyabet hastaları için öncelikli bir diyet değildir. Diyabet hastaları için önemli olan beslenme şekillerindeki kan şekerini belirleyen karbonhidrat miktarını bilmeli, hangi besinlerde ne kadar karbonhidrat var ve hangi oranda bu gıdalardan tüketeceğini bilmelidir. Bunun için diyabet hastası olan kişi gerekli bilgileri almalı bunu pratiğe dönüştürerek beceri kazanması gerekmektedir. Diyabetli bu karbonhidrat sayımı yöntemi ile tıbbi beslenme tedavisinin ulaşması gereken noktaya öğün planlayarak yardımcı olmaktadır. Bu yöntemi öğrenen ve kullanan diyabetliler, diyabetin kendilerine verdikleri yükten kurtularak beslenme alanını rahatça genişletebilirler ve rahatça tüketim yaparlar.

  Karbonhidrat Sayımı
  Karbonhidrat sayımı üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada diyabetli kişi öncelikle karbonhidrat hakkında bilgi toplamalı, besinlerdeki miktarları gibi konularda bilgi alır. Bu bilgilerden yardım alarak güm içinde tükettiği besinlerdeki karbonhidrat miktarını hesaplayarak bir öğünde ne kadar karbonhidrat almış bunu hesaplar. İlk iki aşama bu şekilde oluşmaktadır. İlk aşamalar çok önemlidir ve yararı çoktur. Bunu örnekle açıklarsak, diyabetli kişi gün içerisinde farklı öğünlerde öğün öncesinde ve sonrasında kan şekerinin ölçümünü yapar ve tıbbı tedavinin ve beslenme tedavisinin kan şekerinde yaptığı etkiyi düzenler. Mesela akşam öğününde yemekte tüketilen besinler karbonhidrat miktarları uygun ise, ancak yemekten sonrası ölçümde kan şekeri istenen seviyenin üstünde ise tıbbı tedavide bir değişikliğe gidilmesi lazımdır. Tabi bu değişikliği kendimiz değil doktorumuza danışarak, ondan yardım almak gerekmektedir. Yine aynı şekilde öğünde tüketilen besinlerde değişiklik ve fazlalıktan dolayı karbonhidrat miktarlarındaki değişiklik kan şekeri seviyesini etkiliyor ise aldığımız besinlerde değişiklik yapmayı gerekmektedir.

  Karbonhidrat sayımının son aşamasında diyabet diyetisyenin yardım alınmalı verdiği bilgilere uyarak süreç alan bir aşamadır.İlk aşamalardan toplanan bilgiler ve kazanılan tecrübe üçüncü aşama ile birleştirilerek günlük hayatımızda diyabetin etkisini sıfıra indirmek mümkün olacaktır. Üçüncü aşamada karbonhidrat miktarı ile aldığı insülin yada şeker ilacı oranını birlikte oranlaması anlamına gelmektedir. Bunun için diyabet diyetisyeni ile görüşerek bir program ile birlikte çalışması gerekmektedir. Bu şekilde diyabetli kişi kan şekerini düzenlemek için fazla insülin yerine karbonhidratlı bir besin alarak bu denyi koruyabilir. Zamanla da bu dengeyi korumak için insülin veya şeker ilacı dozunu kendisi ayarlayabilir. Yine bir örnekle bunu açıklamak gerekirse doğum günü olan bir diyabetli, akşam arkadaşlarıyla pasta keserek kutlama yapacaktır. Bunun için akşam yiyeceği pastanın karbonhidrat miktarını ve gün içerisinde alacağı karbonhidrat miktarını bilir ve gün içerisinde alacağı diğer besinlerden fedakarlık yaparak akşam arkadaşlarıyla yiyeceği pastanın karbonhidratın dan faydalanabilir. Bunu uygulayan ve başaran bütün diyabetliler günlük yaşamlarında uygun beslenerek insülin dozunu da ayarlayarak yaşayabilirler. Bunun için de zamanla kazanılacak bilgiler sayesinde olacaktır.
  ]]> Karbonhidrat Tozunun Zararları https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-tozunun-zararlari.html Mon, 03 Dec 2018 03:57:58 +0000 Karbonhidrat tozunun zararları, Günümüzde insanların en çok şikayet ettiği konulardan birisi vücuda alınmış aşırı kilolardır. Aşırı kilolar gibi zayıflıktan da şikayet eden insanların sayısı hiçte az değildir. Ço Karbonhidrat tozunun zararları, Günümüzde insanların en çok şikayet ettiği konulardan birisi vücuda alınmış aşırı kilolardır. Aşırı kilolar gibi zayıflıktan da şikayet eden insanların sayısı hiçte az değildir. Çok kilolu insanlar da fazla karbonhidrat bulunmasından kaynaklı kilolar olmakta ve ek gıdalar, yardımcı diyetler ile bu kilolardan kurtulmaya çalışılır. İşte bunun tam tersi durumda zayıf olan kişilerde de karbonhidrat eksikliği bulunmaktadır. Bu durumda zayıf olan insanların derdine karbonhidrat tozları koşmaktadır. Karbonhidrat tozu bir nevi kilo aldırıcı yardımcı gıdadır. Vücudu çok kalori yakan, az yiyen, çok yiyen, spor yapan ve yapmayan kilo almak isteyen her kişinin alması gerektiği bir tozdur. Günlük tükettiğimiz gıdalardan yeterince alamadığımız kalori miktarının eksikliğini bu tozlar sayesinde karşılanması gerekir aşırı zayıf insanlar için. Örnek vermek gerekirse vücudunuz günlük 1200 kalori yakmakta ama yediğiniz yemeklerden aldığınız kalori 1000, işte bu aradaki kalori eksikliğini karşılamak için karbonhidrat tozları devreye girmektedir. Karbonhidrat tozunun faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Gereğinden fazla kullanım, yetkisiz kişiler ve firmalarla üretilmiş karbonhidrat tozları gibi nedenlerle faydasından çok zararlarını da görebiliriz.

  Karbonhidrat Tozunun Zararları
  Karbonhidrat tozunun, kullanımı konusunda tek bir program olmamakla birlikte, genel olarak dikkat edilmesi gereken bazı basit noktalar bulunmakta ve uyulduğunda etkili sonuçlar alınmaktadır. Genel olarak uzmanlar tarafından kullanılması önerilen program şu şekilde olmalıdır. Günlük 300 gr karbonhidrat tozu almamız gerekiyor ve bunu kullanma programı üç öğüne bölerek,yani sabah, öğle, akşam yüzer gram şeklinde bölmek gerekir. Zaten düşündüğünüzde siz bir günde tükettiğiniz bütün gıdaları tek öğünde tüketmediğiniz ve öğün sayılarını birden fazla tuttuğunuza göre, mantıken de karbonhidrat tozunu da aynen bu şekilde kullanmak gerekir. Ayrıca diğer önemli bir nokta da spor yaptığınızda, spor sonrasında alacağınız karbonhidrat tozu kas ve vücut gelişimi ve kilo almanızda oldukça faydalı olacaktır. Karbonhidrat tozu kullanmaya karar verdiyseniz  ve zayıf değilseniz gece yatmadan önce kullanmamak gerekir. Bu tozun egzersiz anında, egzersiz öncesi ve sonrası kullanılması önerilmektedir.Bununla beraber karbonhidrat tozu bir gıda değildir. Gıda takviyesi olduğunu unutmamak gerekir. Normal, rutin beslenme alışkanlıklarınızı korumalı, bunu bir ek gıda aracı olarak kullanmanızı hatırlatmak isteriz. Düzenli bir spor, sağlıklı gıdalarla beslenme ve karbonhidratların takviyesi ile sağlıklı ve faydalı  şekilde kilo almaya başlayabilir, vücudunuza istediğiniz kadar kiloya elde edebilirsiniz.

  Her bir gıdanın aşırı kullanımı faydalı değildir. Karbonhidratın faydasıyla birlikte, zararı da bulunmaktadır. Karbonhidrat tozunun fazlası vücuda zararlı etkisini gösterir. Bu zararları sayacak olursak;

  • Zararlı karbonhidratların kullanımı fazla olursa ideal ölçüleri geçer, aşırı kilo alınmasına neden olur.
  •  Aşırı kullanımı vücudun iyi kolestrolünü düşürür.
  • Fazla alınan karbonhidrat tozları diyabete neden olabilir.
  • Kilolu kişilerin kullanması aynı derecede çok sakıncalıdır.
  ]]>
  Karbonhidrat Yağ Protein https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-yag-protein.html Mon, 03 Dec 2018 13:54:10 +0000 Karbonhidrat Yağ Protein, maddeleri vücut sisteminin gerekli gördüğü maddelerden olmaktadır. Karbonhidrat yağ protein düşünebilmek amacıyla, görebilmek için, duyabilmede, dokunabilmede, hayatta kabilmek için yiyeceklere i Karbonhidrat Yağ Protein, maddeleri vücut sisteminin gerekli gördüğü maddelerden olmaktadır. Karbonhidrat yağ protein düşünebilmek amacıyla, görebilmek için, duyabilmede, dokunabilmede, hayatta kabilmek için yiyeceklere ihtiyacımız olmaktadır. Vücudumuzun düzenli olarak fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereken enerjiyi yediğimiz yiyeceklerden içtiğimiz sıvılardan alırız. Her bir dokunun yapı taşını meydana getiren, onların varlıkları sürdürmesine yardımcı olan besinleri hayatımız boyunca vücudumuza almamız gerekmektedir. İşte bu hususta karbonhidrat yağ protein alımına ihtiyaç duyarız. 

  Karbonhidrat 

  Proteinler vücudumuzun yapı taşlarını oluştururken hareket etmeyi düşünmemizi sağlayan enerjiyi karbonhidrat minerallerinden alırız. Karbonhidratların bazılarına nişasta adı verilir. Karbonhidratlar süreli enerji sağlarken vücuda alınan diğer maddeler ise bunlara şeker adı verilir vücuda daha kısa zaman içerisinde daha fazla enerji sağlar ama uzun süreli olmadan kısa sürede vücudumuzda yok olur. Karbonhidrat maddelerden zengin bir beslenme programı izleyen kişiler, normal yağ ve proteinden zengin diyet alanlara göre daha uzun süre yorulmadan çalışırlar. Karbonhidrat yapısına göre monosakkarit madde, disakkarit madde, oligosakkarit madde ve polisakkarit madde şeklinde sınıflandırılmaktadır. Karbonhidrat kaynakları genel itibariyle basit olarak ve kompleks şekilde ayrılmaktadır. Basit şekerler çabuk emilir ve kan şekerinde ani yükselme ve düşüşe sebep olurlar. Çay şekeri, süt şekeri, meyve şekeri, bal ve reçelde bu gruba dahil olmaktadır. Bileşik olan karbonhidratların sindirimi daha uzun sürmektedir. Kan şekeri üzerindeki etkileri daha yavaş ve uzun süreli olarak gerçekleşir. Tahıl maddeleri, kuru baklagiller ve sebzeler bu gruba dahil olmaktadır. 

  Karbonhidrat Yağ Protein

  Yağ 

  Gün içerisinde fazla enerjiye gerek duyulan faaliyetler yaptığımız zaman veya uzun süre aç kaldığımız zamanlar olmuştur. Bu gibi durumlarda karbonhidratlardan sağlanan enerji miktarı yetersiz gelir. Karbonhidratların yetersiz olduğu durumlarda gerekli olan enerji maddesi yağlardan sağlanmaktadır. Yağ; karbonhidratlardan daha fazla enerji içermesine rağmen vücut öncelikli olarak enerji ihtiyacını karbonhidratlardan sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yağlar bazı hayvanların deri altında depolanır ve bu şekilde onların soğuktan korunmasına da yardımcı olmaktadır. Yağ, genel olarak şişmanlık nedeni gösterilmekte olup, kötü bir üne sahip olsalar bile insan bu besin maddesi olmadan hayata devam edemez. Yağlardan elde edilen enerji karbonhidratlarla telafi edilse de; A vitamin, D vitamini, E vitamini ve K vitaminlerinin bağırsakta çözülerek kana geçebilmesi için vücut belirli oranda yağa ihtiyaç duyar. Yağda eriyen vitamin maddelerinin vücutta emilim ve taşınmasından farklı yağların diğer görevleri de; Yağların iyi bir enerji kaynağı olması. Aynı miktardaki karbonhidrat maddesi ve protein maddesinden 2 katı daha fazla kaloriye sahip olması. Yağlar, insan vücudunda oluşmayan ve vücut için gerekli görülen maddelerin vücuda alınmasını sağlamaktadır. 

  Protein 

  Vücudumuzda bir yara yada kesik olduğu zaman, zaman içerisinde bu yaranın kapandığını herkes bilir. Oluşan yaraların yada kesilen yerlerin iyileşmesi protein maddeler sayesinde olur. Büyüme ve gelişmeyi sağlayan protein maddelerinin öncelikli olan görevi yapıcı ve onarıcı olmasıdır. Proteinler kas ve kemiklerin yapısına girer, yapım görevini devam ettirir, yaraları iyileştirerek onarım görevini yapar. Saç ve tırnaklarımızın uzamasında da proteinlerin etkisi olmaktadır. Bunun yanı sıra mikroplara karşı vücudun dayanıklılığına yardımcı olmaktadır. Protein esansiyel aminoasitlere göre ölçülmektedir. Proteinler kas yapımında ve doku tamirinde gerekli olan maddelerdir. Sadece karbonhidrat ve yağ miktarında bir yetersizlik söz konusu olduğu vakit vücut proteini bir enerji kay]]> Karbonhidrat Diyeti https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-diyeti.html Mon, 03 Dec 2018 14:59:29 +0000 Karbonhidrat Diyeti, sizleri sağlıklı, naturel ve işlenmemiş gıdalarla beslenmeye yönlendirmektedir. Karbonhidrat diyetinin ve yeme biçiminin kilo vermek isteyen kişiler ve ileriki zamanlarda sağlık sorunu yaşamak istemeyenl Karbonhidrat Diyeti, sizleri sağlıklı, naturel ve işlenmemiş gıdalarla beslenmeye yönlendirmektedir. Karbonhidrat diyetinin ve yeme biçiminin kilo vermek isteyen kişiler ve ileriki zamanlarda sağlık sorunu yaşamak istemeyenler için çok faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu diyet süresince hangi besinleri almanız gerektiğini, sizin halen ne kadar sağlıklı olduğunuzu, düzenli egzersiz yapıp yapmadığınızı ve ne kadar kilo vermeniz gerektiğine göre farklılık gösterir. Aşağıda sizlerle paylaşılan bilgileri genel bilgiler olarak göze almanız ve kesin kurallar olarak yorumlamamanızı tavsiye ediyoruz. Kilo almanıza neden olacak birçok neden varken zayıflamanız için yine oldukça fazla çözüm yolu bulunur. Yaşınız ilerleme gösterdikçe veya genç yaşta fazla kilolarınızdan rahatsız olabilirsiniz ve her geçen gün bu sorunun iyice ciddiyet kazandığının farkına varabilirsiniz. Bu süreç içerisinde kararlı bir yapıya sahipseniz eğer yapacağınız diyet ve spor sayesinde oldukça kısa bir zaman içerisinde ideal kiloya ulaşmak zannettiğiniz kadar zorlu bir süreç olmaz. Karbonhidrat diyeti gibi uygulayabileceğiniz diyet yöntemleri bu süreçte bir kural içerisinde yaşamanızı sağlar ve tüketilen yemeklerden daha kolay bir şekilde uzak durmanızı gerektirir. Kilo almanıza neden olan kalorisi yüksek yiyeceklerin vücut için fazlasını tüketmek size kilo aldırdığından dolayı uygulayacağınız karbonhidrat diyeti sayesinde bu dengeyi sağlayacaksınız ve aç kalmadan zayıf kalmayı öğreneceksiniz.


  Karbonhidrat diyeti adından da anlaşılacağı gibi karbonhidrat içeren besinlerden oluşmaktadır. Karbonhidrat bir besin değeri maddesi olmaktadır ve vücudumuzun enerjisini karşıladığı en önemli besin değerlerinden biridir. Bu besin kaynağı enerji kaynağı olduğundan dolayıdır ki harcanan enerjiden fazla alındığı vakit vücutta yağ olarak depolanır yani kilo oluşturur. Karbonhidrat diyeti her besin maddesinin karbonhidrat seviyesini öğrenerek başlayacağınız bir diyet türü olmaktadır. Vücudumuzun günlük olarak 50-70 ünite arası karbonhidrat maddesine ihtiyacı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu karbonhidrat değerinin üzerinde besin maddesi alırsanız eğer kilo almış olursunuz, belirlenen değerin altında alırsanız zayıflamış olursunuz, değerle eş değer alırsanız kilonuzu korumuş olacaksınız. Bu diyet sayesinde vücuda önceden alınan karbonhidrat değerinden daha az alarak zayıflamayı sağlarsınız. Aç kalmaktan korktukları için diyet yapmayı uygun görmeyen kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği karbonhidrat diyeti harcayacağınız enerji kadar yenilmesi vücut sistemi üzerine kurulduğundan dolayı bir yandan spor yaparak denge sağlanır.

  Karbonhidrat Diyeti
  Karbonhidrat diyeti yapılmasında kesinlikle acıkma ve aç kalma üzerine kurulmayan bir diyet programı bu süreç içerisinde vücudunuzun halsiz olması ve sinir sisteminizde oluşan bozulmalar yada kas kaybı gibi sorunları belirtmeyeceği için vücudunuzun ihtiyacı kadar besin tükettiğinizden dolayı daha sağlıklı olacaksınız. Karbonhidrat diyeti programında bulunan besinler doyurucudur fakat vücudunuz için gerekli miktarda alınması gerekir. Besinlerin değerlerini inceleyerek günlük ortalama 30-60 üniteyi geçmediği sürece doyana kadar yiyeceklerden tüketmeniz mümkün olacaktır. Karbonhidrat diyeti sayesinde iştahınızın kesilmesi yada daha az yemek amacıyla herhangi bir farklı uygulamaya ihtiyacınız olmaz. Yiyecekler besin değerlerine göre seçildikten sonra doyuncaya kadar yiyerek amacınıza ulaşırsınız. Karbonhidrat diyeti makalede belirtilen gibi olmalıdır ve bahsedilen besin değerlerini öğrenerek kendinize özel diyet programı hazırlamanız gerekir ve belirli aralıklarla bu programı uygulamanız kendinizi tanıma yolunda size yardımcı olur. Bu diyet programına uyum sağlayarak karbonhidrat diyeti oluşturupbesinlerinin değerlerini öğrendikten sonra beslenme listenizden gerekli besinleri çıkararak gerekli değişiklikler yaptığınız vakit]]> Karbonhidrat Tozu https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-tozu.html Tue, 04 Dec 2018 08:00:30 +0000 Karbonhidrat tozu, doğru kullanımlar sonucunda insan vücuduna çok büyük faydalar sağlayan ve birçok insanın oldukça ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanların çok sık kullandıklar Karbonhidrat tozu, doğru kullanımlar sonucunda insan vücuduna çok büyük faydalar sağlayan ve birçok insanın oldukça ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanların çok sık kullandıkları bu toz sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu gerekli karbonhidrat kişi tarafından direk olarak vücuda verilir. Dünya üzerinde bulunan aşırı kilolu insanlar kadar aşırı zayıf insanlarda bulunmaktadır. Bu insanların birçoğu kilo almak için farklı yöntemler denese de birçok insan istediği sonucu elde edememektedir. Bu durumlarda karbonhidrat tozu kilo almak insanlarda çok büyük etkiler sağlayarak hatta bu insanların kısa sürelerde istediği kiloya ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Halk arasında kilo aldırıcı toz olarak yayılmış olan karbonhidrat tozu, en çok spor yapan ve aynı zamanda zayıflık şikayeti olan insanlarda gereken bir durumdur. Karbonhidrat aslında günlük olarak tükettiğimiz birçok yiyecek içerisinde bulunmaktadır. Özellikle birçok insanın olmazsa olmazlarında biri olan ekmek içerisinde karbonhidrat miktarı oldukça fazladır. Bu maddenin toz olarak kullanılması durumunda kişi bu yiyecekleri yemeden de karbonhidrat ihtiyacını kolay bir şekilde karşılayabilmektedir. Fakat burada belirtmek isterim ki karbonhidrat tozunun tüketimine son derece dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda bu toz kişilerde son derece büyük yan etkiler göstererek farklı problemlere neden olabilmektedir. Bu nedenle karbonhidrat tüketimi ile ilgili mutlaka bilgiler edininiz.

  Karbonhidrat tozunun yararları kadar aslında birçok kişinin bilmediği zararları da bulunmaktadır. Fakat bu zararların birçoğu karbonhidrat tozunun aşırı miktarda tüketiminden dolayı ortaya çıkmaktadır. Karbonhidrat tozunun en büyük zararı tabi ki kişilerde meydana gelen aşırı kilo durumlardır. İnsanların bu tozu bilinçsiz olarak sürekli tüketmeleri durumunda kişilerde aşırı bir kilo artışı görülebilmektedir. Bu nedenle karbonhidrat tozunu düzenli ve kontrollü bir şekilde tüketmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır.  Bunun yanında karbonhidrat tozu çok fazla ve uzun süreler boyunca tüketilmesi kişilerde iyi kolesterol seviyesinin hızlı bir şekilde düşmesine neden olarak kişilerde birçok farklı probleme neden olabilmektedir. Özellikle bu durum kişilerin aşırı dozda ve sürekli kullanımında görülen olumsuzluklardır. Karbonhidrat tozunun kişiler üzerindeki bir diğer zararı ise bu maddenin insülin değerlerini düşürmesi problemidir. Bu durum daha çok kilolu insanlarda görülebilen bir problemdir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için kilolu kişilerin bu maddeleri kullanımına son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı dozda kullanılan karbonhidrat tozu daha birçok şekilde vücuda zarar vermektedir. Fakat en etkili zararları bu şekildedir. 

  Karbonhidrat Tozu
  Karbonhidrat tozu zarardan çok fayda sağlamaktadır. Bu tozun faydalarını görebilmek için bu tozun son derece düzenli ve son derece doğru kullanılması şarttır. Vücut için gerekli olan karbonhidrat, normal besinlerle yavaş yavaş alınırken karbonhidrat tozu bu işlemin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır. Zayıf insanlar için oldukça önemli olan karbonhidrat tozunun faydalarından bahsedecek olursak şu şekilde açıklayabiliriz;
  • Karbonhidrat tozu doğru kullanıldığında kan içerisinde bulunan kolesterolün düşmesine etki ederek uzun yıllar sonrasında çok büyük faydalar sağlanmasına neden olabilmektedir. Zayıf insanlar bu sayede kolesterollerini arttırmadan kilo alabilirler. 
  • Karbonhidratın önemli görevlerinden biride vücutta bulunan suyu dengelemesidir. Bu durumda karbonhidrat tozu bu gibi durumlarda vücutta bulunan su miktarının dengelenmesini sağlayarak kişiye bu açıdan da büyük faydalar sağlamaktadır. 
  • Bol enerji ve besin kaynağı olan karbonhidrat tozu, yoğun iş hayatı olan kişiler için aslında oldukça kullanışlı bir maddedir. Eğer kişilerin fazla kilo problemleri yok ise enerji kazanmak amacı ile bu tozu tü]]> Karbonhidrat Görevleri https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-gorevleri.html Wed, 05 Dec 2018 03:33:22 +0000 Karbonhidrat görevleri, insan vücudunda sayılamayacak kadar çoktur. Bilinen özelliklerinin yanında bilinmeyen daha birçok özelliği bulunan karbonhidratlar aslında gereğinden fala olduğunda insan vücudunda farklı tepkiler vererek Karbonhidrat görevleri, insan vücudunda sayılamayacak kadar çoktur. Bilinen özelliklerinin yanında bilinmeyen daha birçok özelliği bulunan karbonhidratlar aslında gereğinden fala olduğunda insan vücudunda farklı tepkiler vererek sorunlara neden olsa da aslında karbonhidrat vücudun olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Her insanın vücudunda bulunan karbonhidrat en az proteinler kadar insan vücudu için gerekli olan maddelerdir. İnsan vücudu karbonhidratı doğal bir şekilde insanların yedikleri yiyecekler içerisinden almaktadır. Bunun yanında bazı insanların karbonhidratın faydalarından yararlanmak için toz olarak bu maddeyi vücuda almaları gibi durumlarda vardır. Karbonhidratın yaptığı görevler insan vücudunda çok büyük etkiler oluşturmaktadır. Öyle ki insanların iş hayatındaki, eğitim hayatındaki ve diğer zamanlarındaki vücut enerjilerinin birçoğu karbonhidratlar tarafından vücuda kazandırılmaktadır. Bu durum şüphesiz her insan için gerekli bir durumdur. Karbonhidratın vücut sistemi üzerinde yapmış olduğu görevleri şu şekilde daha detaylı bir şekilde açıklamak mümkündür. 
   Karbonhidrat Görevleri
   • Enerji: Karbonhidratın vücut sistemi üzerindeki en büyük ve en verimli görevi vücuda sağlamış olduğu enerjilerdir. Bu enerjilerin sağlanması için kişinin vücudunda her zaman gerekli miktarda karbonhidrat bulunmaktadır. En çok tüketilen besin olan ekmek içerisinde bulunan karbonhidrat kişilere enerji vermek için yeterli olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 1 gram karbonhidratın insan vücuduna sağladığı enerji miktarı tam olarak 4 kcal olarak belirlenmiştir. Bu duruma bakarak karbonhidratın vücuda sağlamış olduğu enerjiyi anlayabiliriz. 
   • Sindirim sistemi: Karbonhidrat içerisinde bulunan posa lifler insan vücudu üzerinde sindirim açısından çok büyük etkiler sağlamaktadır. Özellikle bağırsaklar için etkili olan bu madde karbonhidrat tarafından sağlandığı için bağırsakların görevlerini yapmasını hızlandırarak daha hızlı bir sindirim gerçekleştirmektedir. Bu sayede insan vücudunda sindirim sistemi de karbonhidrat görevleri ile olumlu bir şekilde faydalanmaktadır.
   • Su ve elektrolit: Bilindiği gibi özellikle kas, sinir, kalp gibi fonksiyonların sağlandığı bu iki madde karbonhidrat içerisinde bulunmasa bile karbonhidrat, bu iki maddenin vücut içerisindeki dengesini sağlayarak insanların kalp, sinir ve kas fonksiyonlarının çok daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak büyük faydalar göstermektedir. Bu gibi durumların sağlanması için  vücuttaki karbonhidratın yeterli olması şarttır. 
   • Protein: Karbonhidratın vücuttaki protein miktarı ile aslında doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. İnsan vücudunda fazlası depolanan proteinlerin enerji olarak kullanılmasını engelleyen karbonhidrat, vücudun enerji ihtiyacını karşılar ve bu sayede vücutta herhangi bir protein kaybı yaşanmaz. Bu açıdan çok büyük faydalar sağlayan karbonhidratın önemini anlayabiliriz.
   • Kan: Karbonhidrat görevleri arasında oldukça önemli biri ise insanın yaşam kaynağı olan kanın asit-baz dengesidir. Bu durum son derece önemli bir durumdur. İşte insan vücuduna alınan karbonhidrat bu durumda da insan vücuduna çok büyük etkiler sağlayarak kanın asit baz dengesinin sağlanmasına büyük etkiler yapmaktadır. Öyle ki asit baz dengesizliği görülen kişilere doktorlar bile karbonhidrat tüketmesi gerektiğini söylemektedir.
   • Kilo artışı : Son olarak karbonhidrat kilo almak isteyenlerin bu amaçlarına ulaşabilecekleri önemli bir maddedir. Kullanılan birçok kimyasal ve tıbbi ilaçlara rağmen kilo alamayan insanlar karbonhidratı vücutlarına toz olarak ya da besinler içerisinde alarak bu gibi sorunların çözümünü kolaylaştırabilirler. Bunun için kilo artışı yaşamak isteyenler karbonhidrat kullanmalıdır.
   ]]>
   Karbonhidrat Protein Yağ https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-protein-yag.html Wed, 05 Dec 2018 21:48:48 +0000 Karbonhidrat Protein Yağ, Karbonhidratın görevi, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemimiz bazı besinlerden aldığı karbonhidratı kan şekerine(glikoza) dönüştürür. Buda vücudumuzda organlarımızın Karbonhidrat Protein Yağ, Karbonhidratın görevi, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemimiz bazı besinlerden aldığı karbonhidratı kan şekerine(glikoza) dönüştürür. Buda vücudumuzda organlarımızın çalışmasını, yeni hücre ve doku oluşumunu sağlar. 

   Karbonhidrat bakımından zengin besinler:
   • Tam tahıllı ekmekler
   • Makarna
   • Patates
   • Bakliyatlar(mercimek, fasulye, barbunya)
   • Bulgur
   • Taze sebze ve meyve
   Protein in, kasları besleyici ve iştah açıcı bir etkisi vardır. Vücudumuzdaki tüm hücreler protein den oluşmuştur. Proteinlerin vücutta yapıcı ve onarıcı görevi vardır. Mikroplara karşı vücudun savunmasında görevli antikorların yapısını oluşturur. 

   Karbonhidrat Protein Yağ
   Protein bakımından zengin besinler:
   • Süt ve süt ürünleri(yoğurt, peynir)
   • Yumurta
   • Et
   • Balık
   • Tavuk
   Yağlar vücuda protein ve karbonhidrat gibi enerji verir. Deri altında bulunan yağ vücut ısısı kaybını önler. Organlarımızın çevresindeki yağlar dış
   etkenlerden organları korur. Özellikle balık ve su ürünlerinde bulunan yağlar beyin gelişimi, kalp ve damar hastalıkları için birebirdir.

   Yağ bakımından zengin besinler:
   • Zeytin
   • Mısır
   • Balık
   • Fındık ve fıstık
   • Tereyağı
   ]]>
   Günlük Karbonhidrat İhtiyacı https://www.karbonhidrat.gen.tr/gunluk-karbonhidrat-ihtiyaci.html Wed, 05 Dec 2018 22:08:59 +0000 Günlük karbonhidrat ihtiyacı, vücut ilerletmenin temeli beslenme dersek bu sporla belli bir süre haşır neşir olmuş amatörler dahi bunun için itiraz edemez. Antrenmanlar, gündelik dünya, genetik ve çoğu faktör beslenmenin Günlük karbonhidrat ihtiyacı, vücut ilerletmenin temeli beslenme dersek bu sporla belli bir süre haşır neşir olmuş amatörler dahi bunun için itiraz edemez. Antrenmanlar, gündelik dünya, genetik ve çoğu faktör beslenmenin sonrasında önem sırasına yönelik listelenebilir.

  Vücut geliştirme/fitness amaçlı bu kadar mühim bir detay meydana gelen beslenmenin de aşağı ve üst limitler beraberinde inşa edilmesi gereklidir ki bir netice elde edilebilsin. Bunun amaçlı de beslenme düzeninde makrolar, gündelik kalori ihtiyacına yönelik belirlenir ve bunun için yönelik bir beslenme düzeni oluşturulur. Beslenme düzeninde ise arzu eder bulk çağı, ister de definasyon çağı olsun protein ve yağ miktarları çok değişmezken, karbonhidrat miktarları dönem dönem kat ve kat çeşitli olabilmektedir.

  Peki gündelik ne kadar karbonhidrat tüketmek gerekir 

  İlk amaçla kişinin yaşı, gündelik aktiviteleri, ne kadar antrenman yaptığı, metabolizma hızı benzeri çoğu faktör düşünülerek yanıt verilmeli fakat biz düşünce vermesi bakımından bir örnekle açıklayalım. 80 kilogram, gündelik 2700 kalori alarak kilosunu ve yağ oranını savunan bir beden geliştirme sporcusu gündelik aşağı yukarı şu biçimde bir beslenmeye sahip olabilir; 
  Kilogram * 2gr protein=80 * iki =160 gram protein=160 * 4=640 kalori 
  Kilogram * 0,8gr protein=80 * 0,8 = 64 gram yağ= 64 * 9=576 kalori 
  640+576=1216 kalori.  
  Geriye olan enerjiyi ise karbonhidratlardan alacak; 
  2700-1216=1484=371 gram karbonhidrat. 
  Bu arkadaşımız belli bir süre yağ yakarak yaza daha define bir takdirde girmek istesin.

  Günlük Karbonhidrat İhtiyacı
  Yağ Yakmak amaçlı Gündelik Karbonhidrat Alımı Ne Türlü Olmalı 

  Günlük beslenme düzeninde bulduğumuz neticelere yönelik beslenen bu kişinin yağ yakmak amaçlı yapması gerekli olan şey; karbonhidrat alımını düşürmek olacak. Bunun amaçlı ilk amaçla aşağı yukarı %20'lik bir kalori açığı oluşturması gerekecek ve bunu proteinlere ve yağlara dokunmadan yalnızca karbonhidrat tüketimini azaltarak yapacak. Başka bir deyişle 540 kalori daha az almak amaçlı tahmini 135 gram daha az karbonhidrat alacak gün içinde. Bir zaman ardından beden bu beslenme düzenine alışacağı amaçlı yağ yakımı yavaşlayacak, ya da duracak. Bu yüzden bir daha karbonhidrat seviyesini aşağı çekmek gerekecek ya da kardiyolar yardımıyla bir kalori açığı oluşturulacak.

  Antrenman Günleri Alınacak Karbonhidrat Ölçüsü Ne Olmalı 

  İster bulk çağı olsun, ister de definasyon; her iki dönemde de yağlanmanın belli bir süre daha çok önüne geçebilmek yerine karbonhidrat alımları antrenman günleri ve boş günler amaçlı çeşitli olacak biçimde ayarlanabilir.
  Örneğin; 
  Günde 300 gram karbonhidrat alması gerekli olan bir sporcunun haftada alması gerekli olan miktar 2100 gram olacaktır. Haftanın 4 bugünü antrenman yaptığını varsayarsak da bu 4 güne özel amaçla 350 gram, öbür 3 gün içerisinde ise gün içerisinde tahmini 240 gram karbonhidrat alarak bir beslenme düzeni oluşturulabilir. Bu değişiklik idmanda harcandığı ihtimal edilen enerjiye yönelik aşağı yukarı bir biçimde belirlenebilir.
  ]]> Basit Karbonhidratlar https://www.karbonhidrat.gen.tr/basit-karbonhidratlar.html Thu, 06 Dec 2018 16:44:37 +0000 Basit karbonhidratlar, ana besin unsurlarından bir tanesidir. Karbonhidratların basit misyonu vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar yöntemiyle edinilen karbonhidratı glikoza  ( kan şekeri Basit karbonhidratlar, ana besin unsurlarından bir tanesidir. Karbonhidratların basit misyonu vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Sindirim sistemi, gıdalar yöntemiyle edinilen karbonhidratı glikoza  ( kan şekeri )  dönüştürür. Belirtilen şeker uzuvlarda çalışma, yeni hücre ve doku oluşması amaçlı kullanılır. 

  Şekerin fazlası, daha sonra gereksinim duyulduğu zaman kullanılmak üzere karaciğerde depo edilir. Karbonhidratlar  " kolay ve kompleks "  karbonhidrat biçimde 2'ye ayrılır. Basit olan karbonhidratlar meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünlerinde yer alır. Arıtılmış edilmiş ve işlemden geçirilmiş hazırlıklı gıda ürünlerinde de basit olan karbonhidrat yer almaktadır. Tam hububat ekmekleri, kahvaltılık gevrekler, nişastalı sebzeler ve baklagiller ise kompleks karbonhidrat içeren. Kompleks karbonhidratlı yiyecekler hem de besin lifi açısından zengindir.

  Karbonhidrat Yer Alan Besinler 

  Beslenme uzmanlarının önerisi; yemeklerinize ekstra şeker sonradan şeker ilave eden işlenmiş hazırlıklı gıdaları mümkün olduğunca az tüketilmesi, tipik sağlığın korunması ve düzgün personel bir sindirim sistemi amaçlı fazladan fazla miktarda kompleks karbonhidrat açısından içeriği zengin olan gıdaların tüketilmesi şeklindedir. Basit olan karbonhidrat kaynağı içinse arıtılmış şeker mahalline meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Karbonhidrat olan besinler ile ilgili, özellikle rejim yapanlar içinde  " karbonhidratın kilo aldırdığı "  biçimde bir ön hüküm yer almaktadır.Basit KarbonhidratlarKarbonhidrat beden amaçlı gereklidir ve belli oranlarda alınması ölçülü beslenme,  uzuvlar ve adalelerin fonksiyonlarını mahalline getirebilmesi amaçlı gerekli olan enerjinin sağlanması açısından mühimdir. Fakat  sıkı ve berbat karbonhidratları birbirinden bölmek gereklidir. Berbat karbonhidrat kaynakları beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, tatlılar ve öbür işlenmiş gıdalardır. Bu gıdaların besin değerleri düşüktür, çok fazla miktarda az lif içerirler ve kan şekerinde dalgalanmalara yöntem açarlar. Ambalajlı gıda ürünü alırken içerisinde eklenmiş şeker varsa ambalajın üzerinde içindekiler kısmı okunarak öğrenilebilir. Bunun amaçlı etikette; mısır tatlandırıcısı, mısırdan elde edilen şurup, fruktoz, glikoz, laktoz, maltoz, sakaroz, şeker, invert şeker, malt şurubu, şurup işaretlerinin olup olmadığına bakınız. Şayet gıda katkı ürünlerinden bir tanesini içeriyorsa bu ürün iyi olmayan karbonhidrat  kaynağıdır. O zaman, dengeli bir beslenme amaçlı hangi kaynaklardan ne denli karbonhidrat almak gerekiyor 
  Şayet özel bir sıhhat koşulunuz yoksa gündelik biçimde edinilen kalorilerin %40-60'ının karbonhidratlardan vekompleks karbonhidratlardan gelmesi önerilmektedir. Bunu sağlamak için;  sebze ve meyvelerin tazesi,  tam tahıllı ekmek, esmer pirinç, fasulye, mercimek, bezelye yiyebilirsiniz. Aşağıda kolay ve kompleks karbonhidrat içeren birtakım gıdaların listesini inceleyebilirsiniz, fakat bu liste karbonhidrat yer alan besinlerin tam listesi değildir. Yaşınıza ve sıhhat koşullarınıza uyumlu, karbonhidrat açısından içeriği zengin olan bir beslenme düzeni amaçlı bir uzmana danışabilirsiniz. 
  • Meyveler: Muz, elma, üzüm, ananas, yaban mersini, çilek, kavun,şeftali, armut ve kuru meyve türleri 
  • Sebzeler: Beyaz renkli patates, tatlı patates, mısır, bezelye ve  kabak 
  • Bakliyat: Mercimek,barbunya, fasulye, siyah fasulye, kurumuş fasulye ve  lima fasulyesi.  
  • Süt Ürünleri: Süt, yağsız süt, yoğurt, yağsız yoğurt.  
  • Tahıllar: Esmer olan pirinç, arpa, bulgur, çavdar, yulaf ezmesi, kahvaltılık gevrekler, patlamış mısır ve  tam buğday unu.  
  ]]>
  Kompleks Karbonhidratlar https://www.karbonhidrat.gen.tr/kompleks-karbonhidratlar.html Thu, 06 Dec 2018 23:59:25 +0000 Kompleks karbonhidratlar, canlıların  yapısına katılan ve  de canlılara enerji veren  karbon, hidrojen ve oksijenden  oluşan organik bileşiklere verilen  genel isimdir. Karbonhidratlar ilk olarak  enerji verici

  Kompleks karbonhidratlar, canlıların  yapısına katılan ve  de canlılara enerji veren  karbon, hidrojen ve oksijenden  oluşan organik bileşiklere verilen  genel isimdir. Karbonhidratlar ilk olarak  enerji verici olarak kullanılmak üzere tercih edilirler. Karbonhidratların birden fazlası, canlılar için ana  besin kaynaklarıdır.  Karbonhidrat yeşil bitkilerde fotosentez sonucu oluşurlar. Otçul hayvanlar karbonhidrat  ihtiyaçlarını bitkilerden, etçil hayvanlar ise  otçullardan karşılarlar. Vücutta 1 gr karbonhidratın yanması sonucu 4 kalori meydana gelir.

  Karbonhidratların görevleri:

  • Karbonhidratlar, canlılar için enerji sağlayan  temel besin maddeleridir.
  • Proteinlerin vücut içinde  yapım ve onarımda kullanılmasını sağlarlar,
  • Yağların sindirimde görev alırlar. 
  • Karbonhidrat alınmadığında vücut enerji sağlamak için  yağları kullanır
  • Karbonhidratlar sinir doku  için gereklidir ve de  beynin  enerji kaynağıdır.
  • Bazı karbonhidratlar sindirim için önemli  olan ve bağırsaklarda yer alan  sağlıklı bakterilerin oluşumunda görev alır. 
  • Karbonhidrat eksikliğinde sindirim sisteminde  problemler görülür.
  • Karbonhidratların çoğu iyi bir lif sağlayıcıdır
  • Lifler  vücudumuzu kalp hastalıklarından, kanserden, şekerden ve sindirim rahatsızlıklarından korur.
  Karbonhidrat eksikliği nelere neden olur
  İlk olarak  B vitamini,  amino asit ve lif eksiklikleri  görülebilir. Bunun yanı sıra  halsizlik, yorgunluk hissi, depresyon hali, unutkanlık, sinir sisteminde işlev bozuklukları, sindirim sisteminde  rahatsızlıklar, protein vücut tarafından kullanılmadığı için  yapım ve onarımda düşüş, yetersiz  miktarda lif alımından dolayı  uzun sürede  kanser ve kalp rahatsızlıkları  görülebilir.

  Kompleks Karbonhidratlar
  Karbonhidrat çeşitleri
  Glikoz 
  En basit şeker olarak tanımlanan  glikoz bitkide fotosentez  sonucunda meydana gelir. Glikozun fazla olanı  bitkilerde nişasta, hayvanlarda ise  glikojene dönüşerek depolanır. 

  Nişasta 
  Sadece  bitkilerde de depo besin maddesi olarak kullanılır. Fazla  sayıda glikoz molekülünün bir araya gelerek oluşturdukları   yapı birimidir. Arpa, buğday, patates tarzı  besin maddelerinde görülür. Suda çözünmezler. Hücre zarındaki deliklerden  geçemeyecek kadar büyük parçacıklar halndedirler. Hayvanlar nişastayı sindirim olayı sırasında glikoza dönüştürerek kullanabilirler. 

  Selüloz 
  Bitki, mantar veya  bakteri hücrelerinde hücre zarının dışında bulunan hücre çeperi selülozdan meydana gelir. Selüloz hayvan hücrelerinde yoktur. Aynı zamanda hayvanlarda selülozun sindirimi gerçekleştirilmez. Yalnızca  geviş getiren hayvanların  bağırsaklarında bulunan bakteriler selülozu sindirimde bulunabilir. 

  Glikojen 
  Hayvan hücresinde  ve mantar hücresinde  glikozun fazlası glikojen olarak depolanır. Bitkilerde glikojen oluşmaz. Hayvanlarda glikozun fazlası kas ve ya karaciğerde glikojen adı altında  depo edilir. Kandaki glikoz seviyesi düşer  ise glikojen glikoza dönüşerek kana dahil olur

  Kompleks karbonhidratların yararları:
  • Patates,havuç,mısır,kepekli pirinç, kıyılmış buğday
  • Tahıllı gevrek, bezelye, müsli, fasulye, mercimek
  • Toz şeker, şekerleme, kek, mısır şurubu, meyve suyu, ekmek, beyaz undan yapılmış makarna
  Kompleks karbonhidratların yararları 
  Kompleks  karbonhidratlı besinler bizler, vücudumuzun daha sağlıklı formda ve zinde olmasında yardımcı olan besinlerdir.Kompleks karbonhidratlar vücudumuz için gerekli olan vitamin lif mineral tarzı besinleri sağlarlar. Genellikle kompleks karbonhidratları]]> Karbonhidrat İçeren Besinler https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-iceren-besinler.html Fri, 07 Dec 2018 06:56:23 +0000 Karbonhidrat İçeren Besinler, insan sağlığı açısından ve vücuda sağlamış olduğu faydalar bakımından  karbonhidrat oldukça önemli yere sahiptir. Karbonhidrat vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verirken, merkezi sin Karbonhidrat İçeren Besinler, insan sağlığı açısından ve vücuda sağlamış olduğu faydalar bakımından  karbonhidrat oldukça önemli yere sahiptir. Karbonhidrat vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verirken, merkezi sinir sistemi ve beynin fonksiyonlarını gereği şekilde yerine getirmesine de yardımcı olur. Ancak beslenme uzmanları özellikle karbonhidratı " kötü ve iyi" karbonhidrat olarak iki gruba ayırıyorlar. İyi karbonhidratlar, yani diğer ismi ile kompleks karbonhidratlar bilinen birkaç doğal şeker çeşidi barındırıyor ve çok daha yavaş sindiriliyor. İkinci grupta yer alan kötü karbonhidratlar da basit karbonhidratlar diye biliniyor ve içeriğinde yer alan şeker ise kana daha çabuk karışması nedeni ile kan şekeri oranını aniden yükseltebiliyor. Kompleks karbonhidrat barındıran tam tahıllı besinler, sebzeler, meyveler ve bakliyatlar besin lifi içermeleri nedeni ile sindirim sisteminin sağlığı açısından oldukça faydalı besinlerdir. Besinlerde bulunan zengin orandaki besin lifleri aynı zamanda tüketilen yemeklerin ardından kan şekeri oranının yerinde tutulması, damar ve kalp rahatsızlıkları riskinin en aza indirilmesi ve sindirim sistemi rahatsızlıklarından korunmak amacı ile de oldukça önemlidir.

  Karbonhidrat İçeren Besinler

  Aşağıda sıralanan besinler, "iyi" karbonhidrat açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra sağlıklı  ve düzenli beslenme amaçlı tavsiye edilen gıdalar arasında bulunmaktadır. Ancak liste şeklinde verilen besinler karbonhidrat barındıran besinlerin tümünü içermemektedir. Farklı sağlık sorunlarına bağlı olarak verilen gıdaların tüketimi her insan için geçerli olmayabilir. Bu nedenle sağlık sorunlarına göre ve yaş gurubuna ilgilendiren ve karbonhidrat içeren beslenme düzeni için mutlaka bir uzmana başvurulmasında fayda vardır. Aşağıdaki listede sıralanan "günlük alınması gereken karbonhidrat ihtiyacının" yanı sıra diğer karbonhidrat değerleri için yaklaşık olarak 2000 kalori değerindeki beslenme programı göz önüne alınmıştır.

  Karbonhidrat İçeren Besinler

  Patates: 1 tane orta irilikte olan haşlanmış patates genellikle 28 gram kadar karbonhidrat barındırmaktadır. Bu da günlük karbonhidrat barındırmaktadır. Bu oran da günlük karbonhidrat gereksiniminin yaklaşık olarak yüzde onunu karşılamaktadır.

  Mercimek: manganez, fosfor, protein, bakır, folat ve besin lifi barındıran mercimek bunun yanı sıra sağlıklı karbonhidrat açısından zengin bir kaynaktır. Yaklaşık olarak 100 gram kadar haşlanmış mercimek genellikle 116 kalori barındırır ve barındırdığı kalorinin 80. 9'u da karbonhidrattan elde edilmektedir.

  Kırık Bezelye: Yaklaşık olarak 100 gram kadar haşlama yapılmış kırık bezelye yaklaşık 118 kalori gelmektedir. Bu orandaki kalorinin 84. 9'u karbonhidrattan elde edilir. Ayrıca yine 100 gram bezelye kişilerde günlük besin lifi gereksiniminin yüzde onunu karşılamaktadır.

  Soğan: 1 adet büyük boy kuru soğan 15 gr karbonhidrat içermesinin yanı sıra 2.5 gram kadar besin lifi barındırmasının yanı sıra manganez, potasyum, folat, C vitamini ve B vitamini açısından oldukça zengindir.

  Tam Tahıllı Ekmek: Günlük karbonhidrat gereksiniminin karşılanması için tam tahıllı 1 dilim ekmek ihtiyacın yaklaşık olarak yüzde dördünü karşılar.

  Esmer Pirinç: 1 porsiyon esmer pirinç yaklaşık olarak 195 gr kadar gelirken 40 gram civarında karbonhidrat barındırırken günlük karbonhidrat gereksinimin de yüzde on beşini karşılamış olur.

  Soya Fasulyesi: genellikle hem protein açısından hem da karbonhidrat bakımından açısından çok zengindir. Haşlanmış 100 gram soya fasulyesi ise 175 kalori barındırırken bunun 58'i proteinden 41'i ise karbonhidrattan gelir. Yine aynı oranda soya fasulyesi 7 gr besin lifi barındırırken bu miktar ise günlük alınması gereken besin lifinin yüzde yirmi dördünü karşıl]]> Karbonhidrat Çeşitleri https://www.karbonhidrat.gen.tr/karbonhidrat-cesitleri.html Fri, 07 Dec 2018 20:50:54 +0000 Karbonhidrat Çeşitleri, Karbonhidratlar genellikle zayıflamak isteyen herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Karbonhidrat, hem canlıların yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan Karbonhidrat Çeşitleri, Karbonhidratlar genellikle zayıflamak isteyen herkes tarafından çok iyi bilinmektedir. Karbonhidrat, hem canlıların yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklerin genel adı olmaktadır. Bütün canlı hücrelerde bulunmaktadır. Doğada genellikle büyük moleküller halindedir. Karbonhidratlar organizmada öncelikle  enerji elde etmede kullanılır. Karbonhidratların sindirimi ağızda başlamaktadır. Vücudumuzda karbonhidratların kimyasal sindirimi ise ince bağırsakta pankreas tarafından salgılanan pankreas öz suyu sayesinde bitmektedir. Sindirim ağızdan başlayarak kalın bağırsakta son bulmaktadır.   Karbonhidratları yapılarına göre iki şekilde sınıflandırmak oldukça mümkün olmaktadır. İlk grup basit şekerlere ayrılıp ikinci grup ise bileşik yada kompleks karbonhidratlar olmaktadırlar. Örneğin basit şekerler sindirime geçmeden bağırsaklarda 15 veya 20 dakika içerisinde emilerek hızlı bir şekilde kana karışan şeker türleri olmaktadır. Kan şekerinde ani bir şekilde yükseliş ve hızlı bir şekilde düşüşe sebep olmaktadır. Sindirime geçerken oldukça kolay bir şekilde ayrılan organik yapıları direk enerji olarak kullanılmalarına sebep olmaktadırlar. Kısaca örneğin çay şekeri, akide şekeri, karamela, lokum, meyvelerde bulunan şeker, süt şekeri, bal, reçel, marmelat, pekmez, çikolata, tahin helvası şeklinde olmaktadır. Bileşik karbonhidratlar ise sindirimleri 3-4 saat kadar sürebilen karbonhidratlar olmaktadır. Kan şekeri üzerinde ani dalgalanmaya sebep olmamaktadır. Yavaş sindirimleri nedeniyle kana karışmaları daha uzun sürmektedir ve daha uzun süreli enerji sağlamaktadırlar. Örneğin tahıllar, kuru baklagiller ve sebzeler olmaktadır. Karbonhidrat çeşitleri hangisi olur ise olsun glikoza dönüştürülerek enerji için kullanılır. Kısaca enerji için karbonhidratların temel şekli olan glikoz kullanılmakta ve kanda bulunmasından dolayı da sıklıkta kan şekeri olarak adlandırılır. Kısaca karbonhidrat çeşitleri şu şekilde açıklanmaktadır.

  Karbonhidrat Çeşitleri
  • Monosakkaritler
  • Disakkaritler
  • Polisakkaritler
  Bunların sonucunda ise  birleşmelerinde meydana gelenler ise şöyledir:
  • Glikoz
  • Nişasta
  • Selüloz
  • Glikojen
  Glikoz en en basit şeker olarak bilinen glikoz bitkilerde fotosentez olayı sonucunda oluşmaktadır. Glikozun fazlası bitkilerde nişasta, hayvanlarda ise glikojene dönüştürülerek depolanmaktadır. Nişasta ise sadece bitkilerde depo besin maddesi olarak görülmektedir. Oldukça çok sayıda glikoz molekülünün bir araya gelmesi ile oluşturduğu bir yapı taşıdır. Örneğin arpa, buğday, patates gibi besinlerde denk gelinir. Su içerisinde hiçbir şekilde erimemektedir. Hücre zarındaki porlardan geçemeyecek kadar büyük moleküllerdir. Hayvanlar nişastayı sindirim olayı ile glikoza dönüştürerek kullanmaktadırlar. Nişastanın ayıracı iyot çözeltisi şeklinde olmaktadır. Selüloz ise bitki, mantar ve bakteri hücrelerinde hücre zarının dışarısında bulunmakta olan hücre çeperi selülozdan oluşur. Selüloz hayvan hücrelerinde bulunmamaktadır. Aynı şekilde hayvanlarda selülozun sindirimi hiçbir şekilde yapılamaz. Sadece geviş getiren memelilerin bağırsaklarında bulunan bakteriler selülozu sindirebilir durumdadır. Glikojen ise hayvan hücrelerinde ve mantar hücrelerinde fazla glikozun depo şekli olmaktadır. Bitkilerde glikojen hiçbir şekilde bulunmamaktadır. Hayvanlarda ise glikozun fazlası kas ve karaciğerde glikojen şeklinde depolanmaktadır. Kandaki glikoz seviyesi düştüğü zaman ise glikojen glikoza dönüşerek kana geçmektedir. Kısaca karbonhidrat çeşitleri bu şekilde olup oluşmaları da bu şekildedir.
  ]]>
  Düşük Karbonhidrat Diyeti https://www.karbonhidrat.gen.tr/dusuk-karbonhidrat-diyeti.html Sat, 08 Dec 2018 09:39:02 +0000 Düşük Karbonhidrat Diyeti:,Fazla kilolarımızı vermek yada kilomuzu korumak için yalnızca aldığımız besilerdeki karbonhidrat miktarını ayarlamakla mümkündür. Yiyeceklerde bulunan kalori değerinin bahsini yapacağ Düşük Karbonhidrat Diyeti:,Fazla kilolarımızı vermek yada kilomuzu korumak için yalnızca aldığımız besilerdeki karbonhidrat miktarını ayarlamakla mümkündür. Yiyeceklerde bulunan kalori değerinin bahsini yapacağımız diyetle alakası yoktur. Vücut ihtiyacı olan kaloriyi alır ve yakar. Fakat ihtiyaçtan fazla karbonhidrat lüzumsuz bir yağ katmanı şeklinde vücudumuzda kalır ve kilo almamıza neden olur. Örneğin; Bir miktar et bol kalori içerdiği halde, karbonhidrat değeri bakımından sıfırdır. Bu nedenle istenildiği miktarda yenilebilir. Buna karşılık, bir elma eser miktarda kalori içermesine rağmen karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle diyet yapan kişilerin miktarını kontrollü tutması gerekmektedir. Bu diyet yöntemini dikkatli okuyup uyguladığımız taktirde bir süre sonra dilediğimiz formu bulacağımızdan emin olabiliriz.

  Karbonhidrat: Vücudumuzun vitamin, protein, yağ gibi ihtiyaç duyduğu bir besin maddesidir. Fakat bu besinin fazla alınması durumun da vücutta birikmesi zamanla organizmada bir yağ katmanının oluşmasına sebep olmaktadır. Böylelikle kilo alımına yol açar.

  Karbonhidrat diyeti, vücudumuzun günlük karbonhidrat ihtiyacı yetmiş veya yetmiş beş ünitedir. Bu  miktarı aşmadan günlük beslenmemiz durumunda kilo almadan devam etmiş oluruz. Fazla bulunan kilolarımızdan kurtulmak için belirtilen miktarın kırk ile altmış ünite arasında muhafaza etmek gerekmektedir. Gün aşırı 40-60 ünite karbonhidrattan fazla tüketmediğimizde ilk haftalarda 2-3 kilo kadar daha sonraki haftalarda ise yanı 5-6 hafta sonunda beş yada yedi kilo verebileceğimizi görürüz. 15-20 yirmi kilo vermek için bu süreyi altı aya çıkarmamız gerekir.

  Yemek serbest: Et, balık, yumurta, sebze, meyve, fındık, yağlı süt ürünleri, zeytinyağı gibi ürünlerin tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

  Yemek yasak: Şeker, susam yağı, trans yağlar, yapay tatlandırıcılar, işlenmiş gıdalar bu ürünlerin tüketilmesi ise yasaktır.

  Düşük Karbonhidrat Diyeti

  Düşük karbonhidrat içeren besinler 

  • Etler: Dana, kuzu, tavuk, hindi gibi besinler.
  • Balık: Somon, alabalık, mezgit gibi doğal ortamda bulunan balıklar tercih edilmelidir.
  • Yumurtalar: Omega üç açısından zengin yumurtalar tercih etmelisiniz.
  • Sebzeler: Ispanak, brokoli, karnabahar, havuç gibi sebzeler tüketilmelidir.
  • Meyveler: Elma, portakal, armut, yabanmersini, çilek gibi meyveleri tüketilmelidir.
  • Çerez ürünleri: Fındık, ceviz, badem gibi çerez ürünleri tüketilmedir.
  • Yağlı süt ürünleri: Peynir, tereyağı, krema, yoğurt gibi doğal yağ bulunan besinler tüketilmelidir.
  • Yağlar: Tereyağı, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve balık yağı yemeniz gereken besinler arasında bulunmaktadır.

  Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda bir haftalık örnek bir diyet listesi paylaşmak isteriz. Oluşturduğumuz bu listeye göre günde elli gram karbonhidrat alınması gerekir.

  1. gün:

  Kahvaltı: Tereyağlı veya zeytinyağlı sebzeli yumurta. Öğle: Yeşilliklerle birlikte yoğurt yarım yağlı olabilir ve bir avuç badem. Akşam: Ekmeksiz yapılan peynirli omlet, yanında mevsim sebzeleri ve salsa sosu eşlik edebilir.

  2. gün:

  Kahvaltı: sebzeli veya peynirli yumurta. Öğle yemeği: Bonfile ve sebze. Akşam yemeği: Tereyağlı alabalık ve sebzeler.

  3. gün:

  Kahvaltı: Tereyağlı yumurta, yanında söğüş domates, salatalık. Öğle yemeği: Zeytin yağ ile yapılmış karides salatası. Akşam yemeği: Izgara tavuk ve yanında salata.

  4.gün:

  Kahvaltı: Bol sebzeli ve tereyağlı omlet. Öğle yemeği: Tavuk salatası. Akşam yemeği: Pirzola ve salata.

  5.gün:

  Kahvaltı: Sucuklu veya pastırmalı yapılan yumurta. Öğle yemeği: Zeytin yağlı yapılmış tavuk salatası. Akşam yemeği: Balık ızgara ve salata.

  6.gün:
  <]]>